धराशायी त्रिविका अनुसन्धान केन्द्र १ : आइसियुमा सेडा, अस्तित्व जोगाउनै हम्मे

‘म २०५५ मा काम गर्न आएको थिएँ सेडामा। त्यति बेला सेडाको सानमान अनि काम गराइको रफ्तार देखेर कुनै दिन म पनि यहाँ आउनुपर्छ भन्ने भएको थियो,’ उनले उकेरासँग भने, ‘आउन त आएँ तर पहिलेको सेडा....

रद्द विज्ञापनमा डा. भूपेन्द्रको बढुवा सिफारिसमा लोकसेवालाई स्वास्थ्य सचिवको उल्टै प्रश्न : रद्द भएको विज्ञापनको फर्म किन लियो त?

डा. बस्नेत अधिकृत एघारौँ तहको पदमा बढुवा समितिको मिति २०७८-०९-२१ गतेको निर्णय अनुसार कार्यक्षमताको मूल्याङ्कन प्रक्रियाद्वारा हुने बढुवाका लागि सिफारिस भएका थिए। रद्द भइसकेको विज्ञापन नम्बरमै उनको सिफारिस भएको थियो जुन अवैध हो। तर यसबारे....

शिक्षा मन्त्रालयको नेतृत्व बदलिएसँगै केशर महल ठेक्कामा दिएर रेस्टुरेन्ट र डान्सबार खोल्ने रणनीति ब्युँतियो (प्रतिवेदन सहित )

कोरोनाको तेस्रो लहर चलिरहेको मौका छोपेर शिक्षा मन्त्रालयका अधिकारीहरूले स्थगित भइसकेको केशर महल परिसरलाई हेरिटेज रेस्टुरेन्टको रूपमा चलाउन दिने रणनीतिलाई भित्रैभित्रै पुन तीव्र बनाएका छन्। भुकम्पकले क्षतिग्रस्त भएको केशर महल क्षेत्र राष्ट्रिय पुनर्निर्माण प्राधिकरणले पुनर्निर्माण....

विपन्नको कोरोना राहतमा राजनीति : सत्ताधारी दललाई सहयोग पुग्ने भन्दै एमालेका स्थानीय तहले लिएनन् पैसा

तत्कालीन प्रधानमन्त्री केपी ओली नेतृत्वको सरकारले त्याएको बजेट प्रतिस्थापन गर्दै नेपाली कांग्रेसको नेतृत्वको सरकारले पाँच लाख परिवारलाई सरकारको तर्फबाट सहयोग दिने कार्यक्रम ल्याएको थियो। प्रधानमन्त्री शेरबहादुर देउवा अनि अर्थमन्त्री जनार्दन शर्माले आफ्नो सम्बोधनमा यो कार्यक्रमलाई बढो....

'ठेक्का सेटिङ क्विन' बायोमेडिकल इन्जिनियर भावनाको म्याद बढाउन वीरकै उच्च अधिकारी सक्रिय

आफू निकटकालाई कम्पनी दर्ता गर्न लगाएर शिक्षण अस्पताल महाराजगन्जमा टेन्डरमा सेटिङ गरेपछि करार खारेजीमा परेकी उनी कोभिड–१९ युनिफाइड केन्द्रीय अस्पताल (वीर अस्पताल) मा आइपुगेकी थिइन् ज्यालादारीमा। महाराजगन्जबाट जागिर गएपछि कोभिड युनिफाइडमा मासिक ज्यालादारीमा काम गर्ने....

नारायणहिटीभित्र क्याफेटेरिया चलाउने टेण्डर गरेर भेषनारायणले कसरी रेष्टुराँको सम्झौता बनाए ? (सम्झौता पत्रसहित)

तर २०७७ पुस १७ गते भएको सम्झौतामा भने एकाएक क्याफेटेरिया रेष्टुराँ बन्छ। अनि सोहीअनुसार सम्झौता हुन्छ सङ्ग्रहालय विकास समिति र बतास अर्गनाइजेशनको 'बी म्यानेजमेन्ट'बीच। टेण्डरदेखि बोलपत्र छनोटसम्ममा क्याफेटेरियाले ओगटेको क्षेत्र नै उल्लेख भए पनि सम्झौतामा....

