सफलताको कथा : इलेक्ट्रिकल इन्जिनियर जो पशुपालनबाट मासिक १५ लाख कमाउँछन्

‘यहाँ नगरेर रहेछ। गर्न सके जे काममा पनि कमाउन सकिन्छ। ३५/४० हजार कमाउन कहीँ कतै जानै पर्दैन। मात्र नेपालीले आफ्नो देशमा कर्म गर्नुपर्छ,’ बासुले भने। पेसाले पूर्णकालीन इलेक्ट्रिकल इन्जिनियर बासुले पशुपालक बन्ने निधो गरे। उनले....

टिकटक बनाएर भाइरल हुनुपर्ने दबाबमा बालापन गुमाउँदै बालबालिका

तर, आमाको टिकटक बनाउने काम रोकिएन। बरू टिकटक बनाउनै भनेर नयाँ लुगा किनिदिएको भन्दै गाली पो गर्न थालिन्। रत्नपार्क फनपार्कको यो दृश्य अहिले पार्क र घुम्ने ठाउँहरूमा सामान्य बन्न थालेको छ। प्रायः अभिभावक बालबालिकालाई टिकटक बनाउँदै....

साइकल सिक्न जाउँ न दिदी जावलाखेलैमा...

साइकल चलाउन सिक्ने/सिकाउने, एक-अर्कासँग गफ गर्ने, विभिन्न र्‍यालीहरुमा सहभागी हुन तयारी गर्ने अनि विभिन्न सचेतनामुलक कार्यक्रम गर्दै महिला सहभागिताका योजना बनाउनका लागि विभिन्न क्षेत्रबाट सबेरै महिलाहरु यहाँ भेला हुने गरेका छन्। तीन महिनाअघि ८/१० जना....

पत्रकारिताका सदाबहार डन

समाज परिवर्तन गर्न सकिएला कि भनेर केही युवा स्वतन्त्र उम्मेदवार बनेर सेल्फी प्रचारको म्याराथनमा पनि छन्। कोही अटेर गर्ने प्रयासमा छन्। तर सामाजिक मञ्च स्थानीय मुद्दामा केन्द्रित हुनै सकेका छैनन्। 'त्यसको मुखै हेर्न मन लाग्दैन,....

ललितपुर-१० का वडाध्यक्ष व्यञ्जनकारको ११औं इनिङ्स : यस पटकको लडाइँ आफ्नै भतिजसँग

उमेरले ८० वर्ष पार गरिसकेका व्यञ्जनकारलाई चुनाव जितेर जनताको सेवा गर्ने धोको भने अझै मरेको छैन। १० पटक वडाध्यक्ष भइसकेका उनी अहिले ११औं पटक उम्मेदवार बनेका छन्, ललितपुर उपमहानगरपालिका वडा नम्बर १० बाट। आफ्नो चुनाव....

सफलताको कथा : पश्चिम क्षेत्रकै नमुना 'टंक दाइ’ को पेट्रोल पम्प

तीमध्ये ३ सय ४० वटा साधारण पम्प हुन् भने एउटा मात्र नमुना पम्प हो। साधारण भनिएका पम्पहरु नेपाल आयल निगमको पेट्रोलियम पदार्थ बिक्रेता विनियमावली, २०७५ अनुसारका छैनन्। नमुना भनिएको एक मात्र पेट्रोल पम्प भने आवश्यक....

खुसार्नीका 'हेड सर' जसले पहिलो वर्षमै बेचे ४० लाखको खुर्सानी

प्रभात माध्यमिक विद्यालयका प्राचार्य रहेका जनक समय मिल्नासाथ बारीमा पुगिहाल्छन्। स्कुलमा हुँदा भने खेतबारीको जिम्मेवारी उनकी श्रीमती सजिता ज्ञवालीले सम्हाल्छिन्। चार वर्षदेखि गाउँघरमै कुखुरापालन, गोलभेंडा खेती गर्दै आएका जनक र उनकी श्रीमती सजिता अहिले खुसार्नी....

