साहित्यकार लाकोजूको 'पनौतीको बाह्रवर्षे मकरमेला' लोकार्पण

पुस्तकको लोकार्पण पनौती नगरपालिकाका मेयर भीम न्यौपाने, साहित्यकार तथा नेपाल साहित्यिक पत्रकार संघका अध्यक्ष मोहन दुवाल, आख्यानकार तथा समालोचक प्रभा बराल एवं लेखक लाकोजूले संयुक्त रूपमा गरेका हुन्। कार्यक्रममा मेयर न्यौपानेले 'पनौतीको बाह्रवर्षे मकरमेला' पुस्तकले....

सानो मुसाको शृङ्खला नेपाली भाषामा प्रकाशित

रिका जान्ती बाल-साहित्य विधामा फिनल्यान्डको प्रसिद्ध लेखक र चित्रकार हुन्। उनको पहिलो बाल पुस्तक सन् २००५ मा प्रकाशित भएको थियो। उनको सानो मुसाको चित्रकथा शृङ्खला १६ वटा विभिन्न भाषामा प्रकाशित भइसकेको छ। यस शृङ्खलाका चित्रकथाहरु....

'महाभारा'सँगै उपन्यासकारका रूपमा झुल्किए बसन्त

उनको पहिलो गैर आख्यान पुस्तक ७२ को विस्मय प्रकाशित भएको थियो। शिलापत्रका प्रधानसम्पादक रहेका बस्नेतका अनुसार यो पुस्तक कोभिड १९ को समयमा भएको बन्दाबन्दीमा लेखेका हुन्। विमोचन कार्यक्रममा साहित्य अनुरागीहरूको बाक्लो उपस्थिति....

'फोटो खिच्ने सर्वसाधारण र फोटो पत्रकारमा त्यति फरक छैन'

००० मेरो मामाघर इलाम। त्यहाँ जेठा मामासँग रिलवाला क्यामेरा थियो। यो ४०को दशकको कुरा हो।  त्यतिबेला फाटो खिच्नु महत्त्वपूर्ण कुरा थियो। विशेष चाडपर्व, उत्सवमा मात्र फोटो खिचिन्थ्यो। फोटो खिच्नु भनेको त्यतिबेला आफ्नो स्तर के....

'९९ प्रतिशत गीतकार अभावमा छन्, १० पुस्तापछि पनि उनीहरूको अवस्था फेरिँदैन'

नेपालमा धेरै राम्रा स्रष्टाहरू जन्मिए। तर, तिनले नेपाली माटोलाई आफ्नो सृजनाबाट दिएको योगदानको भने कदर हुनसकेन। चाहे राष्ट्रकविको सन्दर्ममा होस् वा युगकविको। या, अन्य कनिष्ठदेखि वरिष्ठ कवि, गीतकार, लेखकका सन्दर्ममा होस्। नेपाली कला साहित्यमा ती....

'नेपाली चलचित्र बजारमा दलालतन्त्र हावी छ, हलिउड-बलिउड बिक्छ, नेपाली पछि पर्छ'

पुरानो प्रविधिको अन्त्य र डिजिटल युगको सुरुआती समयको बीचमा फिल्म क्षेत्रमा मेरो प्रवेश भयो। २०४६ पछिको क्रान्तिले देशमा विदशी सिनेमा हेर्ने, पुस्तक पढ्ने संस्कारलाई बढाउँदै थियो। विदेशी कला साहित्यलाई नजिकबाट हेर्ने समयको प्रारम्भ जस्तै थियो।....

१७ जना इन्जिनियरको संघर्ष समेटिएको 'आँगन छोडेपछि' विमोचन

उक्त पुस्तक शिखा प्रकाशनले बजारमा ल्याएको हो। विमोचन कार्यक्रममा लेखक/इन्जिनियर खड्गसेन वली र समालोचक राजकुमार बानियाँले पुस्तकमाथि टिप्पणी गरेका थिए। नियात्राकार जीवा लामिछाने र गोविन्दप्रसाद गौतमले लेखकीय अनुभव साझा गरेका थिए। पुस्तकका दुईमध्ये एक सम्पादक....

