काेराेना अपडेटः एक हजार ३६ जनामा सङ्क्रमण, ५ काे निधन

यसमध्ये २१ हजार ५ सय २४ जना सक्रिय सङ्क्रमित रहेकाे मन्त्रालयले बताएकाे छ।  यस्तै पछिल्लाे २४ घण्टामा काेराेना सङ्क्रमणबाट निधन हुनेकाे सङ्ख्या ५ रहेकाे छ। यससँगै हालसम्म कूल मृतक सङ्ख्या ११ हजार ५३ पुगेकाे छ। ....

काेराेना अपडेटः २ हजार ९ सय ५७ जना सङ्क्रमणमुक्त

यस्तै सङ्क्रमणमुक्त हुनेकाे सङ्ख्या भने २ हजार ९ सय ५७ रहेकाे छ।  हाल सक्रिय सङ्क्रमितकाे सङ्ख्या २२ हजार ३ सय २३ रहेकाे छ। जसमध्ये २ सय ६४ जना क्वारेन्टिनमा रहेका छन्। नेपालमा हालसम्म ११ हजार ४८....

असोज ४ गतेदेखि भेरोसेलकाे खोप लगाइने

कार्यालयले असोज ४ देखि ६ गतेसम्म खोप केन्द्रमा गई खोप लगाउन सम्बन्धित सबैलाई आग्रह गरेको छ। कार्यालयका प्रमुख जनस्वास्थ्य प्रशासक बद्रीबहादुर खड्काका अनुसार खोप लगाउनका लागि काठमाडौं महानगरपालिकामा ३२, कीर्तिपुरमा १०, चन्द्रागिरिमा १५, नागार्जुनमा १०,....चीनबाट आयाे ४४ लाख मात्रा 'भेराेसेल' खाेप

यसअघि सरकारले चीनबाट कूल ६० लाख डाेज खाेप नेपाल ल्याउने बताएकाे थियाे। जसमध्ये ४४ लाख खरीदमार्फत र १६ लाख डाेज चीन सरकारकाे अनुदानमार्फत उपलब्ध हुने भनिएकाे थियाे।  स्वास्थ्य सेवा विभागले मङ्सिरसम्ममा ४० लाख डाेज माेडर्नाकाे....

काेराेना अपडेटः पछिल्लाे २४ घण्टामा ११ जनाकाे निधन

यस्तै पछिल्लाे २४ घण्टामा एक हजार एक सय ६५ जना नयाँ सङ्क्रमित थपिएका छन्। याेसँगै नेपालमा कूल सङ्क्रमितकाे सङ्ख्या ७ लाख ८१ हजार ९ सय ८९ पुगेकाे छ। जसमध्ये सक्रिय सङ्क्रमितकाे सङ्ख्या २५ हजार ७....

घरमै पायल्स कसरी निकाे पार्ने ? यस्ताे छ 'टिप्स्'

पायल्स के हो? गलत खानपान र आधुनिक जीवनशैलीले धेरै मानिसहरू यो रोगबाट पीडित रहेका छन्। मलायस र मलद्वारको भित्तामा हुने रक्तनलीहरू सुन्निएर उत्पन्न हुने समस्यालाई पायल्स भनिन्छ।  यो रोगलाई सुरु सुरुमा धेरैले लाज मानेर....

काेराेना अपडेटः सङ्क्रमित बढे, मृतक घटे

हिजाे सङ्क्रमितकाे सङ्ख्या एक हजार एक सय ८० रहेकाे थियाे। आजसहित कूल सङ्क्रमितकाे सङ्ख्या ७ लाख ८० हजार ८ सय २४ रहेकाे छ।  यस्तै आज मृतककाे सङ्ख्या भने ओरालाे लागेकाे छ। पछिल्लाे २४ घण्टामा ७....

काेराेना अपडेटः पछिल्लाे २४ घण्टामा १९ जनाकाे निधन

यस्तै पछिल्लाे २४ घण्टामै एक हजार एक सय ८० सङ्क्रमित थपिएका छन्। याेसहित कूल सङ्क्रमितकाे सङ्ख्या सात लाख ७९ हजार चार सय ९२ पुगेकाे छ। यी मध्ये सक्रिय सङ्क्रमितकाे सङ्ख्या २६ हजार दुई सय दुई....

काेराेना सङ्क्रमणबाट पछिल्लाे २४ घण्टामा १६ जनाकाे निधन

मन्त्रालयका अनुसार पछिल्लाे २४ घण्टामा थप एक हजार एक सय ४९ जनामा सङ्क्रमण पुष्टि भएकाे छ। याेसँगै कूल सङ्क्रमितकाे सङ्ख्या सात लाख ७८ हजार तीन सय १२ पुगेकाे छ। यीमध्ये सक्रिय सङ्क्रमितकाे सङ्ख्या २६ हजार ६ सय....

थप एक करोड खोप ल्याइँदै, ४४ लाख मात्रा यसै साता आउने

स्वास्थ्य सेवा विभागअन्तर्गतको आपूर्ति व्यवस्थापन शाखा प्रमुख उपेन्द्र ढुङ्गानाले कोभ्याक्स सुविधामार्फत् मोर्डनाको ४० लाख मात्रा खोप मङ्सिरसम्ममा आउने जानकारी दिए। यस्तै चीनसँग खरिद गरिएको ४४ लाख मात्रा तथा चीन सरकारले अनुदानमा दिने भनेको १६ लाख मात्रा....

