आफैँलाई जलाउने प्रेम आचार्य र विद्रोही बन्ने 'गोड्से' फिल्मका विश्वनाथ: दुवै भ्रष्ट सिस्टमभित्र पिल्सिएका पात्र

'गोड्से' पनि यस्तै एउटा व्यक्ति विश्वनाथ रामाचन्द्रको कथा हो। जो 'आफ्नै देशमा केही गर्छु, उद्योग खोलेर शिक्षित बेरोजगारहरूलाई रोजगार दिन्छु' भनेर विदेशमा भएको उद्योग धन्दा छाडेर स्वदेश आउँछ। विश्वनाथले मन्त्रीदेखि मुख्यमन्त्रीसम्मलाई भेट्छ तर कसैले....

सामाजिक सञ्जालको जालोमा बालबालिका, कसरी जोगाउने?

बालबालिका, किशोरकिशोरी, महिला, पुरुष, जेष्ठ नागरिक, जसले पनि सामाजिक सञ्जालको राम्रा तथा नराम्रा पक्षहरूको महसुस वा अनुभव गरेका छन्। यसबाट अझ बालबालिका र किशोकिशोरहरू बढि मात्रामा अनलाइनबाट दुर्व्यवहारमा परेका छन्। अनलाइनबाट हुने बाल दुर्व्यवहार....

चित्र बनाएकाले 'चिसो कोठा'मा थुनिनेहरू

१९ गते राति प्रहरीले तीन जनालाई चौकी लान्छन्। तर उनीहरू अपराधी होइनन्। कुनै अभियोग पुष्टि भएको दोषी पनि होइनन्।  चित्रकारको समूह हो त्यो। एक- पोख्त, दुई- सिकारु। उनीहरू शहरका भित्ताहरूमा आफ्नै खर्चमा चित्र बनाउँदै हिँड्छन्। ....

गम्भीर वित्तीय विचलनमा किन नरम भयो राष्ट्र बैंक !

नेपालका बैंक तथा वित्तीय संस्थाहरूले कर्जाको ब्याजदर निर्धारण गर्दा आधार दरलाई सन्दर्भ दरको रूपमा लिने गर्छन्। आधार दर भन्नाले कोष लागत प्रतिशत, अनिवार्य नगद लागत प्रतिशत, वैधानिक तरलता लागत प्रतिशत तथा सञ्चालन लागत प्रतिशतको योगलाई....

‘राजा नमान्ने अनि रुसलाई चाहिँ मान्ने?’

हामीहरू प्राणको बाजी लगाएर देशभित्र आयौं। हामी ती व्यक्ति हौं, जसको निर्देशनमा ओखलढुंगाजस्ता काण्डहरू भएका थिए। तसर्थ हामी निश्चय नै प्राणको बाजी लगाएर आएका थियौं। हामी यस्तो गम्भीर निर्णय लिएर त्यसै अंध्यारोमा होमिन, त्यसै आत्महत्या....

ती राज्यलक्ष्मी यी आरजु : सत्ता गुम्दा ‘शासकका’ श्रीमतीलाई  किन खलनायक बनाइन्छ?

उनको आनीबानी स्वभाव अनि राजनैतिक चातुर्यताबारे कमै उल्लेख गरिएको छ। तर त्यसको बेवास्ता गर्दै यदि बहादुर शाहले नायवी भएर शासन चलाएको भए पृथ्वीनारायण शाहले सुरु गरेको राज्य विस्तारको अभिभारा अझ राम्रोसँग पूरा हुन्थ्यो भनेर उल्लेख....

'अर्थतन्त्रका बारेमा पाखण्डीपना बोकेर बाँचेको समाज, श्रीलङ्का जस्तो हुन्छ भन्नेले माफी माग्नु पर्दैन ?'

राष्ट्रिय योजना आयोगको उपाध्यक्ष रहेकै अवस्थामा राजीनामा दिएर चुनावमा होमिनु भयो। चुनावी अर्थतन्त्र कस्तो पाउनु भयो? स्थानीय चुनाव विवाहमा भएको प्रतिस्पर्धा जस्तो देखिएको थियो। 'त्यो पार्टीको उम्मेदवारले यति खर्च गर्ने मैले किन नगर्ने' भन्ने जस्तो....