सफलताको कथा: माओवादी द्वन्द्व, भारतमा वाचम्यान हुँदै उद्यमी बनेर पैसा कमाइरहेका भक्तराज

तत्कालीन विद्रोही माओवादीहरू स्कुलमा आए। आफ्नो अभियानमा जानुपर्‍यो भन्दै स्कुलको ड्रेस फुकाल्न लगाएर आफ्नो ड्रेस लगाइदिए। भक्तराजसहित पाँच जना केटाहरूलाई माओवादी कार्यकर्ताले १० दिनसम्म भूमिगत बनाए। घरपरिवालाई थाहा थिएन। उनीहरू खोजेको खोजेकै भए।  ११ दिनपछि....

गन्धर्वहरूको पीडा: दिनमा सय रुपैयाँ पनि उठ्दैन, सचेतना जगाउने काम दिन सरकारलाई अनुरोध

कुनै समय उनले सारङ्गी बजाएरै परिवार पालेका थिए। अहिले भने दैनिकी चलाउन पनि हम्मे–हम्मे भएको छ। गाउँघरमा आधुनिक मनोरञ्जनका सामग्री भित्रिएसँगै टेकबहादुर जस्ता गन्धर्व समुदायलाई ज्यान र जहान पाल्न निकै सकस हुने गरेको छ। अरू....

मास्टरसेफ सन्तोष साहको चर्चाले ऊर्जा पाएका 'सेफ'हरू

सन् २०२० को बीबीसी मास्टर सेफ प्रोफेसनल्सको उपविजेता सन्तोष साहले नेपाली परिकारलाई विश्वमाझ पुर्‍याए। यसले देश विदेशमा उनको व्यक्तिगत चर्चा त बढ्यो नै, नेपाली होटेल तथा रेस्टुरेन्टमा काम गर्ने सेफहरूको समेत इज्जतमा बढोत्तरी भयो। राम....

सफलताको कथा : थाइल्याण्ड भ्रमणले जन्माएको ‘बा फार्म’

बाग्लुङमा जन्मिएर रुपन्देहीमा प्राध्यापन गरिरहेका थापा कृषि तथा पशुपालन क्षेत्रमा नयाँ काम गर्ने दृढ अठोटकै कारण आज उदाहरणीय काम गर्न सफल भएका छन्। किसानका समस्यासँग नजिक रहेका थापा अध्यापनकै क्रममा आफ्नो अठोट पूरा गर्न एउटा....

सानो, तर आफ्नो उद्यम: भारतमा महिनाको ६ हजार कमाउन धौ-धौ, नेपालमा दिनकै तीन हजार

घरायसी समस्याका कारण पढाइ बीचैमा छोडेका हेमन्तले ६ महिनासम्म हेल्परको काम गरे। साढे ६ हजार महिनामा कमाउँथे। त्यसपछि बढुवा भयो- ‘कुक’मा। अनि दैनिक पाँच सय रुपैयाँका दरले महिनामा १५ हजार कमाउन थाले।  दुई वर्ष कुक....

१७ वर्षमै ब्याट्रीबाट चल्ने साइकल बनाए, अब इञ्जिनियरिङ पढेर आविष्कारक बन्न चाहन्छन् प्रकाश

कोरोना महामारीको दोस्रो लहरमा सबै शैक्षिक संस्थाहरू बन्द भए। प्रकाशको विद्यालय पनि बन्द भयो। उनी फुर्सदिला भए।  पहिलादेखि नै उनमा विभिन्न कुराहरूको निर्माण गर्ने रुचि थियो। पढाइका कारण समय मिलाउन नसकेर आफूले चाहेको बनाउन पाएका....

