सिल्क उद्यमी जानकी जो व्यवसायमा जमिन्, राजनीतिमा डुबिन्

रेशमका कपडा उत्पादन, डिजाइनिङ र व्यापारमा संलग्न जानकीले गोसाई भेन्चर र किम्बु द शेरी वर्ल्ड कम्पनी सञ्चालन गरेकी छिन्। किम्बु द शेरी वर्ल्ड कम्पनीले नेपालमा रेशम किरासँग सम्बन्धित र अर्गानिक वस्तुसँग सम्बन्धित रहेर एग्रो इको....

कान्तिपुर गाथा : कान्तिपुर पक्कै गरिब शहर होइन 

अदृश्य भावीको स्वागतमा सुत्केरी बस्ने कोठामा रातभर बत्ती बालिन्छ। भावीले नवजात शिशुको ललाटमा जन्मको छैटौं दिन केही लेख्छ भन्ने यो विश्वास नेपालको समाजमा व्यापक छ। भारतीय समाजमा त यो बिश्वास नेपालमा भन्दा पनि बढी छ।....

नेतृ अष्टलक्ष्मीको प्रसव पीडा र खुसी : छोरा-छोरीले तिमी हाम्रो आमा होइनौ, नत्र किन छाडेर हिँड्थ्यौ भनेको सम्झिँदा भक्कानो फुट्छ

यहाँ हामीले कुरा त प्रसव पीडा र खुसीको गर्छौं। तर मेरो जिन्दगीमा भने हरेक कुरा राजनीतिसँगै जोडिन पुग्छ। त्यसैले मेरो प्रसव पीडा र खुसीको साक्षी बनेको छ राजनीति। मेरो जन्म सम्पन्न परिवारमा भयो। पहिलो पटक....

डा. अच्युतबिक्रमको उपचार अनुभव : फोक्सोको ८० प्रतिशत भागमा निमोनिया भएका डिआइजी खरेल भाग्यले बाँचे

कोरोना भाइरस संक्रमण भएपछि खरेललाई श्वास फेर्न असहज भएछ। त्यसपछि उनी नेपाल प्रहरी अस्पताल पुगेछन्। बेलुका अस्पताल पुगेका उनी अस्पताल भर्ना भए।  राति करिब १० बजेतिर डा. अच्युतले खरेलको स्वास्थ्य जाँच गरे अनी सामान्य रुपमा....

हिजोका कुरामा विश्वम्भर प्याकुर्‍याल : नारायण गोपाल र रानी ऐश्वर्यबीच प्रेमको हल्ला सतप्रतिशत गलत

साहित्य, संगीत, कलाका पारखी प्याकुर्‍यालले विभिन्न साहित्यिक एवं अर्थतन्त्र सम्बन्धी पुस्तक लेखेका छन्। उनको ‘इन्द्रेणीको गुम्बजभित्र’, हरिभक्त कटुवालले सम्पादन गरेको ‘बान्की’ मा ‘तीन वटा घाउ’ लखुकथा  प्रकाशित छ। यस्तै जेल बसाइको क्रममा जेल भित्रकै यौन विकृतिमाथि उनले ‘समलिङ्गी’....

व्याच नम्बर ६९ : अमेरिकी गुप्तचरले नेपालबाटै भारतीय गुप्तचरलाई भगायो

२०१७ मा नेपाल आएका एक पाकिस्तानी सेनाका पूर्व अधिकारी कर्नेल मोहम्मद हबिब जाहिर एकाएक हराए। उनी पाकिस्तानबाट नेपाल आएकोसम्म पुष्टि हुन्छ। त्यसपछि उनी एकाएक बेपत्ता भए। उनी अन्तिम पटक लुम्बिनीमा देखिएको भनियो। त्यसपछि उनी कहाँ....

