कोरोनाले दिएको एकपछि अर्को बज्रपात 

राति १० बजे दाइले फोन गरेर भन्यो, ‘अप्रिय घटना भयो, ठुलो मामा पनि बित्नु भो।’ लगभग निदाइसकेको मेरो मनमा भुमरी उत्पन्न भयो। झल्झल्ती आँखा अगाडि मामाको हँसिलो, तेजिलो अनुहार नाचिरह्यो। सुत्न प्रयत्न गरें, सकिनँ। दिमागमा....

आम्दानीको भरपर्दो स्रोत बन्दै शीत्तलचिनीको व्यावसायिक खेती 

बजारमा बढ्दो माग र पर्याप्त आम्दानी हुने भएकाले शरीरलाई चाहिने भिटामिन, खनिजतत्व, प्रोटिन, कार्बोहाइड्रेट, फ्याट, पोटासियम, क्याल्सियम लगायतका पदार्थ पाइने यो शीतलचिनी खेतीमा किसानको आकर्षण बढ्न थालेको हो। रुपन्देहीको सैनामैना र शुद्धोधनमा पनि यसको व्यावसायिक....

जब बलात्कृत महिला माथि नै प्रश्न उठ्यो 

यसको उत्तर खोज्नका लागि पीडितलाई नै प्रश्न सोधियो। प्रश्न थियो, यो हिँसा हुनुभन्दा पहिला उनको कहिले र कोसँग यौन सम्बन्ध थियो, कसलाई इमेलमा के लेखिन्, को-कोसँग म्यासेज पठाएर फ्लर्ट गरिन्, यदि उनी सेक्सकी भोकी थिइन्....७० वर्षमा डिग्री, अब पिएचडीको सुरसार

छोरीलाई विद्यालय टेक्नै नदिने समाजमा हुर्किएकी नानीमैयालाई सानैदेखि पढाइको भोक थियो। दाइ–भाइ स्कुल गएको देख्दा उनलाई आफूले पढ्न नपाएकोमा चिन्ता लाग्थ्यो। दाइहरुले पढेको देख्दा नानीमैया आफूलाई पनि पढाउन बुबासँग ढिपी गरिरहन्थिन्। कहिले तमाखु भरेर त....

ड्रेस सेन्स फैलाउने धाख्वा

पुस्ताले केवल व्यापारको रूपमा मात्र लिएको कपडामा उनी सृजना खोज्न थाले। कपडामा कला थप्ने मोहमा घोत्लिँदा घोत्लिँदै उनमा फेसन डिजाइनिङ भन्ने पढ्न नि पाइन्छ भन्ने भन्ने चाल पाए । र लागे सिंगापुरको सेलेजिया आर्ट एन्ड....

भुटानी शरणार्थीका दुख : ‘अमेरिका पुगेका छोराछोरीले सोधखोज नै गरेनन्’

४ छोरा अमेरिका पुगेको ५ वर्ष भयो। उनीसँगै बसेका एक भाइको उच्च रक्तचापका कारण यहीँ माघ १ गते निधन भयो। प्रेमभाव दर्साउने दिल छियाछिया भएका दिलबहादुर मृत्युको दिन पर्खिरहेका छन्। पथरीशनीश्चरे भुटानी शरणार्थी शिविरको डी....

तरकारी खेतीमा सुब्बासा’ब

त्यसपछि उनी बिहानको ९ नबजुन्जेल करेसाबारीमा तरकारी गोडमेल र स्याहारमा खटिन्छन्। अहिले भने उनलाई तरकारी बेच्न भ्याइनभ्याइ छ। कारण हो– तरकारीको सिजन सुरु हुनु। करेसाबारीबाट टिपेर ल्याएका तरकारी किन्न उनको घरमै व्यापारी....

कार्नेसन खेतीमा सोख

उनको कार्नेसन खेतीबाट हुने आम्दानी पनि राम्रै छ। उनी भन्छन्, ‘महिनामा त्यस्तै एक लाख जति कमाइ हुन्छ।’  परिवारसँग बसेर राम्रै आम्दानी हुने देखेपछि उनले फूल खेती थालेका हुन्।  बासी जस्तै नेपालमा कार्नेसन फूल खेती गर्नेको....

विभाको ‘टर्निङ प्वाइन्ट’

काठमाडौं विश्वविद्यालयबाट बिएस्सी सकेकी ढुंगेलले नेपाल क्यान्सर रिलिफ सोसाइटीमा कार्यक्रम संयोजकको रूपमासमेत काम गरिन्। यो अनुभवले उनले बालबालिका र क्यानसरको क्षेत्रमा पनि अनुभव बटुलिन्।  अनि छँदाखाँदाको काम छाडेर गैरसरकारी संस्था (एनजिओ)मार्फत शहर–बजारदेखि दुरदराजसम्म जनचेतना जगाउन....

जाडोमा तन–मन फिट राख्ने सौना बाथ

नुहाउने टेक्निक     कोठामा राखिएको विशेष प्रकारको इलेक्ट्रिक हिटरमाथि साना–साना ढुंगा राखिएको हुन्छ। तिनै ढुंगा तातेपछि बाफ निस्कन्छ। र, त्यही बाफमा नांगै बसेर ताप लिइन्छ। सौना कोठामा छिर्नुअघि केही विधि भने अपनाउनु पर्छ। सौना कोठामा....

