दशैंमा पुस्तक बजार सुुस्त तर टेबल मुनिबाट बेचिँदैछ ‘इजोरिया’

‘कोभिडले गर्दा किताबको बजार राम्रो छैन। तर, इजोरिया हामीले एक हप्तामा नै ३ सय ६० प्रति बिक्री गर्‍यौं,’ उनले भने, ‘यो किताब बजारमा अहिले पाउनै मुस्किल छ।’ उकेराकर्मी एजकुशन बुक हाउसमा पुस्तक किन्न आउनेकै माहोल....

भिक्टरको ऐतिहासिक उपन्यास ‘बिडुडभ र कपिलवस्तुको पतन’ सार्वजनिक

उपन्यासमा बुद्ध जन्मभूमि कपिलवस्तु राज्यको उदय र पतनको कथा छ। कपिलवस्तुको वैभवशाली गौरवको विस्तृत जानकारी समेटिएको उपन्यासमा शाक्य वंशको विनाशको बीज कारण र जातीय रक्तशुद्धिको रोचक घटना प्रस्तुत गरिएको प्रकाशन संस्थाले जानकारी दिएको छ। उनको....

धपेडीबाट जोगिन सिकाउने पुस्तक ‘धेरैको धपेडी’ सार्वजनिक

अमेरिकाको युनिभर्सिटी अफ अलाबामामा अनुसन्धान र अध्यापनमा संलग्न उनले अढाई दशकभन्दा बढी समयदेखि जडीबुटी र खाद्यपदार्थमा रहेका पोलिफेनोलको क्यान्सरलगायत जीर्ण रोगहरूको नियन्त्रण तथा उपचारमा हुने असरका क्षेत्रमा अनुसन्धान गर्दै आएका छन्। उनका आलेखहरू ‘साइन्स’ लगायत जर्नलमा प्रकाशित....

खगेन्द्रको पहिलो उपन्यास फुर्के बुकहिलबाट आउने

उनको पहिलो उपन्यास 'फुर्के'को आवरण सोमवार सार्वजनिक गरियो। खगेन्द्रले 'फेसबुक लाइभ'मार्फत पुस्तकको भिडियो टिजरसँगै पुस्तकको कभर सार्वजनिक गर्दै फुर्के नामक कुकुरको जीवनका आरोह-अवरोहमा उपन्यास केन्द्रित भएको बताएका थिए। मानिसको सबैभन्दा नजिकको साथी र संवेदनशील प्राणी....

कुलचन्द्र गौतमको आत्मकथा ल्याउँदै नेपालय

पुस्तकमा गौतमको दुर्लभ अनुभवहरू समेटिएको प्रकाशन गृहले दाबी गरेको छ। एसएलसी लगत्तै अमेरिकी विश्वविद्यालयको छात्रवृत्ति पाएका गौतमलाई पढ्न जान तत्कालीन सरकारले पासपोर्ट समेत दिन मानेको थिएन। यो मामला उतिबेला शिक्षा मन्त्रालयको एउटा टेबलबाट माथि उठेर....

‘अग्नि’लाई मदन पुरस्कार, जगदम्बा–श्री दुर्गाप्रसाद श्रेष्ठलाई

यस्तै जगदम्बा–श्री पुरस्कार ‘उदय’ किताबका सम्पादक दुर्गाप्रसाद श्रेष्ठलाई दिने निर्णय गरिएको छ। मदन पुरस्कारका लागि अग्निसँगै ग्रीष्मको नीलो बतास, महाभारा, यादको सन्दुक, लिच्छवि लिपि, व्युत्पत्तिमूलक संस्कृत( नेपाल शब्दकोश, सतीस् इतिहास र मीमांसा र हिति प्रणाली....

नारायण नेपालको ‘दाजु–बहिनीका कुरा’ उपन्यास सार्वजनिक

कार्यक्रममा घुम्ती कविताका अध्यक्ष रामकुमार पण्डित, गीतकार विसु केसी, कवि कृष्णप्रसाद बस्याल अनि कवि विनोद दाहाल वत्सलगायतले सिर्जना वाचन गरेका थिए। भुँडीपुराण प्रकाशनबाट आएको पुस्तक, फरक रूपमा बालमनोविज्ञान बुझ्ने र बुझाउने साहित्यिक कडी हुनसक्ने लेखकको....

