कोरोनाको नयाँ भेरियन्टको त्रासका बिच सुखद खबर : कोरोनाबाट मृत्यु हुनेको सङ्ख्या शून्य

स्वास्थ्य मन्त्रालयले सार्वजनिक गरेको तथ्याङ्क अनुसार पछिल्लो २४ घण्टामा नेपालमा कोरोना सङ्क्रमणबाट कसैको मृत्यु भएन। तथ्याङ्क अनुसार २ सय ४६ जनामा सङ्क्रमणको पुष्टि भए पनि सङ्क्रमणका कारण मृत्यु सङ्ख्या भने शून्य छ। दक्षिण अफ्रिकामा देखिएको....

कोरोनाको नयाँ भेरियन्टबाट आत्तिनु पर्नेछैन : डा. शेरबहादुर पुन

दक्षिण अफ्रिका, हङकङ लगायतका ९ देशबाट नेपाल आउने यात्रुलाई प्रवेशमा रोक लगाउने निर्णय सरकारले गरेको छ। हाल नेपाल आउँदै गरेका अनिवार्य क्वारेनटिनमा बस्नु पर्नेछ।  डाक्टर शेरबहादुर पुन भन्छन् :   छिमेकी मुलुक भारतमा कोरोना भाइरस सङ्क्रमणको....

भारतमा फेला पर्‍यो कोरोनाको नयाँ भेरियन्टका २ सङ्क्रमित

मन्त्रालयका अनुसार ६६ वर्ष र ४६ वर्षका पुरुषको सिक्वेन्सिङबाट उनीहरूमा कोरोना भाइरसको नयाँ भेरियन्टको सङ्क्रमण भएको पुष्टि भएको हो। नयाँ भेरियन्ट नोभेम्बर २४ मा दक्षिण अफ्रिकामा देखिएको थियो। अहिलेसम्मका भेरियन्टमध्ये यो थप सङ्क्रामक रहेको भन्दै विश्व....स्पेनमा तीन, अमेरिकामा एक जनामा ओमिक्रोन पुष्टि

यस्तै पछिल्लो विवरणअनुसार अमेरिकामा पनि ओमिक्रोन फेला परेको छ। बुधबार अमेरिकाको क्यालिफोर्नियामा ओमिक्रोन फेला परेको हो। क्यालिफोर्नियाको स्वास्थ्य विभागका अधिकारीहरूका अनुसार यही नोभेम्बर २२ मा दक्षिण अफ्रिकाबाट आएका एक जना व्यक्तिमा सो भेरियन्ट देखिएको हो। अमेरिकामा पुष्टि भएको....

अत्यावश्यक काममा बाहेक विदेश नजान स्वास्थ्य मन्त्रालयको आग्रह

मन्त्रालयका अनुसार साउथ अफ्रिका र एसियाका केही देशमा यो भेरियन्ट देखिए पनि हालसम्म नेपालमा भने देखिएको छैन। विश्व स्वास्थ्य सङ्गठनले यसलाई भेरियन्ट अफ कन्सर्न घोषणा गरेको छ। नेपालमा हालसम्म नयाँ भेरियन्ट नदेखिए पनि परीक्षणको दायरा....

समाजमा बहिस्कृत हुने डरले खुल्दैनन् संक्रमित

राष्ट्रिय एड्स तथा यौन रोग नियन्त्रण केन्द्रकी निर्देशक डा. सुधा देवकोटाले अवलोकनमा जाँदा संक्रमितहरु परीक्षणका लागि लुकेर आउने गरेको सुनाइन्। ‘फिल्डमा जाँदा परिवारले अस्वीकार गर्दा संक्रमितहरु अगाडि नआएको देखिन्छ,’ उनले भनिन्, ‘परिवारले नै सपोर्ट गरेको....

कोरोनाको नयाँ भेरियन्टविरुद्ध रुसले सुरु गर्‍यो खोप बनाउन

रुसी अधिकारीहरूले 'स्पुतनिक भी'लाई नै संशोधन गरेर ओमिक्रोनविरुद्ध नयाँ खोप बनाउन लागेको बताएका छन्। खोपको विकास छिटै गर्ने पनि उनीहरूले बताएका छन्।  खोपको विकास भएपछि ४५ दिनमै आम नागरिकलाई खोप उपलब्ध गराइने बताइएको छ भने अन्य....

