काठमाडौँ महानगरका ’नमुना विद्यालय’ जसलाई नमुना भन्दा हेडमास्टरै लजाए

सामुदायिक विद्यालयको घट्दो साख जोगाउन सरकारले २०७४ मा नमुना विद्यालयको कार्यक्रम ल्यायो। अभिभावक अनि विद्यार्थीहरूलाई सामुदायिक विद्यालयप्रति आकर्षित गर्न  त्यही वर्ष एक सय विद्यालयलाई ’नमुना विद्यालय’ भनेर घोषणा पनि गर्‍यो। स्थानीय तह कार्यान्वयनमा आएसँगै विद्यालयहरू....

युनिफाइड केन्द्रीय अस्पतालका प्रमुख डा बस्नेतको पद अवैध, मन्त्री र स्वास्थ्य सचिवै संरक्षक

अध्यादेश खारेज भइसकेको छ। तर सोही अध्यादेश अनुसार युनिफाईड केन्द्रीय अस्पतालको निमित्त प्रमुख प्रशासकीय अधिकारीमा नियुक्त भएका डा बस्नेत भने अहिले पनि सोही हैसियतमा काम गरिरहेका छन्। अध्यादेश निष्क्रिय भएपछि युनिफाइड केन्द्रीय अस्पताल स्वतः प्रतिष्ठान....

EXCLUSIVE : फुटबल प्रतियोगिताको जुवा खेलाउन एन्फा पदाधिकारी नै संलग्न,  स्विट्जरल्यान्डको कम्पनीसँग गोप्य सम्झौता

संहिताले जुवा भन्नाले कुनै संयोगको आधारमा कुनै किसिमको चल वा अचल सम्पत्ति वा प्रतिफल पाउने वा गुमाउने वा हार्ने वा जित्ने गरी बाजी थापी खेल्ने कुनै किसिमको खेल वा प्रक्रिया सम्झनु पर्ने उल्लेख गरेको छ।....

इम्बोस्ड नम्बर प्लेटमा यातायात विभागले गर्‍यो कालोबजारी  : एउटा प्लेटमा ३६ प्रतिशतसम्म नाफा

यातायात व्यवस्था विभागले उपलब्ध गराएको विवरण अनुसार ठुला सवारी साधनको प्रति इम्बोस्ड नम्बर प्लेटको १९ डलर सरकारले बुझाउँछ। सरकारले बुझाउँदा इम्बोस्ड नम्बर तत्कालीन अवस्थाकै रहन्छ। अहिलेको डलर भाउ अनुसार १९ डलर भनेको २ हजार ३....

कारागार प्रशासनको कैदी साट्ने धन्दा : ६ वर्षमा दोहोरियो उस्तै घटना, तर गम्भीर छैन गृह प्रशासन 

पहिला हरिजनकै घटना।  रोल्पा कारागार कार्यालयमा जेठ ४ एक कैदीले झुण्डिएर आत्महत्या गरेका थिए। कारागारको रेकर्डमा विजयविक्रम शाह भएका उनी विजय नभइ सुन्दर रहेको खुलेपछि गृहले छानबिन गर्न समिति गठन गर्यो। उनीहरूलाई २०७७ मङ्सिर....

करोडौँको अचल सम्पत्ति तर तलब खुवाउने पैसा छैन

साझा प्रकाशनले उपलब्ध गराएको विवरण अनुसार २०७३ मा पनि १ सय २ जना  कर्मचारीले स्वैच्छिक अवकाश र ४२ जनाले उमेर हदका कारण अवकाश पाए। ती सबैले रकम  अभावका कारण उपदान पाएका छैनन्। १ सय ४४....

पूर्व अर्थमन्त्री खतिवडाको इन्ट्रेस्ट नमिल्दा बन्न सकेन साझाको भवन, किताब कुहिएरै सकिने भए

बस्न अयोग्य भनेर हिँडेको प्राधिकरण अस्तित्वमा रहेसम्म भवन पुनर्निर्माण गरिदिन भने चासो देखाएन। राष्ट्रिय समाचार समिति, साझा अनि गोरखापत्रको भवन पुनर्निर्माणका लागि अर्थ मन्त्रालयमा गएको फाइलमध्ये तत्कालीन अर्थमन्त्री युवराज खतिवडाले पनि राससको मात्र सदर गरिदिए।....