यी आठमध्ये एक कृतिले पाउनेछ यस वर्षको 'मदन पुरस्कार'

छनोट भएका कृतिहरूमा 'अग्नि'- डा. नवराज लम्साल, 'ग्रीष्मको नीलो बतास'- डा. दामोदर पुडासैनी ‘किशोर’, 'महाभारा'- बसन्त बस्नेत, 'यादको सन्दुक'- दिपा मेवाहाङ राई, 'लिच्छवि लिपि'- डा. नयनाथ पौडेल, 'व्युत्पत्तिमूलक संस्कृत-नेपाली शब्दकोश'- प्रा. नीलमणि ढुङ्गाना, 'सती: इतिहास र....

पूर्व गृहराज्यमन्त्रीको ‘निष्ठाको यात्रा’ विमोचन

विमोचन कार्यक्रममा नेपाली कांग्रेसका नेता डा. शेखर कोइराला, अर्जुननरसिंह केसी, राष्ट्रिय सहकारी महासंघका अध्यक्ष मीनराज कँडेल, कांग्रेसका सहमहामन्त्री डिना उपाध्याय, समालोचक डा. कुमारप्रसाद कोइरालालगायतले पुस्तकमाथि परिचर्चा गरेका थिए। संस्कृत विश्वविद्यालयका पूर्व उपकुलपति डा. कुलप्रसाद कोइरालाको सभापतित्वमा....

चोथौँ डिशहोम बाह्रखरी कथा लेखन प्रतियोगिताको घोषणा

डिशहोम प्रमुख प्रायोजक रहेको प्रतियोगिताको नाम ‘डिशहोम बाह्रखरी कथा’ राखिएको छ। कथा प्रतियोगितामा नेपाल इन्भेस्टमेन्ट बैङ्क र किया मोटर्सले प्रायोजक गरेको र अजोड इन्स्योरेन्स र सिटी एक्सप्रेस मनि ट्रान्सफर सह प्रायोजक रहेको आइतबार आयोजित कार्यक्रममा....

‘विचारभन्दा माथि देश’ लाई पुस्तकको रूप दिए मिश्रले, सङ्घीयता, गणतन्त्र र धर्म निरपेक्षता घातक भएको निष्कर्ष

आज फाइनप्रिन्ट बुक्सले एक विज्ञप्ति जारी गर्दै यस्तो जानकारी दिएको हो। पुस्तकमार्फत मिश्रले ढिलो नगरी नेपालमा संवैधानिक राजसंस्था पुनःस्थापना तथा सङ्घीयता खारेज गर्नुपर्ने बताएका छन्। यस्तै नेपाललाई ‘हिन्दू–बौद्ध राष्ट्र’मा रूपान्तरण गर्नुपर्ने पनि उल्लेख छ। मिश्रले आफ्नो....

रामायणको अनुवादमा भानुको ठूलो योगदान : अध्यक्ष ओली

आदिकवि आचार्यको २०९औँ जन्मजयन्तीका अवसरमा आज मदन भण्डारी कला साहित्य प्रतिष्ठानले आयोजना गरेको कार्यक्रममा पूर्वप्रधानमन्त्री ओलीले नेपाली भाषामा सरलरूपमा साहित्य सिर्जना गरेर भानुले योगदान दिएको बताए। उनले जतिसुकै विद्वता भए पनि जनमानसले बुझ्न सक्नेगरी नलेखिए....

संस्कृति मन्त्रालयबाट ४३  स्रष्टा पुरस्कृत

समारोहमा राष्ट्रिय तथा प्रादेशिक प्रतिभा पुरस्कार, महाकवि देवकोटा पुरस्कार, गोपालप्रसाद रिमाल राष्ट्रिय पुरस्कार, भगत सर्वजित् मानव मर्यादा राष्ट्रिय पुरस्कार र इतिहास शिरोमणि बाबुराम आचार्य राष्ट्रिय पुरस्कार वितरण गरिएको थियो। राष्ट्रिय प्रतिभा पुरस्कार अन्तर्गत साहित्य, सङ्गीत....

