पुजारीको गोरु

आफुलाई निकै माया गर्ने पुजारीको गरिबी देख्दा गोरुलाई पनि निकै दया लाग्थ्यो । केहि गरी पुजारीलाई सहयोग गर्न पाए हुन्थ्यो भनेर उसले सोचिरहन्थ्यो । एकदिन गोरु र पुजारी कतै गईरहेको बेलामा उनीहरु हिँडेको बाटो भएर....

मूर्तिकार बाबुछोरा

बिस्तारै छोराका मूर्तिहरु पनि ५०० रुपैयाँसम्ममा विक्रि हुन थाले । तर छोरा अझै खुशि थिएन । बाबाले पनि छोराले बनाएको मूर्तिमा गल्तीहरु देखाईरहन्थ्यो । त्यसलाई सच्च्याउँन भन्थ्यो । छोराले पनि त्यो कुरा मानेर अर्कोपटकमा गल्ती....

मनछुने दुई प्रसङ्गहरु

बसको झ्यालको सीट एकपटक बाबुछोराले एउटा बसमा यात्रा गरिरहेका थिए । छोरो २०-२१ वर्षजतिको थियो । बस कुदिरहँदा छोराले आफु झ्यालमा बस्न खोजेको कुरा बतायो । बाबा पनि मुसुक्क हाँस्दै झ्यालतिरको सीट छाडिदिए....सरकारले बाल प्रज्ञा प्रतिष्ठान स्थापना गर्ने 

उनले गुणस्तरीय स्वास्थ्य सेवामा पहुँच, खेलकुद एवम् मनोरञ्जनका अवसर प्रदान गरिने जनाएका हुन्। स्थानीय तहसँगको साझेदारीमा १५ स्थानमा बाल उद्यान तथा बाल मनोरञ्जन स्थान स्थापना गरिने अर्थमन्त्रीले जनाएका छन्। बालबालिकाको अन्तरनीहीत प्रतिभा प्रस्फुटन गराई बहु....

काग र परेवा

एकदिन त्यो घरमा घरमालिकले केही अचार छानामा सुकाएको थियो । जब बिहान परेवाले दाना खोज्न जाउँ भनेर कागलाई भन्यो, कागले आफुलाई सञ्चो नभएको नाटक गर्दै गुँडमै बस्छु भन्यो तर उसको मनमा छानामा सुकाएको अचार चोर्ने....

एकदेखि नौ ,१०० निकाल्न छैन धौ !

१ + २ + ३४ – ५ + ६७ – ८ + ९ = १०० १२ + ३ – ४ + ५ + ६७ + ८ + ९ = १०० १२३ – ४....

प्रधानमन्त्री ओलीले बालबालिकालाई भने‘इमानदार हुनु’

प्रधानमन्त्रीको निजी सचिवालयले जारी गरेको प्रेस नोटमा उल्लेख भए अनुसार प्रधानमन्त्री ओलीले बालबालिकालाई आफ्नो कामप्रति इमानदार रहन सम्झाउँदै  पढाइ वा खेल जुनसुकै क्षेत्रमा पनि इमानदार ढङ्गले सहभागी हुन सुझाव दिएका थिए। उनले नेपालका बालबालिका ज्ञानमा....

जीवजन्तुका केही रमाईला तथ्यहरु !

हौसला

आफ्ना साथी त्यहाँ खसेपछि सबै भ्यागुतोहरुलाई निकै चिन्ता लाग्यो । उनीहरुले आफ्ना खसेका साथीहरुलाई कुनै पनि हालतमा निकाल्न सक्दैनथे । खसेका दुवै भ्यागुताहरुले आफ्नोतर्फबाट बाहिर निस्कन निकै प्रयास गरिरहेका थिए तर जति उफ्रे पनि उनीहरु....

माछाको मज्जाको संसार !

* शार्क ह्वेल माछा सबैभन्दा ठूलोमाछा हो जसको लम्बाई १२ मिटर जति हुन्छ अनि तौल १८ टन भन्दा बढि हुन्छ। * सेलफिस सबैभन्दा छिटो कुद्ने ( पौडिने ) माछा हो जुन १०९ किमी प्रतिघण्टाको गतिमा....

'सुन्तला' रंग पहिले कि फल ?