स्ट्रक्चरल इन्जिनियर मेयर बालेनले नबुझेको सम्पदा इन्जिनियरिङको पाटो

भारतको कर्नाटकबाट स्ट्रक्चरल इन्जिनियरिङमा स्नातकोत्तर गरेका मेयर बालेनले यो निर्णयमा हस्ताक्षर गर्दा जे सोचेर गरेको भए पनि सांस्कृतिक, ऐतिहासिक महत्त्व बोकेको टुँडीखेललाई खनेर पार्किङस्थल बनाउने महानगरको यो निर्णयको विरोध सुरु भयो। राज्य सञ्चालकका विभिन्न....

रामआशिष-ऋषिदेखि दिलशोभा र रविसम्म : 'प्रतिष्ठित' व्यक्तिका बदमासीका खबर किन सहजै स्वीकारिँदैन?

घटना नै १४ वर्ष पुरानो हो। घटनास्थल भाटभटेनी नजिकैको भव्य बंगला जसको पहिला नाम थियो दुर्गाभवन महतो–निवास। बाबुमाथि गम्भिर आरोप लागेसँगै उपेन्द्र महतोले पछि नाम बदलेर यज्ञलय बनाए।  घटना वैशाखकै हो। किनकी त्यो बेलामा मेरो भर्खर विवाह भएको थियो....

मजबुत शरीर र तीक्ष्ण बुद्धि बढाउने सुनबाट बनेको ‘स्वर्णविन्दुप्राशन’

आयुर्वेदको मतअनुसार बच्चा जम्मिएपछि नवजात शिशुको सालनाल विच्छेदपश्चात सुन वा चाँदीको चम्चाबाट जिब्रोमा मह चटाउनुका साथै ॐ लेखेपछि आमाको दुग्धपान गराइने विधिको प्रसङ्ग उल्लेख छ। जसलाई जातकर्म संस्कार भनिन्छ। त्यसैले बच्चा जन्मिएपछि कुनै पनि तरिकाले....

दलहरूलाई मतदाताको प्रष्ट सन्देश : कि सुध्रिनू, नत्र सकिनू

पुराना पात्र र प्रवृत्तिमा व्यापक पुनरावृत्ति भए पनि स्वतन्त्र उम्मेदवारहरूका विजयीले दलप्रति अविश्वास, राज्य शक्तिको अवैध दोहन गर्ने भ्रष्ट पुस्तालाई भूगोल र जातभन्दामाथि उठेर विस्थापित गरिनुपर्ने सङ्केत गरिसकेको थियो स्थानीय तहको परिणामले। वर्तमान सत्ता गठबन्धनले....

महिला हिंसाविरुद्ध 'सडक नाटक' गर्दाको अनुभव: 'मलाई प्रहार गर्नेहरूलाई टोक्न, भुत्ल्याउन मन लागिरहेको हुन्छ'

चरा खुला आकाशको विम्ब हो। चरा स्वतन्त्रताको प्रतीक हो। चरा उँचाइको विम्ब हो। चरा उडानको विम्ब हो र चरा सबैसबै संङ्कुचन, द्वेष, बाध्यता र शोषित हुनुको मनोभावमाथि उठ्नु या उठाउन खोज्नुको सांकेतिक प्रतीक हो। हामीले....

रविमाथि उठेका कानुनी प्रश्नबारे स्वतन्त्र पार्टीका प्रवक्ता भन्छन् 'जनताले अनुमोदन गरिसके, अब यसबारे किन बोल्नुपर्‍यो?'

उकेराले यी कानुनी प्रश्नहरूबारे लामिछानेसँगै कुरा गर्ने प्रयास गरेका थियौँ। तर उनी सम्पर्कमै नआएपछि यसबारे राष्ट्रिय स्वतन्त्र पार्टीका प्रवक्ता मुकुल ढकालसँग कुरा गर्‍यौँ। ढकालको उत्तरले राहदानी र नागरिकताजस्तो गम्भीर विषयमा पार्टीका पदाधिकारी गम्भीर रहेको देखिएन।....