ओमाइक्रोनको त्रास : विदेशी यात्रुलाई १० दिन क्वारेनटाइन, नाकामा कडाइ

सोमबार बसेको मन्त्रीपरिषद्को बैठकले अनिवार्य क्वारेनटिन र विमानस्थलसहित नेपाल भित्रने नाकाहरूमा कडाइ गर्ने निर्णय गरेको हो। कोरोना भाइरसको नयाँ भेरिअन्ट पुष्टि भएसँगै विश्व स्वास्थ्य सङ्गठनले नेपाललाई सचेत हुन आग्रह गरेको थियो। सो भाइरस कत्तिको सकर्मक....

ओमिक्रोन कति खतरनाक छ भन्ने अनुसन्धान हुन बाँकी: डब्ल्यूएचओ

दक्षिण अफ्रिकामा सर्वप्रथम देखिएको नयाँ भेरियन्ट हाल युरोपका अन्य मुलुकमा पनि भेटिएको छ। ओमिक्रोनलाई यसअघिको डेल्टा भेरियन्टभन्दा पनि खतरनाक र चिन्ताजनक मानिएको छ। 

चिकित्सकको सरुवापछि स्वास्थ्यमन्त्रीको आलोचना: ‘जहाँबाट नियुक्ति भयो त्यहींबाट रिटायर्ड हुने?' भन्दै गरे प्रतिप्रश्न

कर्मचारीको जिम्मेवारी हेरफेरप्रति प्रश्न उठ्न थालेपछि मन्त्री खतिवडाले सञ्चारमाध्यमलाई इङ्गित गर्दै 'किन एउटा मात्रै मान्छेप्रति चासो?' भन्दै प्रश्न समेत गरेका छन्। विशेषगरी शुक्रराज ट्रपिकल तथा सरुवा रोग अस्पतालका निर्देशक डा. अनुप बास्तोलालाई सार्क छयरोग तथा....

दक्षिण अफ्रिकाको गुनासो: कोरोनाको नयाँ भेरियन्ट फेला पारेबापत सजाय दिइयो

यता दक्षिण अफ्रिकाले भने कोरोनाको नयाँ भेरियन्ट फेला पारेबापत तारिफ हुनुपर्नेमा सजाय दिइएको गुनासो गरेको छ। दक्षिण अफ्रिकाको परराष्ट्र मन्त्रालयले एक विज्ञप्ति जारी गर्दै यस्तो बताएको हो। विभिन्न मुलुकले दक्षिण अफ्रिकाबाट हुने सम्पूर्ण आवागमनमा रोक....

फेरि कोरोनाको नयाँ भेरियन्ट: 'ओमिक्रोन' नामाकरण, खोपको प्रभावकारिता निकै कम

डब्ल्यूएचओका अनुसार नयाँ भेरियन्टको सङ्क्रमण दर निकै उच्च रहेको छ। यस्तै यसको उत्परिवर्तन पनि अत्याधिक मात्रामा भइरहेको छ। ओमिक्रोन भेरियन्ट सर्वप्रथम दक्षिण अफ्रिकामा २४ नोभेम्बर अर्थात् ३ दिनअघि देखिएको थियो। त्यसयता बोत्सवाना, बेल्जियम, हङकङ र....

काठमाडौँमा डेंगुको जोखिम उस्तै, परीक्षण गर्न स्रोत छैन महाशाखासँग

विशेषज्ञ चिकित्सकहरूले डेंगु नियन्त्रणका लागि कुन प्रकारको डेंगु फैलिएको हो भन्ने अध्ययन गर्नुपर्ने सुझाव दिए पनि इमिडिमियोलोजी तथा रोग नियन्त्रण महाशाखाले अध्ययनको तयारी गरेको छैन। टेकुस्थित शुक्रराज ट्रपिकल तथा सरुवा रोग अस्पतालका क्लिनिकल युनिट संयोजक....