अख्तियारमै हरायो साझा भ्रष्टाचारका प्रमाण, ९३ वटा भौचर पठाएकोमा ५८ वटा गायब

यी दुवैबारे छानबिन गर्न अख्तियार दुरुपयोग अनुसन्धान आयोगले प्रमाणहरू मगायो। साझाले भए भरका कागजपत्रहरू अख्तियारमा पठायो। तर पछि ती कागजपत्रहरू कार्यालयमा फिर्ता आउँदा अनियमितता पुष्टि हुनसक्ने महत्त्वपूर्ण भौचरहरू थिएनन्। अख्तियारले भौचरहरू मगाएपछि साझाले ९३ वटा....

मधेस प्रदेशमा साढे तीन करोडको हेमोडाइलाईसिस मेसिन खरिदमा सेटिङ : सस्तो प्रस्ताव गर्नेलाई हचुवामा हटाएर लभ मेडिकललाई छानियो

उकेरालाई प्राप्त तथ्य अनुसार हेमोडाइलाईसिस मेसिनको टेन्डरमा ‘मेडिक्युप्स नेपाल प्राली’ले प्रस्ताव गरेको रकम भन्दा २९ लाख ८६ हजार बढी रकम प्रस्ताव गर्ने ‘लभ मेडिकल हल’को टेन्डर स्वीकृतिको लागि केन्द्रले सूचना प्रकाशित गरेको छ। केन्द्र’ले जेठ....

साझाको सम्पत्तिमा निजी प्रकाशकको रजाइँ, अनुमति नै नलिई छापिरहेछन् चर्चित किताब

साझाका महाप्रबन्धक प्रह्लाद पोखरेलका अनुसार साझाले प्रकाशन गरेको जति पनि किताब पुन मुद्रण भएका छन् ती साझासँग अनुमति लिएर छापिएका होइनन्। भट्टराई र पोखरेलको भनाइले नै बुकहिलले माधवी प्रकाशन गर्नु गैर कानुनी देखियो। बुकहिल प्रकाशनका प्रमुख....

'विद्वान'हरूको बुद्धिविलासले डुबेको संस्था

यसको आर्थिक विवरण हेर्दा एक सय वर्षसम्म नाफामा नै रहेको देखिन्छ। अहिले संस्थाको हालत छ र छैन मा कुनै फरक देखिन्न। उसको विवरण हेर्ने हो भने नेपालका धुरन्धर लेखक लक्ष्मीप्रसाद देवकोटा, बालकृष्ण सम, सरदार भिमबहादुर....

चुनावको मौका पारेर गरियो डेढ अर्बको स्वास्थ्य टेन्डर, मन्त्री विरोधदेखि महाशाखा प्रमुख डा रुद्रसम्मको भूमिका शङ्कामा

मरासिनीलाई तत्कालीन स्वास्थ्य राज्यमन्त्री उमेश श्रेष्ठले केन्द्रीय युनिफाइड अस्पतालको कार्यकारी प्रमुखमा नियुक्त गरे पनि प्रधानमन्त्री शेरबहादुर देउवाको हस्तक्षेपबाट निर्णय कार्यान्वयन हुन सकेन। उनलाई श्रेष्ठको व्यवसायिक साझेदारको आरोप लागेपछि प्रधानमन्त्रीले हटाएका थिए। त्यसपछि उनलाई ट्रमा सेन्टरबाट....

आरजुको संरक्षणमा  ७० करोड विवादमा फसेका विकलको उदय : सूचना प्रविधिका नियुक्ति र ठेक्कामा एकछत्र राज

उनलाई पुन नियुक्ति गर्न सुरक्षण मुद्रण विकास समिति (गठन) आदेशको एक दफाले अवरोध गर्‍यो। आदेशको दफा ६ को उपदफा ३ मा कार्यकारी निर्देशकको पदावधि बढीमा पाँच वर्ष हुने उल्लेख थियो। यसले उनलाई नियुक्त गर्न अवरोध....

