तीन उद्यमी दिदीबहिनीको कथा: जसले भवन निर्माणको क्षेत्रमा नेपालमै नयाँ प्रविधि भित्र्याए

तीन छोरीले कम्पनी हाँक्न थाले। र, भवन निर्माणमा नयाँ प्रविधि भित्र्याउँदै 'आईटी स्टिल स्ट्रक्चर सोल्युसन्स प्राली' समेत सुरु गरे। सृष्टि उद्योगको प्राविधिक निर्देशक हुन्। सोनाली प्रबन्धक निर्देशक। शिल्पी चाहिँ कार्यकारी निर्देशक हुन्। सृष्टि,....

शरीर र मनमा ऊर्जा उत्पन्न गराउने पर्व माघे सङ्क्रान्ति

तरुल, घ्यू, चाकु, लड्डु जस्ता परिकारमा शूक्ष्म पोषक तत्त्व पाइने जनस्वास्थ्यविज्ञ डा. अरुणा उप्रेती बताउँछिन्। तरुलमा आइरन, फाइबर, क्याल्सियम, म्याग्नेसियम जस्ता तत्त्व पाइने उनले बताइन्। ‘चाकुमा आइरन हुन्छ’, डा. उप्रेतीले भनिन्,‘लवण तत्त्व प्रशस्त हुन्छ। क्याल्सियम....

स-साना कुरा भनेर बेवास्ता गरेकै कारण सम्बन्धविच्छेद हुन सक्छन्, यी हुन् जोगाउने उपाय

लेखकद्वय म्याथम फ्रे तथा जोएना ह्यारिसनले यस्ता समस्याबाट बच्ने उपायका बारे गहन अध्ययन गरेका छन्। घरेलु हिंसा तथा आपराधिक गतिविधि जस्ता सम्बन्ध टुटाउने मुद्दाका बारेमा उनीहरूले खोजी गरेका होइनन्। यस्ता समस्या झेल्दाझेल्दै सम्बन्ध जोगाउने त....

भाँडा माझेर कमाएको पैसाले व्यवसाय थालेका सकिन्द्र, जसलाई छोराहरूको पढाइ पूरा गर्न पाए लकडाउन र महानगरको डर नै हुँदैन थियो

उनी भन्छन्, 'परिवारबाट भागेर १२ वर्षको उमेरमा नै काठमाडौं आएको थिएँ। त्यो पनि अरू मान्छे बसेको सिटमुनि बसेर। बाआमाको निकै प्यारो छोरा थिएँ। अहिले बाआमामाथि अन्याय गरेँ कि भन्ने लाग्छ। त्यसैले होला म कहिल्यै सफल....

कृषिको ओरालो यात्राः पहुँचवालाले नै दिन सकेनन् निरन्तरता, कामदार विदेशीन वाध्य

चर्चित कलाकारहरू मदनकृष्ण श्रेष्ठ र हरिवंश आचार्यको अगुवाइमा सुरु गरिएको यो ‘मह एग्रिकल्चर’ फार्म ७ वर्ष चलेर बन्द भयो। १२ जना मिलेर ५५ लाख रुपैयाँ लगानी गरेको फार्मले उक्त समयमा भने धेरै चर्चा पनि बटुलेको....

अनुसन्धाता लोकमणि जो अयोध्या भारतको फैजावाद हैन नेपालको माडी हो भन्नेमै अडिग छन्

उनले अयोध्या नेपालको माडीमा भएको दाबी गर्दै हिमवत्खण्डमा विक्रम संवत् २०७४ मा लेख नै प्रकाशित गरेका थिए। त्यो भन्दा अगाडिदेखि नै सामाजिक सञ्जालहरूमा आफूले माडी नै सक्कली अयोध्या हो भनेर प्रमाणहरू राखेको उनको दाबी छ।....

'यौनकर्मी पनि मान र मायाका हकदार छन्'

०५४/०५५ सालदेखि नै मेहनत गरी तयार पारेका आफ्ना कलाकृति भित्ताभरि सजाएका छन् श्रेष्ठले। अहिलेसम्म उनले अलि बढी जोड दिएको र कलामार्फत उतारेको विषय चाँही मानवीय संवेदना; आवेग र कुण्ठाहरू नै हुन्। विभिन्न सामाजिक मुद्दा र....

