मालिका केशरीको आख्यान ‘दुङाल’ विमोचित

उपन्यासको इतिहासकार एवं हिमाली अध्ययनका ज्ञाता डा. रमेश ढुङ्गेल, मानवअधिकारवादी सुदीप पाठक, पूर्व सचिव एवं साहित्यकार डा. सुधा शर्मा र आख्यानकार मालिका केशरीले संयुक्त रूपमा विमोचन गरेका छन्।....

मलाई पुस्तक ‘नयाँ घर’ मन पर्छ किनकि यसले सिङ्गो समाज बोलेको छ

पुस्तक ‘नयाँ घर’ ले सिंगो समाजका विषयवस्तुलाई समेटेको छ। प्रेम, प्रकृति, महिला, दलित, धनी–गरिब, भोका–नांगा, राजनीति समग्र विषयलाई जोडेको यो एउटा पूर्ण पुस्तक हो। यसै पुस्तकको माध्यमबाट २०६२/०६३ को जनआन्दोलनमा धेरै युवाहरू पूर्णकालीन रूपमा जोडिएका....

‘समानताको रिले दौड’ : ‘कन्जुस’ इतिहासकारलाई लेख्न सिकाउने पुस्तक 

नेपाली इतिहासका पुस्तक पल्टाउँदा यस्तो लाग्छ, ती पुस्तक इतिहास पुरुषहरुको योगदान र उपलब्धिको दस्तावेजीकरण मात्रै हो। त्यो पनि सीमित जात र सीमित वर्गको। राज्य सञ्चालनमा ब्राह्मण, क्षेत्री, ठकुरी पुरुषहरुकै हालिमुहाली थियो। केही जनजाति पुरुष सुरक्षा....जनमत साहित्यिक मासिक डिजिटल भर्सनमा

जनमत प्रकाशनले १ सय ५० बढी पुस्तक-ग्रन्थ समेत प्रकाशित गरिसकेको छ। १ सय ७६ जना वाङ्मय सेवीहरूको सम्मान गरिसकेको छ। प्रधान सम्पादक मोहन दुवालले अनलाइनमार्फत जनमतको साहित्यिक भावना विस्तार गर्ने योजना अनुसार डिजिटल....

'अलोकप्रिय हुने डरले मधेसीले नागरिकता नपाएको विषयमा कसरी मौन बस्नु ! त्यसैले लेख्न छाड्दिनँ'

आफ्नो पुस्तक पाठकसमक्ष गएपछि लेखकलाई कस्तो महसुस हुन्छ? जतिसुकै पाको लेखक भए पनि पुस्तक बजारमा गएपछि केटौलीपन आइहाल्ने रहेछ। मलाई पनि यस्तै भएको छ। यसले ऊर्जा पनि दिन्छ, पाठकले के  भन्नुहुन्छ, कस्ता प्रतिक्रिया आउँछ,....

राउटे समुदायमा आधारित उपन्यास कदम सार्वजनिक

स्थलगत अध्ययन गरी राउटे समुदायको जीवनशैली, इतिहास, हालको अवस्था, उनीहरूका सुखदुख, परिवार, जीविका, प्रेम र प्रणयलगायत अनेक पाटा केलाएर वाग्लेले आख्यान तयार पारेका हुन्।  वाग्लेको यो पहिलो उपन्यास हो । यसअघि किशोर उपन्यास ‘यार्चा’ नेपालका....

डा हेमन्तको अध्यात्मिक गीति संग्रह प्रकाशित

  खतिवडाका अनुसार यो आध्यात्मिक गीतको सङ्ग्रह हो। पुस्तकमा गणेश, राम, शिव, दुर्गा , हनुमान, सरस्वती, विष्णु,कृष्ण , लक्ष्मी , को भजन छन्। यसमा समावेश ५० वटा भजन भारतीय चर्चित गायिका आशा भोसले , साधना....

नगरकोटीको पुस्तक 'कल्प-ग्रन्थ'को पहिलो कपी नारायण वाग्लेलाई

वाग्लेले सो पुस्तकको पूर्व भुक्तानी गरेको प्रकाशक बुक हिलले जानकारी दिएको छ। वाग्लेलाई उनको 'पूर्व-भुक्तान-प्रति' लेखक नगरकोटीले हस्तान्तरण गरेका थिए। गत वर्षको चैतमा सार्वजनिक गर्ने गरी पाठकबाट 'पूर्व-भुक्तानी' लिई 'लिमिटेड एडिशन' मुद्रण भएको किताब कोभिड-१९....

नयनराज पाण्डेको नयाँ कथा सङ्ग्रह ‘जियरा’ बजारमा

गत चैतमै पुस्तक बजारमा पठाउने तयारी गरिए पनि कोरोना सङ्क्रमणले पुस्तक बजारमा पठाउन ढिला भएको प्रकाशकले जानकारी दिएका छन्। प्रकाशकद्वारा जारी प्रेस नोटमा नयाँ पुस्तकबारे लेखक पाण्डेले ‘जति किताब लेखिसके पनि आफ्नो नयाँ पुस्तक प्रकाशन....

नयाँ भेरियन्ट

अरु कोरोना जस्तै यसले स्वाद हराउने, गन्ध हराउने हैन, विवेक हराउने लक्षण देखाउँछ । फोक्सोमा हैन, सिधै दिमागमा आक्रमण गर्छ । अनि प्रभाव पनि अचम्मको छ, श्वास फेर्न गाह्रो हुने, सुख्खा खोकी....