सरकारी निकाय सुते पनि यौन कुण्ठित 'गुरु' विरुद्ध जाग्दैछन् छात्रा, ८१ शिक्षक पुगिसके हिरासतमा

एकपछि अर्को शिक्षक पक्राउ परे पनि सम्बन्धित निकायका अधिकारीहरूले भने यसबारे अनुगमको कल्पनै नगरौँ सामान्य छलफल समेत गरेका छैनन्। जाग्दैछन् छात्रा चाबहिलको सेन्ट लरेन्स कलेजका कक्षा ११ र १२ का छात्रालाई यौन दुर्व्यवहार गरेको भन्दै....

२० करोडमा ब्युतनसक्छ हेटौँडा कपडा उद्योग, सार्वजनिक सेवाकाले कपडा किने खपत वार्षिक १३ अर्ब

उद्योग मन्त्रालयले उपलब्ध गराएका झन्डै आधा दर्जन प्रतिवेदनमा हेटौँडा कपडा उद्योग लिक्विडेसन (खारेजी) मा गएपछि भएका अध्ययनमा पुनः सञ्चालनको सम्भावना रहेको औँल्याइएको छ। सामान्य मर्मत-सम्भारदेखि २२ करोडसम्मको लागतमा नै उद्योग सञ्चलनमा ल्याउन सकिने प्रतिवेदनहरूमा उल्लेख....

भक्तपुरको एक प्राचीन बस्ती जो बल्ल चोरपुर नामबाट मुक्त हुँदैछ

सदियौँदेखि चोपूँ दय् नाम रहिआएको यो बस्ती विजयपुर, चोरपुर हुँदै यति बेला चित्रपुर नामले परिचित छ। एकाध घर मल्लकालीन शैलीका छन्। अधिकांश कङ्क्रिटका। प्राचीन समयमा सो टोलको भुईँ इट्टाले छाएको भए पनि यति बेला नगरपालिकाले....

दुई छोरी एकै दिन गुमाउनुको पीडा

अस्पतालबाट डिस्चार्ज हुने बेलामा सामान्य अवस्थामा भएको पैताला अहिले सुन्निँदै गएको छ। छाला फुटेर घाउ बन्न थालेको छ। चिकित्सकले पुन परीक्षणको लागि १९ गते अस्पताल बोलाएको छ। छाला फुटेको औषधी त चिकित्सकले देलान्। तर उनको....

यौन हिंसामा पनि भाइरल हुने लोभ !

घटना सामाजिक सञ्जालमा छाइरहेसम्म अधिकांश पीडितको वरपर हुन्छन्। अटेन्सन सिकरहरु झुन्ड बनाउन थाल्छन्। जब घटना पुरानो हुँदै जान्छ, पीडित एक्लै पर्छन्।  यसअघिको नाबालिग गायिका बलात्कारको घटनालाई उदाहरण मान्ने हो भने पनि मनोरञ्जन क्षेत्रमा यस्ता कहालीलाग्दा....

पर्यटन बोर्डको बेहाल : सुन तस्करको अल्पकालीन आदेश नखुलाउने अदालत, कारबाही नगर्ने स्वार्थी बोर्ड

एकातिर उनलाई बर्खास्त गर्ने वा उनको निलम्बन फुकुवा गरेर पूर्ण कार्यकाल काम गर्न दिने भन्ने निर्णय गराउन बोर्डका अध्यक्ष रहेका न्यौपाने नै बाधक देखिने अनि यही बिचमा उनको छोरी सलिना भोलेन्टियरको रूपमा बोर्ड र संयुक्त....

बलात्कार अनुसन्धानको हद म्याद हटाउँदा निर्दोष फस्छन् र !

यो बिचमा महानगरीय प्रहरी अपराध महाशाखाले पाण्डेलाई पक्राउ गरिसकेको छ। तर उनलाई के अभियोगमा हिरासतमा राखेर अनुसन्धान अगाडि बढाउने भन्ने टुङ्गो लागेको छैन। शनिवार र आइतबार सरकारी बिदा भएकाले पाण्डेलाई अदालतमा पेस गर्नु नपरे पनि....