'विश्व हल्लाउने गजलकार हाम्रै समाजबाट निस्कन सक्छन्'

पालुङ्गटारका प्रदीप रोदनको यो शेर आज पनि गरिबी चित्रण गर्न उत्तिकै प्रयोग गरिन्छ। २०७० सालबाट गजल लेख्न सुरु गरेका प्रदीपले २०७५ पछि धेरै मञ्चमा आफूलाई प्रस्तुत गरिसके।  स्वतन्त्र र बहर दुवै विधामा कलम चलाउने प्रदीप....

विकलको स्मृतिमा स्रष्टाहरू पुरस्कृत

५० हजार रुपैयाँ राशिको  विकल वाङ्मय पुरस्कार साहित्यकार प्राध्यापक डाक्टर चूडामणि बन्धुलाई प्रदान गरिएको छ। १५ हजार रुपैयाँ राशिको विकल समाजसेवा पुरस्कार डाक्टर रवीन्द्र समीरलाई प्रदान गरियो। विकल सृजना पुरस्कार विमल निभा,....

'काभ्रेली नेपाली साहित्यको रुपरेखा' को दोस्रो संस्करण प्रकाशित

२०६७ सालमा पहिलो पटक प्रकाशित भई हाल परिमार्जित एवं संशोधित रुपमा बजारमा आएको यो पुस्तक काभ्रे जिल्लामा भाषाको साहित्यिक परम्पराको सर्वेक्षण गर्दै तयार पारिएको हो। प्रस्तुत पुस्तकले साहित्यिक इतिहासलाई लिपिबद्द् गर्ने क्रममा काभ्रेली साहित्यको आदिमकालदेखि....

वास्तविक नेपाल गाउँमा छ, गरिबी पनि त्यहीं छ

१९३९ एक जना व्यक्तिले अरू मानिसको विचार र विचारधारामाथि कति धेरै प्रभाव पार्नसक्छ, भन्न कठिन छ। इतिहासमा केही मानिसहरूले शक्तिशाली प्रभाव पारेका छन्। अनि उनीहरूले मानिसहरूको दिमागमा अगाडि नै रहेका कुरालाई जोड दिएको र बाहिर....

पूर्वगभर्नर नेपालको 'बीपीको आर्थिक विचार' विमोचन

एक वर्ष बीपी कोइरालाको सङ्गत गरेका नेपालले त्यसैको आधारमा यो पुस्तक तयार पारेको जानकारी दिएका छन्।  पुस्तकमा उनले लेखेका छन्- ‘२०३५ सालदेखि २०३६ सालसम्मको समयमा मैले बीपी कोइरालालाई भेट्ने र उहाँको आर्थिक सोचका बारेमा बुझ्ने....

घनेन्द्रको 'जबज'बारे आलोचनात्मक पुस्तक

नेकपा माले र मार्क्सवादीको एकीकरणपछि बनेको एमालेको २०४९ को पाँचौँ महाधिवेशनले पारित गरेर जबज अपनाएको थियो। एमालेले मार्गदर्शन  सिद्धान्तको रूपमा स्वीकार गरेको 'जबज'माथि उनले पुस्तकमा आलोचनात्मक टिप्पणी गरेका छन्। पुस्तकमा नेपालको कम्युनिस्ट आन्दोलनका आरोह-अवरोहदेखि जबजको....