मौसमी फ्लुको संक्रमणमा कोरोना फोबियाको जोखिम

दुई पटकको परीक्षणमा कोरोना संक्रमण देखिएन। तर, ती पुरुषलाई अझै चित्त बुझेन। तेस्रो पटक भने उनले कोरोनासँगै फ्लुको पनि परीक्षण गराए।  तर, उनमा कोरोना संक्रमण देखिएन। बरु मौसमी फ्लुको संक्रमण भने पुष्टि भयो।  टेकु अस्पतालका....

विरुद्ध आहार : स्वस्थ रहने १८ सूत्र

पुर्खाबाट हामीले सुन्दै आएका छौँ र नियम बनाएर अवलम्बन पनि गर्दै आएका छौँ कि, माछा मासु खाएर दूध खाँदैनौँ, साँझमा दही खाँदैनौँ, कटहरसँग पोलेको मकै खाँदैनौँ। सुन्दा यसको कारण के होला भन्ने पक्कै लाग्छ। तर....

स्वास्थ्यमा बेथिति : सामग्री खरिदमा अनियमिमतादेखि मेसिनको बेहालसम्म

प्रतिवेदनमा स्वास्थ्य सेवा विभागले सूचना प्रकाशन गरेर खरिद गरेको भन्दा सरकार–सरकार (जिटुजी) प्रक्रियाबाट खरिद गर्दा पीसिआर किट, बेड, पन्जा, रेस्पिरेटर मास्कलगायतका आइटममा बढी परेको देखिएको छ। थर्मोमिटर, गाउनलगायत विभागबाट खरिद गरेको मूल्य बढी भएको देखिएको....

गाउँमा कोरोना फैलिँदा सरकार बेखबर, अस्पतालमा छैन बेड

केही प्रदेशमा संक्रमितले अस्पतालमा बेड समेत नपाउने अवस्था रहेको छ। तर तेस्रो लहरमा सातै प्रदेशले अक्सिजनको भने अभाव हुन नदिने दावी गरेका छन्। स्वास्थ्य तथा जनसंख्या मन्त्रालयका अनुसार मंगलबारसम्म ७ सय ६१ जना आइसियु र....

१८ वर्षमाथिका नागरिकलाई कोरोनाविरुद्धको खोप लगाउने तयारी 

कोरोना सङ्क्रमण रोकथाम तथा नियन्त्रण गर्दै जोखिमबाट जोगाउन १८ वर्षमाथिका नागरिकका लागि निःशुल्क खोप लगाउने योजना तयार भइसकेको मन्त्रालयले जानकारी दिएको छ।  मन्त्रालयका सह प्रवक्ता डा. समिरकुमार अधिकारीले विज्ञप्ति निकालेर यसका लागि आवश्यक पर्ने खोपहरूको....

टिचिङ अस्पतालका दुवै सिटी स्क्यान मेसिन बिग्रिए, बिरामीलाई सास्ती

मेसिन बिग्रिँदा अस्पतालको सिटी स्क्यान सेवा अवरुद्ध भएको छ। जसका कारण बिरामीले अस्पतालबाहिर गएर सिटी स्क्यान गर्नुपर्ने बाध्यता छ।  अस्पतालका सूचना अधिकारी रामविक्रम अधिकारीले आकस्मिक कक्षको समेत सिटी स्क्यान मेसिन बिग्रिएको जानकारी दिए।  आकस्मिक कक्षको....

कोरोनाले बिगारेको निन्द्रा कसरी फर्काउने ?

आवेदन गर्ने कम्पनीको सर्त थियो एक सय रातसम्म ९ घण्टा सुत्नुपर्ने। कम्पनीले यो काममा लागि हरेकलाई एक लाख रुपैँया दिन तयार थियो। आवेदन दिनेहरू जब अन्तर्वार्तामा गए बल्ल बुझे सुत्न कति कठिन छ। कसैलाई सुत्न....

दबाबमा लुजडाउन : डा. गौतम भन्छन्˗ मर्न पनि किन हतार?

उपत्यकाका ३ वटै जिल्लामा बुधबारकै तथ्यांक हेर्दा ५ सयभन्दा बढी सक्रिय संक्रमित छन्। ५ सयभन्दा बढी सक्रिय संक्रमित भएका जिल्लालाई ‘रेड जोन’ मा राखिएको छ। स्वास्थ्य तथा जनसंख्या मन्त्रालयको बुधबारको तथ्यांक अनुसार काठमाडौंमा ४ हजार....

टुसा पलाएको गेडागुडी काँचै खानु कति फाइदाजनक ?

स्वास्थ्य विज्ञका अनुसार टुसा पलाएको गेडागुडीमा ब्याक्टेरिया उत्पादन भएको हुनसक्छ। त्यसैले टुसा पलाएका गेडागुडीलाई काँचै खानु जोखिममुक्त हो भन्न सकिन्न। एकेडेमी अफ न्युट्रेसन एन्ड डायटेक्टिक्सका अनुसार टुसा उम्रिएको गेडागुडीमा साल्मोनेला टाइफी ब्याक्टेरियाका कारण टाइफाइड हुने....

पोस्ट कोभिड : हेर्दा सामान्य तर, शारीरिक तथा मानसिक रूपमा शिथिल 

शुक्रराज ट्रपिकल तथा सरुवा रोग अस्पतालका क्लिनिकल रिसर्च युनिट संयोजक डा. शेरबहादुर पुन टेकु अस्पतालमा पोस्ट कोभिडको समस्या लिएर आउनेको सङ्ख्या बढेको बताउँछन्।  ८ महिनाअघि कोरोना सङ्क्रमण मुक्त भएकी ३५ वर्षकी महिलालाई पोस्ट कोभिडको परामर्श....