वास्तवमा अरेञ्जको मूल उत्पती संस्कृत शब्दबाट भएको मानिन्छ । संस्कृतमा सुन्तलाको रुखलाई 'नारंग' भनिन्छ । हुन त प्राचिन पर्सियन भाषामा पनि सुन्तलालाई ' नारंग 'नै भनेको पाईन्छ । पछि यहि शब्दलाई अपनाउँदै स्पेनिसहरुले नारंजा (....

चित्रकथा प्रतियोगिता - ५

नियमहरु : -कक्षा १० सम्मका विद्यार्थीहरुले भाग लिन सक्ने यो प्रतियोगितामा हामीले प्रस्तुत गरेको चित्रलाई आधार मानेर कथा लेख्नुपर्नेछ। -कथा नेपाली भाषामा लेखिएको हुनुपर्नेछ। -कथाको साथमा कथाकारको एउटा फोटो पनि पठााउनुपर्नेछ। -कथा पठाउँदा स्कूलको नाम,....

कमिलटोल र चिनी

कमिलटोलमा थुप्रै कमिलाहरु मिलेर बस्ने गर्थे। उनीहरुमा एमदम एकता थियो । त्यहाँ उनीहरुको एउटा भब्य महल थियो । त्यो महलमा लगभग १०० वटा कमिला बस्ने गर्थे। उनीहरु एकआपसमा मिल्ने मात्र हैन जे काम पनि एकले....

गुण र रुप

समय यसरी नै बितिरहेको थियो। कागले बिस्तारै मयूरका लामा प्वाँखहरुमा केही परिवर्तन भएझै अनुभव गर्न थालेको थियो, तर कागलाई आफूले गरेको अनुभव  हो कि होइन भनेर छुट्टाउन गाह्रो परिरहेको थियो। एक दिन बेलुका कागिनीले मयूर....

चित्रकथा प्रतियोगिता - ४

नियमहरु : -कक्षा १० सम्मका विद्यार्थीहरुले भाग लिन सक्ने यो प्रतियोगितामा हामीले प्रस्तुत गरेको चित्रलाई आधार मानेर कथा लेख्नुपर्नेछ। -कथा नेपाली भाषामा लेखिएको हुनुपर्नेछ। -कथाको साथमा कथाकारको एउटा फोटो पनि पठााउनुपर्नेछ। -कथा पठाउँदा स्कूलको नाम,....

योगदान

अरुण आज आफ्नो कक्षाको त्रैमासिक परिक्षामा प्रथम भएछ भन्नेकुरो उनीहरुले पनि थाहा पाएछन् । को उनीहरु भनेर सोंच्नुहोला तपाईंहरुले फेरी, उनीहरु भनेका किताब, घडी, कलम, चश्मा इत्यादी । हो अरुणको पढ्नेकोठाका सामानहरु । अरुण भने....

समस्या र समाधान

जाँदा जाँदा निकै टाढा एउटा एकान्त ठाउँमा पुगे। त्यहाँ एउटा ठूलो चौर थियो र चौरमा थुप्रै भेंडाहरु चरिरहेका थिए। चौरको बिचमा एउटा अग्लोभाग थियो जहाँ एउटा सानो कुटीजस्तो घर थियो। घरको नजिकै एउटा रुख पनि थियो।....

चित्रकथा प्रतियोगिता-३

नियमहरु : -कक्षा १० सम्मका विद्यार्थीहरुले भाग लिन सक्ने यो प्रतियोगितामा हामीले प्रस्तुत गरेको चित्रलाई आधार मानेर कथा लेख्नुपर्नेछ । -कथा नेपाली भाषामा लेखिएको हुनुपर्नेछ । -कथाको साथमा कथाकारको एउटा फोटो पनि पठााउनुपर्नेछ....

सुमनको प्रतिज्ञा

कुनै गाउँमा एउटा १२ वर्षको सुमन नाउँ गरेको एउटा किशोर थियो। उसको परिवारमा उनी, उनका बाबा र आमा मात्र थिए। उनीहरुको परिवार सानो थियो तर उनको परिवार निकै विपन्न थियो। सुमनका बाबाले गाउँ नजिकैको जंगलमा दाउरा....

गाडेको सुन

त्यसबापत कहिलेकाँही उसले राम्रै पैसा पनि कमाउने गर्थ्यो। यसैक्रममा एकदिन एउटा धनाढ्य मान्छेको घरमा उसलाई गीत गाउन बोलाईयो। त्यहाँ गीत गाएर उसले पारिश्रमीकवापत केही सुनका सिक्काहरु पायो। सामान्य आर्थिक अवस्था भएको मान्छेले यति धेरै पारिश्रमिक....