साहित्यकारद्वय सुवेदी र शर्मा सम्मानित हुने

समाजले ‘कसास यात्री स्मृति सम्मान, २०७७’ साहित्यकार प्रा.डा. अभि सुवेदीलाई तथा ‘कसास यात्री स्मृति सम्मान, २०७५’ साहित्यकार प्रा.डा. गार्गी शर्मालाई प्रदान गर्ने निर्णय गरेको हो। उनीहरूलाई एक विशेष साहित्यिक समारोहका बीच सम्मान प्रदान गरिने समाजले....

विम्बकाे अवाञ्चित प्रयोगले खस्किएको ‘बिसे नगर्चीको बयान’

उक्त कवितामा लेखिएका केही संवेदनशील पंक्तिहरूलाई यहाँ उद्धृत गर्नु उपयुक्त होला। अढाइ सय वर्षपछि आज के भयो मलाई? यो बिसेलाई दशा लाग्यो मालिक म बोलाएँ। ००० नाथे मेरी स्वास्नी न हो मारिएकी....

मसान (कविता)

उसले यही समाजमा देखेको थियो चन्दा उठाएर मन्दिर बनाएको पुराण लगाएर समाधि पुजेको वास्तवमा धर्म भनेकै समाधि पुज्नु हो किनकि यज्ञ पनि सतीदेवीको समाधि स्थल बनेको थियो जहाँ सतीको शरीर र....

अभिनेत्री पन्तले 'पिर्का' शीर्षकमा कविता लेखेपछि रविका फ्यान रिसाए

यही मेसोमा साहित्यमा समेत रुचि राख्ने अभिनेत्री सुरक्षा पन्तले कविता नै लेखिन् 'पिर्का' शीर्षकमा र सामाजिक सञ्जाल फेसबुकमा राखिन्। अहिले पिर्कासँगै अभिनेत्री पन्तको कविता पनि चर्चामा छ। चर्चामा जोडिने कारणचाँही उही गृहमन्त्री लामिछानेको 'पिर्के सलामी'....

'कारा' पुस्तक समीक्षा: साहित्य जसरी नलेखिएको, वकालत क्रममा सुनेका घटनाहरूको सङ्ग्रह जस्तो उपन्यास

निरङ्कुस पञ्चायती व्यवस्थाविरूद्ध प्रजातन्त्र प्राप्तिका लागि २०४६ सालमा जनआन्दोलनको सुरु भएको समयको सेरोफेरोको कथा हो यो उपन्यास। यो जेलभित्रको निरङ्कुशताको कथा हो। वर्षौं जेल बसेर निस्केका नेताहरूले देश चलाइरहेको भए पनि उनीहरूको स्मृतिबाट जेल....

पितृसत्ता नै पितृसत्ताले थिचिएकाे 'नरेन्द्र दाइ'

उपन्यासको सुरुवात एकदमै मीठो भावना वाक्य लेखिएको छ, 'हरेक पीडा, हरेक भावना, हरेक आवेगमा एउटा चरण हुन्छ।' यसै अंशले पुस्तकको अन्तिम सम्म तान्दै लैजान्छ। वीपिले आफ्नो उपन्यासलाई पनि यसै अनुरूप ढाल्दै लगेका छन्। किन प्रेम....

अभिभावकको माया नपाएर बिग्रेका बालबालिकालाई सुधार्न सिकाउने पुस्तक- 'कोही किन बरबाद होस्'

के छ पुस्तकमा? पुस्तकमा एउटा बालक (ध्रुव)को कथा छ। ऊ बदमास छ। उसले कहिले साथीहरूलाई पिट्छ त कहिले कम्पासले घोचिदिन्छ। यसैक्रममा त्यो बालक पढ्ने स्कूलका प्रिन्सिपल सुन्दरले बालकले बदमासी गरेको कारण पत्ता लगाउन थाल्छन्। कारण....

पत्रकार गिरिराज बाँस्काेटाकाे 'कञ्चनजङ्घाको काखबाट' विमोचन

मोटरसाइकलमा पुष्पलाल (मध्यपहाडी) लोकमार्ग हुँदै पूर्व पश्चिम यात्रा, कञ्चनजङ्घा हिमाल क्षेत्र लगायतका विभिन्न क्षेत्रका नियात्राका २० पाठ पुस्तकमा रहेका छन्। हरेक ठाँउको यात्राका तस्बिर समेत पुस्तकमा समावेश गरिएको छ। १ नम्बर प्रदेशका आर्थिक मामिला तथा योजनामन्त्री....

आफ्नै बुवालाई मूर्तिचोर र पूर्वमन्त्रीलाई बलात्कारीको आरोप लगाउने आत्मकथा 'धरातल'

पछिल्लो समय भ्रष्टाचारविरोधी अभियानमा संलग्न शारदा भुसाल झा पुस्तकमा आफूले जीवनमा भोगेका कष्टकर उतारचढावहरू इमानदारीपूर्वक लेखेको बताउँछिन्। पुस्तकले आम नेपाली नारीको वास्तविक अवस्थालाई चित्रण गर्न खोजेको छ। एउटी महिलालाई आफ्नै घरपरिवारमा पनि हिंसा हुन्छ....

'आइमाईको कुनै देश छैन'

तसलिमा नसरीनको जीवन दर्शन र अनुभवबीचको तादात्मयले यस कृतिलाई अझ जीवन्त बनाएको छ। नारी जुन बेला प्रेमिका हुन्छे, त्यसबेला ऊ दासी हुन्छे। जुनबेला श्रीमती बन्छे, त्यसबेला पनि दासी नै रहन्छे, उच्चस्तरकी दासी। उसले पुरुष प्रेमी....