संसारलाई झुक्याउने किट्टियाको फोटोग्राफीमा पहिल्यैदेखि 'कन्भिन्स्ड' थिएनन् फोटोपत्रकार चन्द्रशेखर कार्की

अस्वाभाविक प्रकाश र कोलाज इफेक्ट (तस्बिरहरू जोडिएको) हुनसक्ने आकलनपछि अल्पाइनम्याग्ले यसबारे खोज गरेको रहेछ। जसमा किट्टियाले सार्वजनिक गरेको चारमध्ये तीन फोटो म्यानिप्युलेट गरिएको तथ्य अगाडि आयो। तस्बिरको सत्यता पुष्टि गर्न उनीहरूले पृष्ठभूमिमा देखिएको हिमालको सहारा....

निर्वाचन डायरी: काठमाडौंका मतदान केन्द्रमा 'लाइन' कम भएको अधिकांशको अनुभव

मतदान गर्न पुग्नेले यसपालि सहज रूपमा मतदान गरेको पनि बताए। मतदानका लागि लामो 'लाइन' नभएकाले सहज भएको मतदाताको भनाइ थियो। बानेश्वर क्याम्पस मतदान केन्द्रमा मतदान गरेर बिहान करिब ८ः४५ मा बाहिर निस्केका ५० वर्षे भगवान थापाले....

पाँच वर्ष पछुताउनु नपर्ने गरी मताधिकार प्रयोग गरौँ

आज हामी मतदाताले मतदानमार्फत जस्तो जनादेश दिन्छौँ आगामी पाँच वर्षको दृश्य त्यस्तै नै हुनेछ। योजना भएकालाई मत दिएर संसद्मा पठाए विकासको शिलान्यास हुनसक्छ, अनुशासितलाई पठाए भ्रष्टाचारमुक्त नेपालको अभियान सुरु हुन सक्नेछ। समानता बुझेकालाई पठाए आमाको....

के नजिकका दाजुभाइ-दिदीबहिनीबीच विवाह रोक्न भाइटीका लगाउन सुरु गरिएको हो ?

यमुनाले आफ्ना दाजु यमको पूजा गरेर दीर्घायु र अटल प्रेमको कामना गरेको प्रसङ्गपछि नै भाइपूजाको चलन सुरू भएको कथन छ। भाइपूजाको प्रसङ्ग भविष्य पुराण, हेमाद्रिलगायतका धर्मशास्त्रीय ग्रन्थहरूमा उल्लेख गरिएको छ। कार्तिक शुक्ल द्वितीयाका....

परम्पराअनुसार आज जुवा खेल्ने दिन*: हार्नेलाई वर्षभरि क्षति हुने, जित्नेलाई लाभ

बलिले आफ्नो प्रताप (शक्ति)का कारण स्वर्ग, मर्त्य र पाताल तीनै लोकलाई आफ्नो वशमा पार्न सफल भएका थिए भन्ने पौराणिक कथन छ। विष्णुले बलिलाई ठीक ठाउँमा ल्याएको दिन बलिपूजा बलि राजामा धनसम्पत्ति तथा शक्तिको अहम्....

धन्वन्तरि जयन्ती: आयुर्वेदका जन्मदाता जसले सुनबाट अमृत बनाउने वैज्ञानिक प्रयोग गरेका थिए

धन्वन्तरिले समग्र आयुर्वेद चिकित्सा पद्धतिको उत्थान तथा विकासका लागि अतुलनीय योगदान पुर्‍याउनुभएको थियो। तत्कालीन समयमा आयुर्वेदको आठ विभागमा अष्टाङ्ग आयुर्वेदको नाममा विकास भएको देखिन्छ।  विशेष गरेर धन्वन्तरि सम्प्रदायले भगवान धन्वन्तरिलाई शल्यतन्त्र (विज्ञान) को ज्ञाता तथा....

सिमानाको रेखदेख गर्न लिच्छविकालदेखि नै गइन्थ्यो दशैंको बेला फरक-फरक शक्तिपीठ

नेपालमा हिन्दू धर्मका धेरै मठ-मन्दिर छन्। नगरबस्तीहरू बसाउँदा शक्तिपीठहरूले घेरिएर बनाउने चलन भयो। काठमाडौं, भक्तपुर र ललितपुर शहरको संरचना हेर्दा विभिन्न शक्तिपीठहरूले सुसज्जित भएको पाइन्छ। नगरलाई शक्तिपीठहरूबाट सुसज्जित पारेपछि ती शक्तिपीठका देवीहरूले नगरलाई सुरक्षा दिन्छ भन्ने मान्यता....