डेढ लाख कमाउने चिया पसलेकाे जागिर संघर्ष: टेलिकम छाडेर सेनामा भर्ती भए, हवल्दार कुटेर नौ महिनामै टाप

बा विनाको बाल्यकाल सम्झँदा उनी अहिले पनि भावुक हुन्छन्। आफ्नो आमा र बाको एक्लो सन्तान रहेका पाठकलाई आमाले नै हुर्काइन्। ‘बासँग भेट नभएको ५२ वर्ष भयो,’ उनी भन्छन्, ‘अहिले ज्यूँदै छन् कि मरिसके भन्ने पनि....

१९ वर्षमै विवाह अनि २३ वर्षमै विधवा भएकी सविताको साहस : दोस्रो विवाह अस्वीकार गर्दै बनिन् ३ लाख महिलाको सहयोगी

त्यतिमै उनि रोकिइनन्, ‘कुरा सम्झ्यो भने केहि पाउनको लागि केहि गुमाउनुपर्छ भन्ने कुरा हो जस्तै लाग्छ। तर, मैले त आफ्नो जीवनसाथी नै गुमाउनुपर्यो।’ २३ वर्षको उमेरमै श्रीमान् गुमाउनुको पीडा सविताको दिल र दिमागमा अझै ताजै....

चाँडै तिहार आउँदा खुसी हुन नसकेका कल्लाबारीका किसान

तिहार सकिएपछि फूल फुल्दा स्थानीयले यसबाट राम्रो आम्दानी गर्न सकेनन्। लगानी समेत उठ्न नसकेको स्थानीय किसान बताउँछन्। ‘तिहारका बेला फुलेको भए राम्रै कमाइ हुन्थ्यो, अहिले त लगानी पनि उठ्दैन,’ स्थानीय फूल किसानले भनिन्, ‘उतिबेला हुन्थ्यो....

त्रिपालमुनि भोट माग्न गएका उम्मेदवारलाई मतदाताको जवाफ- ‘लिखित वाचा नभए हाल्दैनौं भोटसोट’

रातिको १२ बजेको थियो। एक्कासी गड्याङगुडुङ आवाजसँगै छिमेकीहरू कराएको हल्ला चल्यो। महेन्द्र ब्यूँझिए, यस्सो घरबाहिर हेर्दा पहिरोले घरलाई दायाँबायाँबाट घेरा हालिसकेको थियो। बल्लतल्ल झ्यालबाट हाम फालेर सात जनाको परिवार जोगाए उनले। घर भने पहिरोले ध्वस्त....

गाउँमै व्यवसाय गर्न पनि सरकारसँग जुधिरहेका हरिबहादुर दम्पती

सिरीरी चलिरहेने सिरेटो र वरपरको सुन्दर दृश्यले जोकोहीलाई लोभ्याउँछ नै। यहि होम स्टे चलाउने हरि बहादुर घिमिरे र उनी श्रीमती स्वस्तिकाको भने आफ्नै दुःख छ। भन्छन्, ‘आफ्नै क्षेत्रमा पनि गरि खान नदिने भए।’ ‘तीन देश....

साँखुमा डाेकाे बुन्ने जयनारण भन्छन्- 'नेतालाई भोट हाल्नु र खोलामा ढुङ्गा हान्नु एकै हाे'

एक्लो सन्तान भएको र आफ्नो आर्थिक अवस्था कमजोर भएकै कारण उनले विद्यालय पढ्न जान समेत पाएनन्। गाउँघरमा खेती किसानीको काम गर्दा-गर्दा दिक्क भएका राईकाे दिमागमा शहरमा मिठो खान र राम्रो लगाउन पाइन्छ भन्ने साेच सानैदेखि....

