राप्रपामा सत्ता ताक्ने 'मुसो' बाहिरिए, व्यवस्थाको अँगेनो ताक्ने 'कट्टर बिरालो' भित्रिए

प्रत्यक्ष र समानुपातिक मिश्रित निर्वाचन प्रणाली महँगो भएको र यसले राजनीतिलाई विकृत बनाएको उनले तर्क गर्ने गरेका छन्। तेस्रो : सांसद मन्त्री बन्न नपाउने। सांसद मन्त्री बन्दा कानुन बनाउने क्रम फितलो भएको र जनप्रतिनिधि जनताप्रति....

अबको एमाले : ओली सत्य, बाँकी सब झुट

उनी नवौँ महाधिवेशनबाट पार्टीको सर्वोच्च पदमा पुगेदेखि नै इतर विचार समूहलाई पेल्दै आएका नै थिए। उनको नीति प्रस्ट थियो 'एमालेमा टिक्नु छ भने मैले जे भन्छु हुन्छ भन्नु। जसले हुन्न भन्छ एमालेमा स्थान रहन्न।' त्यसैको....

कांग्रेसकी कान्छी महाधिवेशन प्रतिनिधि भन्छिन्- शेरबहादुर मेरो रोजाइमा छैनन्, बरु शेखर आकर्षक लाग्छन्

नेपाली कांग्रेसको प्रचारप्रसार समितिको महिला विभाग सदस्य रहेकी उनी कराँते खेलाडी समेत हुन्। उनले इन्डोनेसियामा भएको खेलमा स्वर्ण पदक, मलेसिया र बंगलादेशमा कास्य पद हात पारेकी थिइन्। सिन्धुपाल्चोककै इन्द्रेश्वरी मावि नेपाल विद्यार्थी संघको इकाइ अध्यक्ष....एमालेकण, सुधारिएको 'पञ्चायत' कि लोकतन्त्र ?

तर २ दिनभित्र पार्टीको नेतृत्व चयनका ओलीले पार्टीमा जुन प्रकारको लोकतन्त्रको अभ्यासको प्रयास गरे उनले नारायणी तिरमा सुधारिएको पञ्चायत भनेका हुन् कि लोकतन्त्र अन्योल गराए। उनले २०६२-०६३ पछि अभ्यासमा आएको लोकतान्त्रिक शैली भनेका हुन् भने १०....

के राजनीति धर्मग्रन्थ हो ?

जतिसुकै दुर्गुण भए पनि मृत्युपछि बाको आलोचना हुँदैन, समीक्षा हुँदैन। किनभने, उनलाई पितृपरमेश्वर मानिन्छ। ००० के एमालेले अंगिकार गरेको जनताको बहुदलीय जनवाद (जबज) अब बाइबल, गीता, त्रिपिठक, कुरान, वेद भएको हो त? माओवादीको एक्काइसौं....

चन्द्रशमशेरको सभा बिर्साउने एमाले महाधिवेशन

दुर्भाग्य, पार्टीका अध्यक्ष केपी ओलीका समकक्षी एवं एमाले संस्थापक नेता वामदेव गौतम, पूर्वप्रधानमन्त्री माधव नेपाल र झलनाथ खनाल सहितको नेतृत्वको सहभागिता बिना भइरहेको महाधिवेशनले कस्तो विचार र कार्यदिशा अंगिकार गर्ला? किनकी एमालेमा अहिले पनि उनीहरूले....

'साझा पार्टीले वैकल्पिक राजनीति दूषित बनायो, अब विवेकशील नाम हटाए हुन्छ'

पार्टी दर्ता गर्न त धेरै लामो समय लाग्यो है? हजुर, धेरै समय लाग्यो नि। पार्टी दर्ता गर्ने कि नगर्ने दोधारमा हुनुहुन्थ्यो कि क्या हो?  होइन।....

जुवाको खाल नबनोस् कांग्रेसको १४औं महाधिवेशन

यति बेला कांग्रेसमा १४औं महाधिवेशनको रौनक सुरू भएको छ। उनै त्याग पुरुष गणेशमानका पुत्र स्वयं कांग्रेसमा सभापति पदका आकांक्षी छन्। उनको आकांक्षा अन्यथा पनि हैन। तर आफ्ना पितामा रहेको निष्ठा बचाउन उनले पदभन्दा माथि उठ्न....

अनुशासनका लागि दिइन्छ सगुन

यसैगरी चाडपर्वहरूमा विशेष गरेर म्हः पूजा, भाइटीका, आमाको मुख हेर्ने, बुबाको मुख हेर्ने आदिमा पनि सगुन अनिवार्य छ । त्यस्तै परीक्षामा उत्तीर्ण हुँदा, नोकरीमा प्रवेश गर्दा, पदोन्नति हुँदा, विदेश भ्रमणमा जाँदा, गृहप्रवेश गर्दा, ठूल्ठूला दुर्घटनामा....

नेतृत्व खोज्ने न्यायाधीश र स्वार्थ रोज्ने दलले बिगारेको न्यायालय

रोल क्रममा परेर जब उनी प्रधानन्यायाधीश बनिन् नेपाली काँग्रेस र माओवादी केन्द्रका दुई सय ४९ सांसदले संसद्मा महाअभियोग प्रस्ताव नै दर्ता गरे, २२ वैशाख २०७४ मा।  चौतर्फी राजीनामाको दबाबमा रहेका प्रधानन्यायाधीश चोलेन्द्रशमशेर जबराले न्यायाधीशका हैसियतमा....

कठघरामा न्यायालय !

