केपी ओलीकाे एक टक : गैँडासँग जुध्यो आँखा

लोगोमा गैँडाले कम्युनिस्ट पाटीको झन्डा बोकेको देखाइएको छ। महाधिवेशन पुग्नेहरूले झन्डा भिराइएको एकसिंगै गैँडासँगै तस्बिर लिइरहेका छन्। महाधिवेशन उद्घाटन मञ्च अगाडि राखिएको गैँडामा ओलीले पनि नजर लगाएका....

नारायणी किनारमा एमालेजनको खुसी (ड्रोन सट)

यतिबेला एमाले अध्यक्ष केपी शर्मा ओलीले सम्बोधन गर्न थालेका छन्। महाधिवेशनको उद्घाटन सत्रमा भाषण सुन्न र ताली पड्काउन बोलाइएका कार्यकर्ताहरू नदीको चिसो स्याँठ छल्न न्यानो कपडा लगाएर....

बाक्लो हुस्सुबीच एमाले महाधिवेशन, ३ किलोमिटर परै रोकिए पश्चिमबाट आएका सवारी

चितवनको नारायणी किनारमा आज बिहानैबाट एमालेका नेता कार्यकर्ताको भीड लागेको छ। महाधिवेशनस्थलमा बाक्लो हुस्सु लागेको छ भने शीत पनि झरेको छ। नदी किनारको कठ्याङ्रिदो चिसोमा पनि नेता कार्यकर्ताहरूमा भने उत्साह छाएको छ।सांसदहरूलाई न्याय मार्चको प्रश्न : संसद्को काम सुतिरहने हो ?

न्यायालयमा फैलाएको विचदौलिया राजको विरोधमा नागरिक समाजको अगुवाइमा अधिवक्ता, शिक्षक, कलाकार अनि पत्रकारहरुले बिहीबार न्याय मार्चको आयोजना गरेका थिए। न्यायलाई किनबेचको विषय बनाउने र बढाउने गरी व्याप्त....

१५ वर्षमा पनि नपुरिएको घाउ

शान्ति सम्झौताका क्रममा संविधान सभाबाट संविधान निर्माण गर्ने र माओवादी लडाकुहरूको व्यवस्थापन गर्ने दुई वटा महत्त्वपूर्ण कार्यभार हाल पूरा भए पनि द्वन्द्वकालमा भएका मानवअधिकार उल्लंघनका घटनामा भने....

थान्कामा जीवन चक्र बुझाउने नानीमाया 

प्रायः थान्काले बौद्ध दर्शनहरु चिनाउने गर्छन्। उनले बनाउने थान्का पनि बौद्ध धर्मका विभिन्न दर्शन चिनाउने खालका हुन्छन्। ‘मैले बनाउने थान्का प्रायः बौद्ध धर्मसँग सम्बन्धित हुन्छन्,’ उनले भनिन्, ‘थान्काले हाम्रो मनस्थिति शान्त बनाउँछन्।’ 

नारायण फकाउने भीड

उपत्यकाका चार चाँगुनारायण, शेषनारायण, इचंकुनारायण र विशंखुनारायणमध्ये सबैभन्दा जेठा नारायणका रुपमा पुजिने चाँगुनारायणमा पूजा-आजाका लागि भक्तजनको घुइँचो लागेको थियो। नारायणलाई मनाउन आज फलाहार बस्ने गरिन्छ। एकादशीका दिन....

उदाउँदाे सूर्यलाई अर्घ्य दिएर समापन भयाे छठ (फोटोफिचर)

केही वर्षअघिसम्म नेपालकाे तराईमा मात्र मनाइने छठ केही वर्षयता भने काठमाडाैंकै रैथाने चाड जस्तै भएकाे छ। काठमाडाैं कमलपाेखरी, गुह्यश्वरी, बागमती किनार लगायतका विभिन्न स्थानमा व्रतालुहरूले छठ पर्व मनाएका थिए। 

कमलपोखरीमा छठको लाइभ

काठमाडौँको रैथाने बन्यो छठ : सिँगारियो नदी-तलाउ

बागमती खोला किनार होस् या रानीपोखरी सबैतिर छठ मैयाँको आराधना गर्न पन्डालहरु बनिरहेका छन्। व्रतालुहरू नदी किनार र तलाउ वरिपरिको क्षेत्र सफा गर्न कस्सिएका छन्।

झिलिमिली हेर्न स्वयम्भूमा भिड

नेपाल विद्ध्युत प्राधिकरणले तिहारमा सकेसम्म विद्ध्युत अवरोध हुन नदिँदा काठमाडौंवासीले तिहारमा अध्यारोको सामना गर्नु परेको छैन। 