चमत्कारिक जल प्रणाली' ढुंगेधारा' बारे लेखिएको अनुसन्धानमूलक पुस्तक ‘हिति प्रणाली’ सार्वजनिक

पानीको प्रमुख स्रोतको रूपमा प्रयोग गरिने हिति अर्थात् ढुंगेधाराहरु आज लगभग नष्ट हुने अवस्थामा पुगेका छन् । धेरैजसो हितिप्रणालीका अवयवहरू नष्ट भइसकेका छन्। उपलब्ध सूचना र ज्ञानको सङ्कलन गरी हिति प्रणालीको उद्गम, यसको प्राविधिक पक्ष,....

स्वर्णिम वाग्लेको अतृप्त अवसर लोकार्पण

पुस्तक लोकार्पणसँगै पत्रकार अमित ढकालको सहजीकरणमा समसामयिक अर्थ–राजनीतिक विषयमा विमर्शसमेत गरियो। कार्यक्रममा नेता गगन थापाले भने वाग्लेको यो पुस्तक नेपालको अर्थ–सामाजिक विषयमा रुचि राख्नेहरूका लागि बढी उपयोगी रहेको बताए। ‘पुस्तक सरकार सञ्चालनसँग गाँसिएका नीति, बजेट....

डा. खगराज बरालद्वारा लिखित पुस्तक 'मालामा नउनिएका फूलहरू' लोकार्पण 

पुस्तकमाथि आफ्नो धारणा राख्ने क्रममा डा.शोभाकर पराजुलीले  पुस्तक एक पटक होइन पटक पटक पढ्नु पर्ने र पढे पछि नवीन सिकाई थपिँदै जाने बताए। पुस्तकका विषय वस्तुलाई विद्यालय तथा विश्वविद्यालयका पाठ्यक्रममा समावेश गर्नुपर्ने उनले बताए। यस्तै....

साझा प्रकाशनको विशेष पुस्तक प्रर्दशनीमा १ रुपैयाँदेखि २८ सयसम्मका पुस्तक

पुस्तकहरू १ रुपैयाँदेखि २८ सय रुपैयाँसम्मका छन्। बद्रीनाथ भट्टराईको २०२७ सालमा प्रकाशित कक्षा ६ को पाठ्यपुस्तक ‘अनुवाद–बोधीनी’ को मूल्य १ रुपैयाँ हो भने नीलमणि ढुंगानाको संस्कृत–नेपाली शब्दकोशको मूल्य २८ सय रुपैयाँ। प्रर्दशनीमा १५ सय पुस्तकहरू राखिएको साझा प्रकाशनकी कर्मचारी....

निर्मल पुर्जाको ‘बियोण्ड पसिबल’ किताब नेपाली भाषामा पनि प्रकाशन हुने

बेलायतको चर्चित म्यागजिन द सन्डे टाइम्सका का टप टेन बेस्ट सेलर किताबहरु मध्येमा निर्मल पुर्जाको ‘बियोण्ड पसिबल’ पुस्तक पनि एक हो। अमेजन र गुडरिड्स जस्ता साइटहरुमा पनि किताबले ४.५ को रेटिङ पाएको छ। हालसम्म यो....

अक्षरमार्गको वार्षिकोत्सवमा ८ सर्जक सम्मानित

उक्त सम्मान समारोहमा वरिष्ठ साहित्यकार तथा साहित्यिक पत्रकार रोचक घिमिरेलाई विष्णुहेम अक्षरमार्ग वरिष्ठ साधक सम्मानबाट सम्मानित गरिएको छ। यस्तै, वरिष्ठ साहित्यकार तथा समालोचक डा.शैलेन्दु प्रकाश नेपाललाई नरबहादुर अक्षरमार्ग सम्मानबाट सम्मानित गरिएको छ। श्रीराम अक्षरमार्ग स्मृति....

मल्लकालीन इतिहास बताउने मुद्रा समेटिएको पुस्तक सार्वजनिक

लेखक श्रेष्ठले पुस्तक इतिहासमा रुचि राख्नेहरूका लागि उपयोगी हुने विश्वास व्यक्त गरेका थिए। उनले यस्तो प्रकारको यो पहिलो पुस्तक भएको र पुस्तकले इतिहासमा रुचि राख्नेहरूको जिज्ञासा बढाउने बताएका थिए। लेखक श्रेष्ठले पुस्तकमा नौ सय वर्षको....