सौरभको असहमतिमा मेरो असहमति

अर्को पक्ष ‘नेपालमा भाषा, कला संस्कृति राष्ट्रिय एकता बलियो थियो, पछि पश्चिमाले गर्दा भाँडियो’ भन्ने तर्क गर्छन्। एक पक्षको लागी नेपाल सीमित वर्गका लागि मात्र थियो, बल्ल बहुभाषिक र बहु वर्गको हितमा राज्य हिँड्ने प्रयासमा....

समावेशी मुद्दाले 'फ्लप' भएको साहित्य महोत्सव

फागुन १९ देखि २२ गतेसम्म जनकपुरमा आयोजना भएको कार्यक्रम समावेशी नभएको भन्दै सामाजिक सञ्जालमा आलोचना भयो। आलोचनाको प्रभावले चार दिनसम्म चलेको महोत्सव खल्लो देखियो। महोत्सवमा साहित्य, सङ्गीत, सिनेमा, संस्कृति, सभ्यता, राजनीतिलगायतका विषयमा छलफल भएको थियो।....

प्रधानमन्त्री पत्नी राधिकाको पुस्तक अंश: ओलीलाई देखाउँदै सइले भने ‘गाडी दायाँ लैजा, यो बाँचोस्’

मसँग त्यति प्रबल निजी इच्छा नभएर पनि हुन सक्छ वा उहाँले मुलुकका लागि लिनुभएको बाटो यसका लागि प्रतिकूल भएर पनि हुनसक्छ, हामीले आफू, परिवार, सम्पत्ति आदिका विषयलाई कहिल्यै छलफलको विषय बनाएका छैनौँ। यति लामो समय....

पदमको विश्रामपुर सार्वजनिक

प्रकाशकका अनुसार उपन्यासमा राजनीतिले लगातार चुसेको देहाती गाउँको कथा समेटिएको छ। आञ्जलिक शब्द र स्वाद मिसाएर लेखिएको यो उपन्यासमा जनमत सङ्ग्रहदेखि यता चार दशकको राजनीतिक, सामाजिक र आर्थिक चित्रण गरिएको छ। पुस्तक साङ्ग्रिला बुक्सले प्रकाशित....

'कोटेश्वरको केटो' लाई एक लाख रुपैयाँ राशिको पुरस्कार

सन् २०२० मा प्रकाशित नेपाली साहित्यिक कृतिहरूमध्येबाट कृतिमाथि प्रकाशित समीक्षा, बिक्री, साहित्यकारहरूको सिफारिस तथा निर्णायक मण्डलको मतलाई आधार मानेर 'कोटेश्वरको केटो’ले उक्त पुरस्कार प्राप्त गरेको हो । राजेन्द्र पराजुली विशेष गरी कथा....

भट्टीको समाजशास्त्र !

ती हुन्, काठमाडौंको क्षेत्रपाटीबाट सोह्रखुट्टेको उकालो छेउको ‘हजुरको खाजाघर’का साहुजी।  ००० गत शुक्रबार उक्त खाजाघर छिर्दा बेलुकाको साढे ७ बजेको हुँदो हो। खाजाघरभित्र थिए, साहुजीकी श्रीमती र एक ग्राहक। अन्दाजी २२ वर्षीय ती युवक टेबलमा....

अब रहर पुग्यो

मैले यसो भनेपछि उसले मेरो हात समातेर रुँदै भनी  “सबै साथीभाइले कोट हाले, आफूलाई पनि कोट लगाउन कस्तो रहर लागेको छ” उसले त्यति मात्र के भनेकी थिई मेरा आँखामा पनि अनायास आँसु आए । त्यतिकैमा....

‘देश विजेताले मात्र बनाएका हैनन्, पराजितले पनि कर तिरेर, आँसु पुछेर बनाएका हुन्’

सरदार भीमबहादुर पाँडेको त्यस बखतको नेपालले जुद्धशमशेरका पालाको नेपालको आर्थिक कथा भन्छ भने हर्क गुरूङको मैले देखेको नेपालले विसं २०३० को सेरोफेरोको नेपालको आर्थिक तथा सामाजिक चित्र देखाउँछ। देवकोटाको मुनामदन र सीमापारिबाट लेखिएका लीलबहादुर क्षत्रीका....

तिमाल साइकल यात्रा 

यात्राको पहिलो गन्तव्य दाप्चा, दोस्रो काफलडाँडा तीनधारे र तेस्रो तिमाल। दुई दिनको यात्रामा हामीले काभ्रेपलाञ्चोक जिल्लाका नमोःबुद्ध नगरपालिका र रोशी गाउँपालिकाका केही भेगको रमाइलो अनुभव बटुल्यौं।  दुई रातको दाप्चा बसाइ पनि सकियो। साइकल यात्रा योजना....

फोकर उडाउने अधुरो धोको

हामीले के पायौं भने नेपालमा डकोटा जहाजमा क्याप्टेन भइसकेका हामीभन्दा वरिष्ठ पाइलटहरूले फोकर फ्रेन्डसिप एफ २७ जहाजमा भने को–पाइलट भएर उडाइरहेका रहेछन्। हामीले उक्त जहाज उडाउन पाऊभन्दा एकाध वरिष्ठ पाइलटहरूले आपत्ति जनाउँदै भने छन्, ‘हामी....