लक्ष्मी पूजाकाे रात यसरी उज्यालियाे काठमाडाैं (फोटोफिचर)

यद्यपि, लक्ष्मी पूजाकाे रात जहाँ बत्ती बालिन्छ, जहाँ उज्यालाे हुन्छ, लक्ष्मी त्यहीँ जान्छिन् भन्ने मान्यता छ। त्यसैअनुसार लक्ष्मी पूजाकाे रात घरघरमा दीप प्रज्ज्वलन गर्ने, झिलीमिली बत्तीले घर सजाउने गरिन्छ।  काठमाडाैं उपत्यकामा लक्ष्मी पूजाकाे विशेष राैनक हुन्छ। यस....

सुर्खेतमा सयपत्रीको शोभा (फोटोफिचर)

अहिले उनको बगैंचामा सयपत्री फूलहरु तिहारको पर्खाइमा छन्। कृषिमा स्नातकोत्तर गरेका इन्द्रजितले पढेको ज्ञान फूल उत्पादनमा लगाएका छन्। कर्णालीमा पुष्प व्यवसायको सम्भावनालाई बुझेर फूलको खेती उत्पादनमा उनी सफल भएका छन्।

प्रहरीका तालिमप्राप्त कुकुरले यसरी मनाए कुकुर तिहार (फोटोफिचर)

आज एकैदिन काग र कुकुर तिहार परेकाे छ। आज सवा ७ बजेबाट कार्तिक कृष्ण चतुर्दशी तिथि सुरु भएकाले आजै कुकुर तिहार मनाइएकाे हाे।   

नालामा फुलेका सुन्दर फूल (फोटोफिचर)

काठमाडाैं उपत्यकामा चाहिँ भक्तपुरकाे गुण्डु र काभ्रेकाे नाला क्षेत्रमा तिहार आएकाे महसुस मात्र हाेइन, प्रष्टै देख्न सकिन्छ। याे क्षेत्र पुष्प खेतीका लागि प्रख्यात छ। हरेक वर्ष तिहारमा खपत हुने मखमली र सयपत्री फूलकाे उपत्यकाभित्रकाे अधिकांश मागकाे पूर्ति यही....

पाल्चाले धानेको जीवन (फोटो-फिचर)

यिनी मात्र होइन, भक्तपुर, बोल्चा टोलका धेरै बासिन्दा पाल्चा बिक्री गरेर जीवन निर्वाह गर्दै आएका छन्। अरुले धोक्रोमा धान ओसारिरहँदा यहाँका स्थानीय भने धान फल्ने खेतको माटोबाट पाल्चा बनाएर नगद भित्र्याइरहेका छन्।

फूलैफूलको मौसम

यही फूलको पर्वको मौका पारेर जावलाखेलको खेल मैदानमा १४ औँ पुष्प मेला सुरु भएको छ। मेला स्थल थरी थरीका फूलको सौन्दर्यले झकिझकाउ भएको छ। मेला तीन दिनसम्म....

‘अर्ग्यानिक’ चेतकुमारीको ४८ वर्षको साधना : उनी चित्र कोर्दै जान्छिन्, भगवान् कुरा गर्दै बस्छन्

बिस्तारै कागजमा भगवानका आकारहरू आउन थाल्छन्। कहिले गणेश, कहिले नाग कहिले के। नजिकै रहेको रङ्गको बासकमा ब्रस चोप्दै बिस्तारै ती आकृतिलाई रंग्याउँछिन् उनी। उनले चलाउने रङ्ग बजारु हैनन्। आफैँले घरमा प्राकृतिक रूपमा बनाएका रङ्ग मात्रै....

बलि खाएर खुसी हुँदै पाटनबाट बिदा भइन् नवदुर्गा

हरेक दसैँमा थेचोकी नवदुर्गालाई बाजागाजासहित पाटनको तलेजु भवानी मन्दिरमा ल्याउने गरिन्छ। महिषासुरसँग युद्ध जितेको उत्सवको रूपमा नाच देखाउने गरिन्छ। नाचमा सहभागी दुर्गाका प्रतीकहरूको सम्मानमा बली दिने गरिन्छ।

बेमाैसमी वर्षाकाे ताण्डव (फोटोफिचर)

राष्ट्रिय आपत्कालीन कार्य सञ्चालन केन्द्रका अनुसार बाढी तथा पहिराेमा परी हालसम्म ३६ जनाकाे ज्यान गइसकेकाे छ भने ३२ जना बेपत्ता छन्। त्यस्तै १७ जना घाइते भएका छन्।