'लो-फिल' गरिरहनु भएको छ ? मुख मिठ्याउनुस्, कम हुन्छ

सरल भाषामा भन्दा गुलियो खानेकुरा खानाले लो-फिल भइरहेको अवस्थामा ऊर्जा प्राप्त गर्न मद्दत हुन्छ। जस्तो डेजर्ट या केक खानाले शरीरको सुगर लेभल ठीक भई नयाँ ऊर्जा प्राप्त हुन्छ। तर, मधुमेह तथा अन्य रोगका बिरामीले भने चिकित्सकको सल्लाहमा....

स्वास्थ्य पत्रकार मञ्चको अध्यक्षमा सरोज ढुंंगेल चयन

मञ्चको वरिष्ठ उपाध्यक्षमा भिषा काफ्ले, उपाध्यक्षमा अर्जुन अधिकारी र महेश तिमल्सेना निर्वाचित भएका छन्। महासचिवमा सञ्जिता खनाल, सचिवमा कमला गुरुङ र कोषाध्यक्षमा तुलसा घिमिरे चयन भए। मञ्चको नयाँ कार्यसमित सदस्यहरूमा समृद्धा केसी, सपना पौडेल,  उपेन्द्र....

स्वास्थ्य बीमाकाे दायरा बढाउँदै लैजान्छाैं : मन्त्री गिरी

अन्तर्राष्ट्रिय क्यान्सर दिवसको अवसरमा भरतपुरस्थित वीपी कोइराला क्यान्सर अस्पतालले आयोजना गरेको कार्यक्रममा बोल्दै मन्त्री गिरीले क्यान्सरलगायत जटिल रोगका बिरामीका लागि पनि उपचार खर्च पुग्नेगरी बीमाको दायरा बढाउने योजनामा रहेकाे बताए। स्वास्थ्य बीमामार्फत जनताले अहिले १....

स्वास्थ्य क्षेत्रमा सुधार ल्याउने अठोटका साथ मन्त्री बनेकाे हुँ : पदम गिरी

कार्यक्रममा मन्त्री गिरीले यस क्षेत्रका विकृति र विसंगति रोक्नका लागि पत्रकारहरूको भूमिका महत्वपूर्ण रहने बताए। स्वास्थ्य क्षेत्रका समस्यालाई सुधार गर्नका लागि कलम चलाउन आग्रह गर्दै उनले सुधारका लागि सुझाव दिनसमेत आग्रह गरे। स्वास्थ्य क्षेत्रका बेथिति,....

स्वास्थ्यमन्त्री गिरी र बेलायती राजदूत पोलिट्टबीच भेटवार्ता

‘कोभिड १९ महामारीको रोकथाम र नियन्त्रण कार्यमा बेलायत सरकारबाट प्राप्त सहायता सदैव स्मरणीय छ,’ मन्त्री गिरीले भने, ‘विपदको घडीमा हाम्रो ऐतिहासिक सम्बन्ध भएको मित्र राष्ट्रबाट प्राप्त सहयोग प्रति आभार व्यक्त गर्दछौं।’ मन्त्री गिरीले बेलायत सरकारको....

डाक्टरको चुनाव : उपत्यकामा मतदान सुरु

यसअघि नै माघ ६ र ७ गते संघका १६ वटा शाखा कार्यालयमा निर्वाचन भइसकेको छ। उपत्यकामा भने आजबाट मतदान सुरु भएकाे हो। उपत्यकामा बिहीबार, शुक्रबार र शनिबार गरी तीन दिन मतदान हुनेछ। नेपाल चिकित्सक संघको अध्यक्ष पदका....

आज ७०औँ विश्व कुष्ठरोग दिवस, मधेश प्रदेशमा सबैभन्दा धेरै कुष्ठरोगी

धेरै मानिसलाई कुष्ठरोगको पहिलो लक्षणको रूपमा छालामा फिक्का दाग आउने वा औँलाहरू सुनिने गर्दछ। चिकित्सकका अनुसार कुष्ठरोगले मुख्यतया स्नायु र छालालाई असर गर्छ। समयमा उपचार नगरिएमा, यसले स्नायु क्षति, अनुभूति (सनसनी) गुमाउने र हात, खुट्टा र....