सफलताको कथा : दुबईको रोजगारीले पोखरामा चम्काएको भाग्य

वैदेशिक रोजगारीबाट फर्किएपछि उनले ड्यमाइडमा आधा रोपनी जग्गा किनेर १० करोडको लगानीमा सन् २०२० देखि ‘होटल लिवट्री’ सञ्चालन गर्दै आएका छन्। परिवारका साथ आफ्नै देशमा व्यवसाय सञ्चालन गर्ने योजना बनाएर स्वदेश फर्किएको उनी बताउँछन्। उनी....

सुन्न र बोल्न नसक्नेहरूको आवाज बनेका गौरव: संसद्, प्रहरीदेखि अदालतमा पनि गर्छन् दोभाषेको काम

कालिकोट महावै गाउँपालिका– १ का २३ वर्षीय गौरव शाही त्यतिबेला सुर्खेतको वीरेन्द्रनगरमा बस्थे, सिद्ध बहिरा स्कुलनजिकै। हुन त उनी आईटी (इन्फर्मेशन टेक्नोलोजी)मा स्नातक गरिरहेका छन्। तर लकडाउन भएपछि फुर्सदिला भए। त्यति नै बेला सिद्ध बहिरा....

शिवरात्रिमा पोखरा आसपासका शिवालयमा भक्तजनको घुइँचो

विशेषगरी वैदिक सनातन हिन्दु धर्मावलम्बी आजको दिन बिहानैदेखि नदी, कुण्ड र तलाउमा स्नान गरी शिवालयमा पुगेर श्रद्धाभक्ति पूर्वक पूजा–आराधना गर्दै भगवान् शिवलाई जल तथा गाईको दूध चढाउने गर्दछन्। बिहानैदेखि पोखराको लेकसाइडस्थित केदारेश्वर मणि महादेव, छोरेपाटनको....

लौरोको सहारामा पढिरहेका सन्तोषको अठोट : शिक्षक बनेर ज्ञानको ज्योति छर्न चाहन्छु

तीन महिनाकै हुँदा उनलाई आगोले पोल्यो। विस्तारै घुँडादेखि मुनिको खुट्टा सुक्दै गयो। संक्रमण खुट्टैभरि फैलन थाल्यो। औषधि उपचारका लागि आमाबुबाले अस्पताल लगे।  डाक्टरले केही महिना औषधि खुवाएर खुट्टा काटेर फाल्नुपर्ने सुझाव दिए। तर आर्थिक अवस्था....

परिवारले छोडेर हिँडेपछि कुकुरको सहारामा बाँचेका हर्कबहादुर

हर्कबहादुर डेढ वर्षदेखि फोक्सोको बिरामी छन्। यतिबेला उनको एकमात्र सहारा भनेकै रक्की नामको कुकुर मात्रै हो। तीन छोरा, दुई छोरी र श्रीमती गरी सात जनाको परिवार भए पनि उनी अहिले घरमा एक्लै छन्। एक छोरीको....

दुई दिनको प्रेमपछि ‘भ्यालेन्टाइन्स डे’मा भागी विवाह गरेका जोडीको कथा

 तर यो कथा होटलको होइन। उनीहरूको प्रेमको हो। ००० लामो समय विदेश बसेका जितबहादुरले धेरै पटक हार व्यहोरे। तर हरेस खाएनन्। स्वदेशमै गरिखाने अठोटले इटहरीमा अहिले उनी स्थापित भएका छन्।  जितबहादुरको यो व्यवसायिक जितको साक्षी....

पैसा छ- मिर्गौला छैन, मिर्गौला छ- पैसा छैन

चन्द्रादेवी र उनका श्रीमान् हिरा विक दुवै भारतमा चौकीदारीको काम गर्थे। चन्द्रा एक्कासी सिकिस्त भएपछि हिराले गाउँघरका आफन्तसँग ऋण मागेर एक लाख रुपैयाँ खर्च गरी उपचार गरे। चौकीदारी गरेर महिनामा १५ हजार रुपैयाँ कमाउने हिराले....