बुद्धिसागरकाे ‘एक्लो’ लोकार्पण

काठमाडौंको प्रज्ञा प्रतिष्ठान, डबलीमा शनिबार आयोजित विशेष कार्यक्रममा उक्त पुस्तक लोकार्पण गरिएको हो। गोलाप्रथाद्वारा छानिएका १० जना पाठकले पुस्तक सार्वजनिक गरे।

आनन अच्युतको ‘ढल्किएको आकाश’ सार्वजनिक

नायक आर्यन सिग्देल, साहित्यकार गोविन्द गिरी प्रेरणा, देवनाथ न्यौपाने, रामचन्द्र सिग्देल, पुरुषोत्तम न्यौपाने, सिताराम ढकाल, फिल्म निर्देशक दिनेश राउत र लेखक स्वयम् आनन अच्युतले पुस्तकको संयुक्त विमोचन गरेका थिए। ‘कथामा यौन छ। प्रकृति छ। समाज....

डा. केसीको ‘शून्यको मूल्य’ सार्वजनिक

कार्यक्रममा सहभागीहरूले पुस्तकले कर्णालीको वास्तविकता बोलेको भन्दै प्रसंशा गरे। विशेषतः कर्णालीका महिलाहरूले भोग्नुपरेको वास्तविक चित्रलाई पुस्तकमा चित्रण गरिएको डा. केसीले बताए। एप्रोन लगायर कर्णालीमा समाजसेवा गर्दै आएका डा. केसी कर्णालीमा दुर्गम ठाउँमा पुगेर काम गर्दै....

बाआमा: सहानुभूतिको कथा बेच्ने प्रयास, शब्दहरूको दस्ताबेज मात्रै

पुस्तकभित्र बाआमाका व्यथा, दुःख, सम्बन्ध र बदलिँदो नेपाली समाजको यथार्थ चित्रण छ। बाआमाकै सेरोफेरोमा बुनिएका कथाहरू कवितात्मक शैलिका छन्। एउटै पुस्तकमा घरी उपन्यासको स्वाद लिन सकिन्छ भने घरी कथाको। नेपाली साहित्यमा आमा शब्दलाई मात्र....

अनावश्यक पात्रको गन्जागोलले भद्रगोल बनाएको पुस्तक ‘फुर्के’

मानिसले जस्तै कुकुरले पनि ऐना हेरेर कपाल मिलाउँछ। दुःख पर्दा कुकुरले पनि आँशु झार्छ। मान्छेको माया पाउनकै निम्ति उसको नजिक गएर पुच्छर हल्लाउँछ। कुकुरबारे यी सबै पुस्तकको सुरूवाती अवस्थामा नै पढ्दै गर्दा तपाईंले कुकुरलाई घृणा....

उदय अधिकारी र महेश पौड्यालबीचको संवाद ‘फेसिङ अ लिटल भोल्क्यानो’ सार्वजनिक

ललितपुको होटल हिमालयमा चलिरहेको ‘कलिङ्ग साहित्यमहोत्सव’को उद्घाटन समारोहमा साहित्यकारहरू डा. जगमान गुरुङ, अशोक बाजपेयी, तुलसी दिवस, माया ठकुरी र कनकमणि दिक्षीतले अङ्ग्रेजी भाषाको उक्त अन्तरवार्तालाई संयुक्त रूपमा सार्वजनिक गरेका हुन्। आइतबार सार्वजनिक भएको उक्त पुस्तकमा....

किरण खरेल, अनुराधा कोइराला र वासुदेव त्रिपाठीलाई भारती खरेल स्मृति पुरस्कार

भारती खरेल प्रतिष्ठानको शुक्रबार बसेको बैठकले २०७७, २०७८ र २०७९ सालको भारती खरेल स्मृति पुरस्कार क्रमशः वरिष्ठ गीतकार किरण खरेल, माइती नेपालका संस्थापक अनुराधा कोइराला र वरिष्ठ समालोचक वासुदेव त्रिपाठीलाई दिने निर्णय गरेको सदस्य सचिव....

दशैंमा पुस्तक बजार सुुस्त तर टेबल मुनिबाट बेचिँदैछ ‘इजोरिया’

‘कोभिडले गर्दा किताबको बजार राम्रो छैन। तर, इजोरिया हामीले एक हप्तामा नै ३ सय ६० प्रति बिक्री गर्‍यौं,’ उनले भने, ‘यो किताब बजारमा अहिले पाउनै मुस्किल छ।’ उकेराकर्मी एजकुशन बुक हाउसमा पुस्तक किन्न आउनेकै माहोल....

भिक्टरको ऐतिहासिक उपन्यास ‘बिडुडभ र कपिलवस्तुको पतन’ सार्वजनिक

उपन्यासमा बुद्ध जन्मभूमि कपिलवस्तु राज्यको उदय र पतनको कथा छ। कपिलवस्तुको वैभवशाली गौरवको विस्तृत जानकारी समेटिएको उपन्यासमा शाक्य वंशको विनाशको बीज कारण र जातीय रक्तशुद्धिको रोचक घटना प्रस्तुत गरिएको प्रकाशन संस्थाले जानकारी दिएको छ। उनको....

धपेडीबाट जोगिन सिकाउने पुस्तक ‘धेरैको धपेडी’ सार्वजनिक

अमेरिकाको युनिभर्सिटी अफ अलाबामामा अनुसन्धान र अध्यापनमा संलग्न उनले अढाई दशकभन्दा बढी समयदेखि जडीबुटी र खाद्यपदार्थमा रहेका पोलिफेनोलको क्यान्सरलगायत जीर्ण रोगहरूको नियन्त्रण तथा उपचारमा हुने असरका क्षेत्रमा अनुसन्धान गर्दै आएका छन्। उनका आलेखहरू ‘साइन्स’ लगायत जर्नलमा प्रकाशित....