नेपाल बार, नागरिक समाज, पूर्वप्रधानन्यायाधीशको सडक इजलास मात्रै नभएर प्रधानन्यायाधीशकै सहकर्मीबाट उनीमाथि गम्भीर प्रश्न उठ्यो र न्यायाधीशहरू 'फुलकोर्ट' नै बहिष्कार गर्ने पुगे। इजलास बहिष्कारको असर जनता र राज्य दुवैलाई पर्छ।  हिजो न्यायालयमाथिको निरन्तर राजनीतिक हस्तक्षेप....

प्रचण्डको बेमौसमी 'मुड'

विपद् क्षेत्रमा घुमी हिँडेका प्रधानमन्त्री शेरबहादुर देउवाको मनमा विपद्मा परेका नागरिकलाई ढुक्क बनाउनु भन्दा एमसीसीकै पिरलो बढी देखियो। प्रधानमन्त्री तहबाट भएको भ्रमणमा पनि वर्षाले आहत किसानले राहतको अनुभव गर्न पाएनन्। राहत आउँछ भन्नुपर्नेमा 'एमसीसी आउँछ'....

कविहरु एनजिओकर्मी भए, कविता होइन नारा लेख्न थाले

अग्नि पाठकसमक्ष गयो, कस्तो प्रतिक्रिया पाउनुभएको छ?  यो मेरो आठौं पुस्तक र तेस्रो महाकाव्य हो। यति छिटो प्रतिक्रिया पाएको भने पहिलो पटक हो। सामाजिक सञ्जालमा स्वभाविक रुपमा न्यानो प्रेमपूर्ण प्रतिक्रिया आइरहेको छ। कतिपयले पढेर....

'आज रमिता छ' नेपाली साहित्यको पाठशाला नै हो

म सबैखाले विचार र साहित्यको पाठक हुँ। कुनै एक विचारमा आइपुग्न धेरै विचारहरु बुझ्नुपर्छ मेरो ठम्याइ हो। नेपालका साहित्यकारमध्ये मेरो साहित्यलाई गहिरो असर पारेका साहित्यकार हुन् इन्द्रबबाहादुर राई। र, कृति हो ‘आज रमिता छ’। इन्द्रबहादुर....

अब त्यो लुगा कहिल्यै लाउँदिन होला 

रोएर फर्किँदा रहेनछन् छोडेर जाने मान्छे। फर्कँदा हुन् त  कलिला तीन छोरा, जिन्दगीभर साथ दिन्छु भनेर सिन्दूर भरेर ल्याएकी श्रीमती अनि आफ्नालाई सेलाउँदै आफ्नै पालो पर्खेर बस्नुभएकी डाँडामाथिकी घामजस्ती आमाको रोदनले छिट्टै फर्किनुहुन्थ्यो होला मामा। ....

देउवाको नयाँ दरबार

लामो बहसपछि सर्वोच्च अदालतको संवैधानिक इजलासबाट प्रतिनिधि सभा ब्युँताउँदै सरकार बनाउन दावी पेस गरेका नेपाली कांग्रेसका सभापति शेरबहादुर देउवालाई प्रधानमन्त्री नियुक्त गर्नु पनि कानुनी र व्यावहारिक दृष्टिले गलत थिएन। तर, शेरबहादुर देउवालाई प्रधानमन्त्री नियुक्त गर्ने मिति....

गान्धी जो कहिल्यै आरोपमुक्त भएनन्

मरणोप्रान्त पनि उनलाई आरोप लगाउँदै गालीगलौजमा उत्रिनेहरू पनि कम छैनन्। त्यसैले गान्धीका अनुयायी भन्छन्, 'गोलीले न गान्धी मारिएका छन्, न मूर्ति बनाउँदैमा गोड्से जिन्दा हुनेछन्।' गान्धीलाई  ललकार्नुको कुनै अर्थ नै छैन। युरोप, अमेरिका र एसियाबाट कोही....

कांग्रेस नेतृत्व र बिपीको ‘समाजवाद’

अबको नेतृत्वको कार्यकाल, मुलुकमा छाइरहेको विकृति नियन्त्रण गर्न सक्षम रहोस् भन्ने आम नागरिकको चाहना छ। किनकि नेपाली कांग्रेस बिपी कोइरालाले स्थापना गरेको पार्टी हो। जसको मूल्याङ्कन विश्वका समाजवादी नेताहरूसँग हुँदै आएको छ। त्यसैले पनि नेपाली....

'शेरबहादुरजी र रामचन्द्रजीको समय सकियो, विमलेन्द्र र शेखरमा सम्भावना देख्छु'

नेपाली कांग्रेसको १४औं महाधिवेशन सुरु भएको छ। नेताहरुले विभिन्न पदमा उम्मेदवारी घोषणा गरिरहेका छन्। तपाईंलाई कसैले सम्झिएका छन्?  अहिले त छैन! गत वर्ष रामचन्द्र पौडेलले फोन गर्नुभएको थियो। नयाँ बानेश्वरमा कार्यक्रम छ, लिन पठाउँ?....

'राष्ट्रिय पुस्तकालय प्राधिकरण एक्लैले रोकेको हो र, प्रधानमन्त्रीसँग छलफल गरेर रोकिएको हो नि !'

रानीपोखरी पुनर्निर्माणदेखि समयमै भूकम्प पीडितले राहत तथा आवास पाउन नसकेको भन्दै उनको आलोचना हुँदै आएको छ। ज्ञवालीले पुरातात्त्विक महत्त्वको काष्ठमाण्डप गत वैशाख १२ मै पुनर्निर्माण भइसक्ने बताए पनि हालसम्म निर्माणसम्पन्न हुन सकेको छैन। यी विवाद....