पशुपति धर्मशाला भाडामा कोष पदाधिकारीको बदमासी: अर्कोलाई भाडामा दिनेदेखि अनुकुल पुनर्निर्माणको अधिकारसम्म बतासलाई (सम्झौता-पत्र सहित)

कोषका तत्कालीन सदस्य सचिव डा. प्रदीप ढकाल र होटल आनन्दको तर्फबाट ओस्कर बतासले गरेको सम्झौता-पत्रमा नयाँ संरचना बनाउन दुई करोड रुपैयाँसम्म लगानी गर्नुपर्ने र पूर्वस्वीकृति लिएर भाडादर तोक्न सकिने सुविधा दिइएको छ। २०७५ माघ २९....

कीर्तिपुरवासीले कब्जा गरेको गोरखाली सेनाको हतियार  जुन दरबारले चाहेर पनि फर्काउन सकेन 

उनले भने' पहिले यहाँ ठुला-ठुला रुखहरू थिए। घरैघर देखिएको ठाउँमा जङ्गल मात्रै थियो। साथीहरूसँग मिलेर म पनि मोजाको डल्लो बनाएर यही मन्दिर वरपर खेल्न आउँथेँ।' बाघ भैरव मन्दिर परिसर पस्ने बित्तिकै बालापनको याद आउने उनलाई....

पृथ्वीनारायण शाहको रिसमा थुक्ने ढुंगा: स्थानीय भुल्न चाहन्छन्, राजनीति गर्ने उक्साउँछन्

भेटकै क्रममा निक्सन आफ्ना साथीहरूलाई 'छ्याक ल्वहँ'मा थुक्न सिकाउँछन्। छ्याक ल्वहँलाई स्थानीय थुक्ने ढुंगा मान्छन्। गणेश उकेरासँग भन्छन्, 'साथीले थुक्नुपर्छ भन्छ। हामीले नि थुक्ने गर्‍या छौं।' निक्सनलाई भने थुक्नुपर्छ भनेर उनकै घर-परिवारले सिकाएको हो रे। निक्सन....

पृथ्वीनारायण शाहलाई कीर्तिपुरमा रोक्ने कीर्तिलक्ष्मी वास्तविक पात्र हुन् कि काल्पनिक ? 

यो भनाइ पढेपछि लेखक एवं इतिहासकार बासु पासाले ती अनाम महिलाको नाम राखे कीर्तिलक्ष्मी। कीर्तिलक्ष्मीलाई केन्द्रविन्दुमा राखेर ऐतिहासिक उपन्यास पनि लेखे उनले। नेपाली भाषामा ‘भैरव सिंह’ र सोही किताबलाई उनले नेवारीमा नाम राखे ‘कीर्तिलक्ष्मी’। इतिहासकार....

नारायणहिटीमा बतासले बनाएको अवैध संरचना घन ठोकेर भत्काइँदै 

नारायणहिटी परिसरमा रेस्टुरेन्टको अवैध संरचना बनाएको विषयमा पर्यटन मन्त्रालयले समिति गठन गरेर छानबिन सुरु गरेपछि बतासले समुह संरचना भत्काउन बाध्य भएको हो।  पर्यटन मन्त्रालयले सहसचिव होमप्रसाद लुइँटेलको संयोजकत्वमा....

सशस्त्र प्रहरीका जवान बहुविवाहको कसुरमा जेल परे, धरौटी तिर्न नसकेपछि कान्छी श्रीमती पनि कारागारमै

चितौरेले घरमा श्रीमती हुँदाहुँदै कान्छी श्रीमतीको विवाह दर्ता गरेका थिए। सुर्खेत लेकवेशी नगरपालिका वडा नम्बर ९ का चितौरेलाई जिल्ला प्रहरी कार्यालय सुर्खेतले मङ्सिर ५ गते लेकवेसीबाट पक्राउ गरेको थियो।  उनकी कान्छी श्रीमती उदयपुरको बेलडा नगरपालिका-७....

सेनाले राखेको बम पड्किँदा आकाशमा उडेर भुईंमा बजारिएकी थिइन् तुलसी

उनी हेर्दाहेर्दै बम बिस्फोट भएको स्थानभन्दा अलिक पर पछारिइन्। त्यसपछि जुरुक्क उठेर रुन-कराउन थालिन्। वरपर गाउँका मानिस जम्मा भइसकेका थिए। दाजुले अलि वर आउन भने। उनी विस्तारै दाजुको नजिक आइन्।  ०००  २०६२ साल वैशाख....