स्तन चिटिक्क मिलाउने घरेलु टेक्निक

दुवैतर्फका स्तनको आकार नमिल्दा शारीरिकरूपमा असहजता उत्पन्न हुन्छ। यस्तो अवस्थामा मानसिकरूपमा तनावसमेत उत्पन्न हुन सक्छ। विशेषगरी टिन एजमा महिलाको स्तनको आकारमा वृद्धि–विकास हुन्छ। सामान्यतः ६० वर्षपछि स्तनको आकार घट्छ। उमेर जति पाको हुँदै गयो स्तनको....

गाईपालनमा रमाउँदै दिपेन्द्र

उनले २०६४ सालमा चितवनमा सिभिल इन्जिनियर पढ्न गएको बेला त्यहाँको कृषि क्रान्तिलाई राम्रोसँग नियाल्ने अवसर पाए।  २०६५ सालबाट सुर्खेतमा आफुले पनि गाई पाल्ने योजना बनाए र सुरुमा तीन वटा गाई ल्याएर उनले गाईपालन व्यवसायको सुरुवात....

छाला चम्काउने पानी

त्यसैले छाला स्वस्थ तथा सुन्दर कायम राख्नका लागि कस्तो पानी प्रयोग हुँदैछ भन्ने कुराले पनि प्रभाव पारेको हुन्छ। विशेषगरी गाउँघरतिर बिहानै चिसो पानीले नुहाउने चलन हुन्छ।  तर, चिसो पानीले नुहाउनु छालाका लागि उचित हुँदैन। चिसो....

स्क्रिन टाइमका खतरा  मोटोपन, डिप्रेसन, कमजोर शैक्षिक परीणाम

निकै पछि जब तिनै भोजपत्रको पनि नक्कल हुन थाल्यो। यो देखेपछि ज्ञानको नक्कल हुने, मानिसको स्मृति कमजोर हुने केही दार्शनिकको थियो।तीमध्ये महान् दार्शनिक प्लेटो पनि एक थिए। उनले ईशापूर्व ३७० ताका लेखन कलाको आविष्कारले मानिसको....

तरकारीमा आत्मनिर्भर अभियान  

संस्थाले कौसी र बगैंचामा फूलसँगै तरकारी लगाएर तरकारीमा आत्मनिर्भर बनाउने अभियान सञ्चालनमा ल्याउने तयारी गरेको हो।संस्थाले नमुनाका रूपमा मोरङ, कटहरीस्थित आफ्नै कार्यालय भवनको माथिल्लो तलामा समेत विभिन्न प्रकारका तरकारी लगाएको छ। संस्थाको प्रमुख कार्यकारी अधिकृत योगेन्द्र....

आँखा स्वस्थ राख्ने व्यायाम

आँखा स्वस्थ राख्न सरसफाइ, पोषण तथा व्यायामको अवश्य पनि आवश्यकता हुन्छ। आँखाको पनि व्यायाम हुन्छ र ? भन्ने प्रश्न उठ्न सक्छ।  हो, आँखाको पनि व्यायाम हुन्छ, गर्न सकिन्छ।  आँखाको व्यायाम गरी आँखाको ज्योति तथा दृष्टि....

कोठाभित्रै फुल्ने अफ्रिकन भाइलेट

उनका घरमा अहिले पनि यो फूलका विभिन्न भेराइटी सजिएका छन्। सेत्लिङ्ग भन्छिन्, ‘यो फूल मलाई असाध्यै मन पर्छ।’  उनले घरमा यो फूल रोप्दै गर्दा पातबाट सारेर धेरै बोट बनाउन थालिन्। सुरुसुरुमा त छिमेकी तथा आफन्तलाई....

अवकासप्राप्त जमदार बंगुर पालनमा

पल्टनमा रहँदा अनुशासन र मेहनतप्रतिकै लगावले उनलाई अवकाशपछि बैंक तथा कम्पनीमा सुरक्षा गार्डको प्रस्ताव आएकै थियो। तर, उनले त्यो प्रस्ताव स्वीकारेनन्।  अवकाशपछि उनलाई जापान जाने अवसर मिल्यो। २०६४ चैतमा १० लाख रूपैयाँ लगानी गरेर उनी जापान....

रजश्वलामा व्यायाम : गर्न जाने लाभ नजाने पीडा

व्यायाम र खानपानको सन्तुलन मिल्यो भने शारीरिक तथा मानसिक रुपमा स्वस्थ बन्न सकिन्छ। स्वस्थ बन्ने अन्य उपाय पनि छन्। तर, कुन समयमा व्यायाम गर्ने? कति समय व्यायाम गर्ने? रजश्वला भएको अवस्थामा व्यायाम गर्ने कि....

पाको रुखको बामपुड्के शोभा

साना प्लेटमा रोपिएका चिटिक्क परेका होचा तथा पोथ्रा रुख कम सुन्दर देखिँदैनन्। बोनसाईको प्रमुख विशेषता भनेकै ठूलो हुने प्रकृतिका बिरुवालाई प्लेटमा रोपेर बढ्न नदिई काँटछाँट गर्दै सानै बनाएर राखिनु हो। यस्ता बामपुड्के रुखको सुन्दरता हेर्दा....