चौथो अंग : हाम्रा मिडिया विज्ञापन आउन्जेल बोक्ने, आउन छोडेपछि ठोक्ने

विज्ञापन एजेन्सीले प्रत्येक विज्ञापनको १५ प्रतिशत नाफा लिने भन्ने हुन्छ। यहाँ त आकाश-जमिनको फरक पर्‍यो। त्यो २० लाख विज्ञापन एजेन्सीले मात्रै लियो कि विज्ञापन दाताले समेत?  यो त एउटा उदाहरण मात्रै हो। मिडियाहरुबीच अस्वस्थ प्रतिस्पर्धा....

…त्यसपछि मुर्दा घर पुर्‍याइएका नरबहादुर फर्किए

नरबहादुरको बाल्यकाल खेल्ने र घरको काम गरेरै बितिरहेको थियो। जब १० वर्ष भए, बुबा गुमाउनु पर्‍यो उनले। नरबहादुर बुबाको मृत्युपछि आमासँगै विराटनगर गए। विराटनगर त गए तर नयाँ ठाउँ, के गर्ने, कसो गर्ने केही पत्तै....

सौन्दर्यकर्मी सुष्माको प्रसव पीडा र खुसी : ज्योतिषीको कुरा पत्याएर बच्चा जन्माउने समय नै सारिएपछि...

००० मैले विवाह गरेपछि मात्रै नागरिकता बनाएँ। त्यसैले नाममा माइतीको थर हराएको छ। कम उमेरमै विवाह गरेकाले पनि थरको महत्व कति हुन्छ भन्ने थाहा पाएकी थिएँ। अब मेरो नागरिकतामा सुष्मा रावल मात्रै भए पनि....

डा. मीराको अनुभव : टेष्ट ट्युब बेबी विधिबाट ६५ वर्षे पुरुषको बच्चा जन्माउनेदेखि क्यान्सर लागेका युवाको विर्य झिकेर फ्रिजिङ गर्नेसम्म

एक वर्षअघि टेष्ट ट्युब बेबी विधिमार्फत पाको उमेरका श्रीमान्-श्रीमतीको बच्चा जन्मिएको एउटा प्रसंग डा. मीराको मानसपटलमा ताजै छ। दुई वर्षअघि करिब ६५ वर्षका पुरुष र ४० वर्षकी महिला टेष्ट ट्युब बेबी विशेषज्ञ डा. मीराकहाँ पुगे।....

गुहार, मेयर बालेन, गुहार !

स्थान र आकारका हिसाबले कान्तिपुरलाई महानगर भनिए पनि यो खासै ठूलो नगर भएको छैन। समयसँगै कान्तिपुर महानगर बढी नै असजिलो र असरल्ल पर्दै गएको छ। यसका गल्ली र चोकहरुमा अस्तब्यस्तता बढदै गएको छ। जनसंख्याको चाप....

हिजोका कुरामा आर्किटेक्ट वुल्फ : ५४ वर्षअघिको काठमाडौं किसानको सहर, अहिले कंक्रिडको पहाड

नेपाल आउन जुरेको त्यो साइत  पढाइ सकिएपछि मैले सन् १९६७ को गर्मीयाममा वेस्ट अफ्रिकाको एउटा परियोजनाको लागि जर्मन डेभलपमेन्ट सर्भिसमा आवेदन दिएको थिएँ। त्यहाँ कुनै पनि....

ब्याच नम्बर ६९ : व्यापारी अपहरणका योजनाकार गृहमन्त्रीको क्वाटरमा !

पछि उनी घर फर्किए। उनले ठुलै रकम फिरौती रकम बुझाएर मात्र रिहा भएका हुन् भन्नेमा शङ्का गर्नुपर्ने विषय नै भएन। विराटनगरका नाम चलेका व्यवसायी तुल्सी अग्रवालको पनि अपहरण भयो। उनको भारतीय अपराधीले अपहरण गरेको भन्ने....