घनेन्द्रको कविता सङ्ग्रह असमान पहाडहरू बजारमा

नयाँ कविता सङ्ग्रहमा समसामयिक विषयका २१ वटा कविता छन्। कृतिभित्रका कवितामा समाजका बेथिति, कुसंस्कार, राजनीतिक अव्यवस्था र अराजकता, सांस्कृतिक विचलन र सामाजिक विखण्डन, मानवीयतामा ह्रास, प्रकृति प्रेम, सामाजिक, राजनीतिक नेतृत्वमा भइरहेको नैतिक पतन जस्ता विषय....

पूर्व प्रधानन्यायाधीश कल्याण श्रेष्ठको अनुभूति : नेताहरूले जिते, जनता हारे 

शान्तलाल मुल्मीको ‘मभित्रको म’ पुस्तक लोकार्पण कार्यक्रममा श्रेष्ठले नेताहरू जितेको अनि जनता हारेको अनुभूति हुन थालेको टिप्पणी गरेका हुन्। पूर्व प्रधानन्यायाधीश श्रेष्ठले ‘नछोडी धर्म नतोडी ब्रह्म, गरेर कर्म नै जीवनको मर्म’ भन्ने सन्देश आत्मवृतान्तले पस्केको बताए।....

झलकमानको प्रभावले जन्मियो ‘कालो केशमा रेलिमाई’

यो गीतका सर्जक हुन्, नेपाल आइडल दोस्रो संस्करणमा प्रि-अडिसनबाटै बाहिरिएका दिनेश ढकाल। उनको आफ्नै शब्द, संगीत र स्वर रहेको यो गीत दर्शक/स्रोताले मन पराइदिएपछि दिनेशको चर्चा पनि चुलिएको छ। ००० बेल्जियमको भिसा हातमा लिएर....

नेपाली भाषासेवी साहित्यकार क्षेत्रीलाई पद्म श्री सम्मान

नयाँ दिल्लीस्थित राष्ट्रपति भवनमा सोमबार  भारतीय राष्ट्रपति रामनाथले क्षेत्रीलाई पद्म श्री सम्मान प्रदान गरेका थिए। नेपाली भाषी क्षेत्री भारतको आसाममा बस्छन्। नेपाली भाषाका लागि उनले पूर्याएको योगदानको कदर गर्दै भारतले उनलाई प्रतिष्ठित सम्मान....

सरस्वतीसँगै लक्ष्मी पनि दाहिना भएका लेखक : १० वर्षमा ५ किताब, करोड बढी कमाई

यसलाई पत्याउने हो भने साहित्यकार सुविन भट्टराई सरस्वती र लक्ष्मी दुवै दाहिना भएका 'भाग्यमानी' पात्र हुन्। उकेराले भट्टराईलाई लक्ष्मी र सरस्वती दुवै दाहिना भए है तपार्ईंको जीवनमा? भनेर सोधेको प्रश्नमा उनी एकछिन घोरिए।  अनि भने- 'विद्याकी....

'रंगमञ्चमा विदेशीका मुद्दा लाद्न खोज्नु नेपाली समाजलाई धोका दिनु हो'

००० मलाई मनपर्ने नाटककार हुन्, गोपालप्रसाद रिमाल। उहाँलाई म सामाजिक यथार्थवादी नाटकका पिता भन्ने गर्छु।  पारसी थिएटरबाट प्रभावित भइरहेको नेपाली रंगमञ्चलाई  रिमालले मौलिक नाटक दिएर आफ्नो कथालाई....

तिब्बती शरणार्थी टासी छिरिङले भने' दुङाल’ मेरै आत्मकथा जस्तै लाग्यो'

मालिका केशरीको उपन्यास ‘दुङाल’बारे शुक्रवार आयोजित अन्तर्क्रिया कार्यक्रममा उनले भने' तिब्बती शरणार्थीले समस्या मात्रै होइन, ज्ञान र सिप पनि पुस्तकमा लेखेको पढ्दा खुसी लाग्यो। हाम्रो समस्यालाई न्यूनतम मानवअधिकारको दृष्टिले हेरियोस् भनेर उपन्यासले बोलेकोमा खुसी लागेको....