३० वटा माटाका गिलासबाट सुरू भएकाे ‘दाह्री भाईको चिया पसल’, जहाँ मुख्यमन्त्री र मन्त्रीले चिया पिउँछन्

सुर्खेतमा प्रख्यात बनेको मट्का चियाको ‘ब्राण्ड’सँगै विभिन्न योजना र कुराकानी समेत हुन्छ यहाँ। चुनावी सरगर्मी चलिरहेका बेला अहिले उनको पसलमा राजनीतिका गफ पनि टन्नै हुन्छन्। ‘फलानो पार्टीले जित्छ, त्यो पार्टीको उम्मेदवार ठिक, उसले जित्दा राम्रो....

१५ वर्षदेखि आँगनमै भाषण गर्दा पनि कुनै नेताले देखेनन् धर्मबहादुरको घर

कार्यक्रममा उनकै घरतिर माइक फर्काएर नेताहरू ठूल्ठूला स्वरमा भाषण गर्छन्– ‘हामी गरिबलाई धनी बनाउँछौं। बाटो, खानेपानी र बिजुली ल्याउँछौं। गरिबका खरले छाएका झुपडीमा टिन हाल्छौं। एक पटक जिताएर हेर्नुस्।’ ....

१६ वर्ष सेनाको जागिरे हुँदा नमिलेको सन्तुष्टि ठीमीको सडक किनारमा भेटेका सरोज

सानैमा आफ्ना बाले अर्की आमा ल्याएपछि आफू र आमालाई नहेरेको गुनासो गर्ने खत्री आमाले नै तरकारी बेचेर आफूलाई पढाएको र यतिको सक्षम बनाएको गर्वसाथ बताउँछन्। १६ वर्ष  आर्मीमा जागिर खाए पनि सन्तुष्ट हुन नसकेपछि तरकारी....

तिहारमा साढे २४ लाख फूलका माला खपत हुने, गोदावरी र मखमलीको मूल्य वृद्धि हुँदा सयपत्रीको स्थिर

सयपत्रीको मालाको मूल्य ५५, कारोबार ११ करोड तिहारको समयमा विशेषगरी शहरी क्षेत्रमा करिब ८५ प्रतिशत सयपत्रीको माग आन्तरिक उत्पादनले धान्ने गरेको छ। यस्तै १५ प्रतिशत सयपत्री फूल आयात गर्नुपर्ने अवस्था छ।  ग्रामिण क्षेत्रमा भने....

पहिले सात जना युवाले एक-एक लाख जम्मा गरेर च्याउ उमारे, अहिले च्याउले पैसै-पैसा उमार्‍यो

पाँच हजार च्याउको बल्भबाट सुरु भएको उनीहरूको सामूहिक कृषि कर्म पछि विस्तार भयो। एक सिजनमा तीन वटा ठाउँबाट समेत च्याउ उत्पादन सुरु भयो। अरू त अरू एक....

डिजिटल दशैं: प्रविधिको प्रयोगले नक्कली माया बढ्दैछ

प्रविधिको प्रयोग गरी सामाजिक सञ्जालको माध्यमबाट चाडपर्व मनाउँदा मानसिक दृष्टिकोणमा समेत सकारात्मक र नकारात्मक दुवै प्रभाव पर्ने मनोविद् गोपाल ढकालको विश्लेषण छ। ढकालका अनुसार सामाजिक सञ्जालबाट शुभकामना आदानप्रदान गर्ने तथा खुशी साट्दा मनोवैज्ञानिक रूपमा आनन्द....

तलेजु भवानी: पुजारीबाहेक अरूले हेर्न नमिल्ने, देवीको स्वरूपबारे अरूसँग वर्णन गर्न पनि नहुने

सिद्धिदात्री सिद्धिदात्रीलाई घ्यू चढाएमा अकाल मृत्युबाट बचिने र कुनै प्रकारका अशुभ समाचार सुन्न नपर्ने शास्त्रमा उल्लेख छ। सिद्धिदात्रीले सबैलाई मोक्ष प्रदान गर्ने विभिन्न धार्मिक ग्रन्थहरूमा उल्लेख छ। पौराणिक कथनअनुसार मार्कण्डेय ऋषिलाई ब्रह्माले देवीका नौ नाम....