भक्तपुर क्यान्सर अस्पतालले खरिद गर्न लागेको २१ करोड ८० लाखको सिटी स्क्यान मेसिनमा सेटिङको आशंका

अस्पतालका कार्यकारी निर्देशक प्रा. डा. विष्णु दत्त पौडेलले भने सिटी स्क्यान मेसिन खरिदमा अनियमितता हुन नदिने दावी गरेका छन्।  कार्यकारी निर्देशक डा. पौडेलले समेत थाहा नपाउने गरी केही कर्मचारीले एउटा निश्चित कम्पनीको सिटी स्क्यान मेसिनसँग....

बाँकेपछि सुर्खेतमा पनि देखियो दादुरा; पाँच जनामा पुष्टि, परीक्षण र खोप अभियानलाई तीव्रता

वीरेन्द्रनगरमा तीन, गुर्भाकोट र चिङ्गाड गाउँपालिकामा एक–एक जनामा दादुरा सङ्क्रमण देखिएको प्रदेश स्वास्थ्य निर्देशनालयका सूचना अधिकारी पदमबहादुर केसीले जानकारी दिए। छिमेकी जिल्ला बाँकेमा दादुराको सङ्क्रमण तीव्र भइहहेका बेला सुर्खेतमा पनि सङ्क्रमण देखिएकाले सतर्कता अपाउन उनले....

प्रोटोकल विपरीत स्वास्थ्य राज्यमन्त्री आइसियुमा छिरेर औषधी नै ‘प्रेस्क्राइब’ गरिन्

आत्मदाहको प्रयास गरेका घाइते अवस्थाका आचार्यलाई कीर्तिपुर अस्पतालमा पुर्‍याएर उपचार भइरहेको बेला उनकाे अवस्था बुझ्न स्वास्थ्य राज्यमन्त्री डा. तोसिमा कार्की कीर्तिपुर अस्पताल पुगिन्।  उपचारमा संलग्न चिकित्सकले राज्यमन्त्री कार्की अस्पताल पुगेको थाहा पाएनन्।  राज्यमन्त्री कार्की पनि चिकित्सक....

महिला प्रजनन् अंगको उपचारमा लेजर विधि

महिलाको पिसाब चुहिने लगायत समस्याका लागि उपयोगी मेसिन नेपालमा पहिलोपटक भित्र्याएको निःसन्तान विशेषज्ञ एवं एस्थेटिक्सकी सञ्चालक डा. रश्मी श्रीसले दाबी गरिन्। मेसिनले लेजर थेरापी विधिबाट खुकुलो प्रजनन अंग टाइट गर्ने, मिलाउने, पेट, थाइलगायतमा भएका धर्सा....

पृथ्वी हाइवे ट्रमा अस्पताल सूर्य नेपालद्वारा एम्बुलेन्स हस्तान्तरण

हाल सो ट्रमा अस्पतालमा  एम्बुलेन्सको अभाव भएकोले तुरुन्तै घाइते बिरामीहरूलाई उद्धार गर्न कठिनाइ भएकाले कम्पनीले आफ्नो सामाजिक उत्तरदायित्व अन्तर्गतको प्लाटफर्म सूर्य नेपाल आशामार्फत एम्बुलेन्स उपलब्ध गराएको हो। प्राप्त एम्बुलेन्स हाइवेका वरिपरी हुने दुर्घटनामा परेका बिरामीहरूको....

ट्रमा सेन्टरको ३० करोडको एमआरआई मेसिन खरिद सेटिङको विषयमा स्वास्थ्यमन्त्री गिरीको कर्मकाण्डी जवाफ

सोमबार स्वास्थ्य मन्त्रालयमा आयोजित स्वास्थ्य पत्रकारसँगको अन्तरक्रियात्मक कार्यक्रममा राष्ट्रिय ट्रमा सेन्टर र भरतपुर अस्पतालले लक्ड स्पेसिफिकेशन बनाएर एउटा निश्चित कम्पनीलाई मात्रै टेण्डर पर्नेगरी खरिद प्रक्रिया अगाडि बढाएको विषयमा जिज्ञासा राख्दा मन्त्री गिरीले कर्मकाण्डी जवाफ दिई मुख्य....