जाडोमा छाला कसरी जोगाउने ? यी हुन् सिभिल अस्पतालका डर्माटोलोजिष्ट डा. शर्माका टिप्स्

यो मौसममा अनुहार खस्रो हुने तथा अनुहारमा फुस्रोपनाको समस्या निम्तिएर अस्पताल पुग्ने बिरामीको संख्या बाक्लिन्छ। छाला सुन्दरतासँग समेत सम्बन्धित भएकाले कतिपय त छालाको समस्याले तनावमा परेको पाइन्छ। विशेषगरी अनुहारको भागको छालामा समस्या भएका व्यक्तिमा सुन्दरताको....

फिजियोथेरापी संघको १०औं अन्तर्राष्ट्रिय सम्मेलन सम्पन्न

दुई दिने कार्यक्रममा विभिन्न पुरस्कार पनि वितरण गरिएको थियो। गायत्री थापालाई लाइफटाइम अचिभमेन्ट अवार्ड दिइएको थियो। यस्तै उत्कृष्ट पेपर प्रेजेन्टेसन सृष्टि शाक्यलाई प्रदान गरिएको थियो। त्यसैगरी विभिन्न राष्ट्रिय तथा अन्तर्राष्ट्रिय विश्वविद्यालयबाट फिजाेथेरापी विषयमा स्नातक तथा स्नातकोत्तर तहका....

आजबाट काठमाडौं र ललितपुरमा १२ वर्षमाथिका बालबालिकालाई फाइजरको खाेप

जिल्ला स्वास्थ्य कार्यालयका अनुसार खोप कार्यक्रम मङ्गलबारसम्म चल्नेछ। खोप लगाउन आउने सबैलाई लगाइने भए पनि खोपको सङ्ख्या कम भएकाले पहिला आउनेलाई प्राथमिकता दिइने कार्यालयले जनाएको छ।  तर खोपको संख्या कम रहेकाले प्रत्येक दिन बढीमा ३००....

चिसाे माैसममा छाला फुट्न र सुख्खा हुनबाट जाेगाउन के खाने ?

तर चिसाेमा डाइट प्लान राम्ररी गर्न सकियाे भने याे समस्याबाट छुटकारा पाउन सकिन्छ। छुटकारा मात्र हाेइन छालालाई सुन्दर र स्वस्थ बनाउन सकिन्छ। चिसाेमा छाला जाेगाउन सबैभन्दा प्राथमिकताका साथ खानुपर्ने चिज हाे हरियाे सागपात। हरियो सागपात....

सेतो कपालबाट मुक्ति पाउने पाँच घरेलु उपाय

कसै-कसैलाई सेतो कपाल बुद्धिमानको सङ्केत लाग्न पनि सक्छ। तर अधिकांशलाई सेतो कपाल मन पर्दैन। त्यसैले यहाँ कपालमा चढिरहेको सेतो रङ भगाउने केही प्राकृतिक उपाय सुझाइएको छ। बदामको तेलसँगै कागतीको मिश्रण बदामको तेल भिटामिन इको राम्रो....

शौचालयका कारण हुने सङ्क्रमणबाट जोगिने २ उपाय

तर पुरुषलाई पनि शौचालय इन्फेक्सन हुँदै नहुने भने हैन। फङ्गस र ब्याक्टेरियाका कारण पुरुषहरूलाई पनि शौचालय इन्फेक्सन हुने गरेका देखिन्छ। तर चार वटा विषयमा सजग हुने हो भने यस्तो प्रकारको इन्फेक्सनबाट जोगिन सकिन्छ। प्राय पुरुषहरू....

रेबिजका कारण हरेक वर्ष ३६ जनासम्मको मृत्यु, ९ वटा अस्पतालमा सेवा विस्तार 

शुक्रराज ट्रपिकल तथा सरुवा रोग अस्पताल टेकुको विगत ७ वर्षको तथ्याङ्क अनुसार रेबिजकै कारण वार्षिक १५ जना देखि ३६ जना सम्मको मृत्यु भएको देखिएको मन्त्रालयले जनाएको हो। मानिसलाई रेबिज रोग लागेमा यसको कुनै उपचार छैन।....