चौथो अंग : कतै रिपोर्टिङ गर्न हेलिकोप्टर लिएर जासम्म भन्छन्, कतै बस भाडा पनि दिँदैनन्

चिनियाँ ऋणमा सर्त नै सर्त रहेकाले श्रीलंकाको समग्र अर्थतन्त्रमा असर पुर्‍याउने रिपोर्टमा उल्लेख थियो। उनले चिनियाँ ऋण कति घातक छ भन्ने तथ्य र तर्क प्रस्तुत गरेकी थिइन् आफ्नो स्टोरीमा। त्यतिबेला उनलाई ट्रोल बनाइयो, श्रीलंकामा प्रवेश....

५० वर्षको उमेरसम्म थानकोट नकाटेकी फोटोग्राफर जो साइकलबाटै विश्व भ्रमण गर्न चाहन्छिन्

साइकल चलाएर भ्याउने जति सबै कार्यक्रममा फोटो खिच्न पुगिहाल्छिन् उनी। ललितपुरका प्रायः कार्यक्रम नछुटाउने उनी अन्य जिल्लामा पनि साइकलमार्फत नै पुग्छिन्। हाल घरेलु अचार व्यवसायमा पनि हात हालेकी लक्ष्मीको खास पेसा भने फोटो पत्रकारिता नै....

पूर्व राष्ट्रिय खेलाडी तथा फिफा रेफ्री बिनाको प्रसव पीडा र खुसी : व्यथाले च्यापेपछि अगाडिका मानिसलाई हिर्काएर भागौं जस्तो हुन्थ्यो

म सानो छँदा बुबा प्रधानपञ्च हुनुहुन्थ्यो। सबैले मलाई प्रधानपञ्च छोरी भनेर चिन्थे। काका मदनकृष्ण श्रेष्ठ भने मेयर हुनुहुन्थ्यो।  एक महिनाको बिदा थियो। काकाले मलाई सँगै जिम्न्याष्टिक खेल्न....

क्यान्सर सर्जन डा. दीपको अनुभव : आर्थिक रूपमा सक्षमहरू नै निको नि हुन्न पैसा नि सकिन्छ भन्दै समयमा उपचार गर्न आउँदैनन्

उनीकहाँ उपचारका लागि पुग्नेमध्ये कयौँ बिरामी अन्तिम अवस्थामा पुग्छन्। करिब अढाई वर्ष अगाडिको यस्तै प्रसङ्ग सुनाए डा. दीपले। करिब ६० वर्षकी महिला भक्तपुर क्यान्सर अस्पताल पुगेकी थिइन्। स्वास्थ्य परीक्षणको क्रममा ती महिलालाई पेटको क्यान्सर भएको....

छि, फोहोरीहरु !

प्राचीनकालदेखि नै सांस्कृतिक र सामाजिक हिसाबले ललितपुर र भक्तपुर नेपाल मण्डलबाट अलग थिएनन्। राजनीतिक हिसाबले ती अलग राज्य थिए। त्यत्ति नै हो। तीन शहरलाई नेपाल मण्डलसँग गाँस्ने सांस्कृतिक सूत्र अहिले पनि चुँडिएको छैन। कहिले पनि....

हिजोका कुरामा प्रकाश अमात्य : उपत्यकाका ती शौचालय- ‘पेटको खेतमा, खेतको पेटमा’

उपत्यका भित्रका शौचालय काठमाडौं उपत्यका भित्रका साना शहरहरु विकसित भएको करिब ३५ वर्ष भयो। त्यसअघि अन्यत्रझैं काठमाडौं उपत्यकाका बासिन्दा पनि कृषिमा आधारित थिए। कृषि भए पनि....

ब्याच नम्बर ६९ : नेपालमा दाउद- छोटा राजनझैँ ग्याङवार दोहोरिने त हैन !

पहिला त्यो समाचार भारतीय मिडियामा आएको थियो। त्यसैको आधारमा नेपालका मिडियामा पनि समाचार आए। कतिले भारतको इन्डिया टुडेमा प्रकाशित समाचारलाई मात्र आधार बनाएर समाचार लेखे भने कतिपयले नेपाली सुरक्षा अधिकारीलाई स्रोतको रूपमा उल्लेख गरेर समाचार....