स्वास्थ्य बिमा कार्यान्वयन नगरे आम नागरिकलाई सुविधा दिने फगत गफ मात्र हुने स्वास्थ्यमन्त्रीको टिप्पणी

विभिन्न कारणले स्वास्थ्य बिमा कार्यक्रम प्रभावकारी हुन नसकेको दाबी गर्दै उनले कुनै पनि मूल्यमा यसलाई प्रभावकारी रूपमा कार्यान्वयनमा ल्याउन नसके सबै आम नागरिकलाई स्वास्थ्य सुविधा उपलब्ध गराउने फगत गफ मात्र हुने दाबी गरे। मन्त्री गिरीले....

स्वाथ्यमन्त्री गिरीद्वारा दादुरा प्रभावित क्षेत्रको अनुगमन तथा हेमोडाइलाइसिस कक्षको उद्घाटन

भेरी अस्पतालमा ६ वटा डाइलाइसिस शय्या थप गरेर १० वटा बनाइएको स्वास्थ्य मन्त्रालयका नीति तथा योजना महाशाखा प्रमुख डा. कृष्ण पौडेलले जानकारी दिए। ‘डाइलाइसिस सेवा ६ वटा थप गरेर १० वटा बनाइएको हो’, उनले भने। मन्त्री....

चिकित्सक सङ्घको निर्वाचन: उपत्यकाबाहिर आजबाट मतदान

नेपाल चिकित्सक सङ्घ, मेची शाखाको मतदान केन्द्र सञ्जीवनी मुटु अस्पताल विर्तामोडमा ६ गते आज मतदान हुने तय गरिएको छ। यस्तै भोलि दमकको लाइफलाइन अस्पतालमा मतदान हुनेछ। यहाँ ताप्लेजुङ, पाँचथर, ईलाम र झापा जिल्लामा कार्यरत सम्पूर्ण सदस्यहरूले मतदान....

जीवित शिशुलाई मृत भन्ने चिकित्सक निलम्बित, छानबिन समिति गठन

गिरीको निर्देशनमा अस्पतालले छानबिन समिति गठन गरेर चिकित्सकलाई निलम्बन गरेको  स्वास्थ्य सचिव पोखरेलले पुष्टी गरे।  सात दिनभित्र प्रतिवेदन दिने समयावधिसहित अस्पतालका बाल रोग विशेषज्ञ डा प्रवीण कुमार, बाल रोग विशेषज्ञ डा सूर्यकान्त चौधरी र प्रशासनका....

वीर अस्पताल पुगेका स्वास्थ्यमन्त्रीले सोधे- ‘ल्याबका सामान किन छिटो बिग्रन्छ?’

वीरको एमआरआई मेसिनदेखि महत्त्वपूर्ण स्वास्थ्य उपकरणहरू अधिकांश छोटो समयमा बिग्रने गरेका छन्। खरिदमा हुने अनियमितता र मिलेमतोमा न्यून गुणस्तरको सामान किनेर प्राय विवादमा आइरहने वीरले ४० करोड खर्च गरेर किनेको टोमोग्राफी मेसिन अहिलेसम्म आएको छैन।....

गुणस्तरीय सेवा दिन रोक्ने ‘हडल्स’ खोज्दै स्वास्थ्यमन्त्री, अनियमितता भए निर्मम हुने राज्यमन्त्रीको चेतावनी

स्वास्थ्य मन्त्रालयमा कर्मचारी, सञ्चारकर्मी लगायतको ठूलै भीड थियो। केही कर्मचारीको अनुहार निन्याउरो देखिन्थ्यो भने केहीको उत्साहजनक। सायद नयाँ मन्त्रीले जिम्मेवारी हेरफेर गरिदिने हुन् की भन्ने पिरले हुनुपर्छ अनुहार निन्याउरो भएको। दुई निर्णयमा हस्ताक्षर स्वागत....

नियुक्त भएकै दिन स्वास्थ्यमन्त्री कान्ति अस्पतालकाे अनुगमनममा, शाैचालय सुधार्न निर्देशन

अनुगमनका क्रममा उनले अस्पतालको इमरजेन्सी, आईसीयू, पिआईसीयू, अंकोलोजी लगायतका वार्डहरूको अवलोकन गरेका थिए। यस्तै बिरामी कुरुवा कक्ष, विरामी र कुरुवाहरूले प्रयोग गर्ने शौचालय लगायतको समेत निरीक्षण गरेका थिए। सोही क्रममा उनले बिरामीका आफन्तसँग अस्पतालको सेवाको....