छोरालाई घिसार्दै सेना अघि-अघि, हारगुहार गर्दै आमा पछि-पछि

मंसिर २४ गते अन्तर्राष्ट्रिय मानव अधिकार दिवस परेको थियो। द्वन्द्वपीडितको विषयमा कार्यक्रम हुँदै थियो। प्रमुख अतिथि थिइन् महिला, बालबालिका तथा जेष्ठ नागरिक मन्त्री उमा रेग्मी। नेपाली कांग्रेसकी नेता समेत रहेकी रेग्मीको पार्टीको त्यही दिन १४औं....

मध्यरातमा एक हुल मान्छेले उठाएर लगे, ब्युँझदा खुट्टा, हात र कान थिएन

उपेन्द्रको देव्रे हात र दाहिने कान पनि छैन। तर दरिलो आत्मविश्वास छ। उनी ढुक्कले ओहोरदोहोर गरिरहन्छन्। बस्न खासै मन लाग्दैन, धेरैजसो समय उभिइरहन्छन्। उनले नक्कली खुट्टा लगाउने कोशिस नगरेका होइनन् तर नक्कली खुट्टाले सपोर्ट नै....

वीरका स्वस्थ पाँच कर्मचारी कडा रोगीको सूचीमा, सरुवा नहुन बनाए फर्जी रिपोर्ट 

स्रोतले उकेरालाई दिएको जानकारी अनुसार यस्ता कर्मचारीको संख्या १२ जना रहेको छ। तर उकेराले पाँच जनाको प्रमाणै फेला पारेको छ। समायोजनका क्रममा उनीहरुले ऐन/नियमलाई समेत लत्याउँदै मेडिकल बोर्डबाट रोग प्रमाणित सम्बन्धी सिफारिस लिएका छन्। अनी....

कलम भनेर टिपेको बम पड्किँदा हात गुमाएकी अनिता

थारु समुदायको महान पर्व माघीको मुख्य दिन माघ १ गते भए पनि अघिल्लो दिन अर्थात् पुस मसान्तमा अनिवार्य रुपमा सँगुर काट्नुपर्ने चलन हुन्छ। घरभन्दा केही टाढा सुँगुर काटिएको थियो। अनिता हजुरआमा र हजुरबाको पछि लागेर....

एम्बुसमा परेर अपांग भएका कृष्ण बाजा बज्दा पनि तर्सिन्छन्

पेसाले ड्राइभर कृष्ण जिरी-काठमाडौंको सार्वजनिक बस चलाउँथे। बन्द खुलेको बिहानै दुई छोरा र श्रीमतीलाई ‘लौ म त काठमाडौं हिँडे’ भनेर घरबाट निस्किए। जिरीको काउन्टरमा पुगे। काउन्टर खुलिसकेको थियो। त्यहीँ थिए, यातायात व्यवसाय अन्य साथी। यात्रुहरु....

जब सेनाले २० मिनेटपछि मर्छस् भन्दै अस्पताल लैजान मानेन

अनाहकमा द्वन्द्वमा परेका उनीहरूलाई तत्कालीन विद्रोहीले आफ्नो मान्दैन। सरकारले पीडित हो भनिदिँदैन। पीडितको परिचय पाउन निरन्तर सङ्घर्षमा छन् उनीहरू। आइतबार सुरु भएको तत्कालीन विद्रोही माओवादीको आठौँ महाधिवेशनमा तत्कालीन सरकार प्रमुख शेरबहादुर देउवा र विद्रोहीका नेता....

देशको दशा बताउने एउटा उद्योग जुन नेताका लागि भाषणको बहाना मात्र बनिरहेको छ

उद्योग मन्त्रालय मातहत रहेको बुटवल धागो कारखानाका ४ कर्मचारी अहिले पनि नियमित उद्योगमा आउँछन्। जीर्ण बन्दै गरेको भवन, काम नलाग्ने बनेका मेसिन अनि उद्योग परिसर हेरेर दिन बिताउँछन्। त्यसमध्येका एक हुन् कारखानाका निमित्त प्रमुख डोलराज....