आजबाट ६ दिन विद्यालय बन्द, शुक्रबार पनि अब पूरा अवधि पठनपाठन हुने

शिक्षा तथा मानव स्रोत विकास केन्द्रले ७७ वटै शिक्षा विकास तथा समन्वय एकाईलाई मतदान केन्द्र कायम भएका विद्यालयमा २८ गतेदेखि ३० गतेसम्म तीन दिन बिदा दिन निर्देशन दिए पनि शनिबार, १ गते आइतबार तथा २....

विद्यालय सातामा दुई दिन बन्द गर्न सरकारको निर्देश (पत्रसहित)

केन्द्रले देशभरका शिक्षा विकास तथा समन्वय इकाइलाई बुधबार एक पत्र पठाएर केन्द्रले १ जेठदेखि लागू हुने गरी शनिबार र आइतबार सार्वजनिक बिदा दिने निर्णय भएकाले उक्त निर्णय कार्यान्वयन गर्न निर्देशन दिएको छ।  ‘आइतबार सार्वजनिक बिदा....

त्रिविका सबै क्याम्पसमा २३ दिन बिदा

विज्ञप्तिमा चालू शैक्षिक सत्रको वर्षे बिदाका सम्बन्धमा सत्रान्त बिदा दिइने क्याम्पसको हकमा सम्बन्धित अध्ययन संस्थानबाट निर्णय गरे बमोजिम गर्ने र अन्य क्याम्पसको हकमा सम्बन्धित संस्थानबाट निर्णय गरे बमोजिम गर्ने तथा अन्य क्याम्पस, विभाग र स्कुलको....

मदन भण्डारी स्वास्थ्य विज्ञान प्रतिष्ठानका उपकूलपति प्राडा जोशी निलम्बनमा

प्रतिष्ठानका एक चौथाई सदस्यले उपकूलपति डा जोशीले जिम्मेवारीपूर्वक काम नगरेकोलगायत विषयमा लिखित निवेदन दिएपछि छानबिनका लागि उनलाई निलम्बन गरिएको बताइएको छ।  मदन भण्डारी स्वास्थ्य विज्ञान प्रतिष्ठान ऐन २०७६ को उपदफा (३) बमोजिम छानबिनका लागि उपकूलपति....

नमस्ते एकेडेमीमा 'ओपन हाउस' कार्यक्रम हुँदै

विद्यालयले प्रदान गर्दै आएको कक्षा पिजीदेखि कक्षा ११ सम्मको अन्तर्राष्ट्रिय शैक्षिक सेवा एवं सुविधालाई अभिभावक तथा शुभेच्छुकलाई विस्तृत रूपमा जानकारी गराउने उद्देश्यले ओपन हाउस कार्यक्रम आयोजना गरिएको हो। यही वैशाख १० गते आयोजना गरिएको उक्त....

दुई वर्षपछि भौतिकरूपमै एसईई हुँदै, ५ लाख १४ हजार ९७७ परीक्षार्थी सहभागी

आज पहिलो दिन अनिवार्य अङ्ग्रेजी विषयको परीक्षा भइरहेको छ। यस वर्षको एसईईमा पाँच लाख १४ हजार ९७७ परीक्षार्थी सहभागी भएका छन्। वैशाख २० गतेसम्म सञ्चालन हुने परीक्षा यस पटक भौतिकरूपमै सञ्चालन भइरहेको छ। यसअघिका लगातार दुई....

शिक्षाध्यक्षलाई तोकियो यौनजन्य दुर्व्यवहार गुनासो सुन्ने अधिकारी  

त्रिविका सूचना अधिकारी योगेन्द्र प्रसाद दाहालका अनुसार सरकारको नियम अनुसार कार्यालय प्रमुखलाई यौनजन्य हिंसाको सुन्ने अधिकारीको रूपमा तोक्ने चलन भएपनि त्रिवि कार्यकारीले तीन पदाधिकारी मध्ये कसैलाई जिम्मा दिएको थिएन।  हिजो बसेको बैठकले शिक्षाध्यक्षलाई जिम्मेवारी दिने....

एक कक्षा पढ्न चार घण्टा हिँड्नुपर्ने बाध्यता

झोलाभरि किताब र कापी बोकेर दैनिक चारघण्टा हिँडेर विद्यालय जान र घर फर्किन उनीहरुलाई निकै सकस हुने गरेको छ। बालबालिका भिर, पाखा र खहरे खोलालाई छिचोल्दै रायखोरस्थित रायखोर आधारभूत विद्यालय पुग्छन्। पहिरो, जङ्गल र खोला....

शिक्षकलाई पर्याप्त सुविधा दिन प्रतिबद्ध छौँ : मन्त्री पौडेल

त्यहाँ उपस्थित शिक्षकको गुनासो सुन्दै शिक्षामन्त्री पौडेलले देशभरको शिक्षकको गुनासो सुनेर आवश्यक पहलकदमी लिने प्रतिबद्धता व्यक्त गरे। एकै प्रकृतिका शिक्षक हुनुपर्ने, राहत शिक्षकलाई दरबन्दीमा रूपान्तरण गरी आन्तरिक प्रतिस्पर्धा गरी स्थायी गरिनुपर्ने र उमेर हद पुगेका....

‘पढ्दै कमाउँदै’ कार्यक्रमका लागि मनाङको लोकप्रिय मावि छनौट

पढ्दै कमाउँदै कार्यक्रमका लागि विद्यालय छनोटमा परेको जानकारी दिँदै लोकप्रिय माविका प्रधानाध्यापक कृष्णदास कोइरालाले कार्यक्रमको प्रावधानअनुसार व्यावहारिक रुपमा कार्यक्रमलाई कार्यान्वयन गरिने बताए। शिक्षा विज्ञान तथा प्रविधि मन्त्रालयको शिक्षा तथा मानव स्रोत विकास केन्द्रले कार्यक्रमका लागि....

त्रिचन्द्र- धरहरा जोगाउन विद्यार्थीको अभियान

उनीहरूले देशभर भ्यु टावर जस्तो अनुत्पादक क्षेत्रमा विकास रकम खर्च गरेको तर शैक्षिक तथा ऐतिहासिक क्षेत्र त्रिचन्द्र र घण्टाघरको पुन निर्माणमा चासो नदेखाएको भन्दै सोमबारबाट हस्ताक्षर अभियान सुरु गरेका छन्। २०७२ वैशाख १२ गते आएको....

बागमती प्रदेश उच्च शिक्षा ऐन २०७८, कार्यान्वनमा

मुख्यमन्त्री राजेन्द्र पाण्डेको अध्यक्षतामा आइतबार बसेको प्रदेश उच्च शिक्षा परिषद्को पहिलो बैठकले ऐन प्रभावकारी कार्यान्वयनका लागि प्राथमिकताका साथ थप काम अघि बढाउने निर्णय गरेको सामाजिक विकास मन्त्रालयका प्रवक्ता रुद्रहरि भण्डारीले जानकारी दिए।  प्रदेश सभाले सो ऐन....

एमबीबीएसको प्रवेश परीक्षामा ३४ हजार विद्यार्थी सहभागी

शिक्षा, विज्ञान तथा प्रविधिमन्त्री देवेन्द्र पौडेलले शुक्रबार भएको परीक्षाको निरीक्षण गर्दै परीक्षामा कुनै प्रश्न उठ्ने वातावरण सिर्जना नगर्न निर्देशन दिएका छन्। मन्त्री पौडेल नेपाली सेनाको शिक्षण अस्पताल र हेराल्ड अन्तर्राष्ट्रिय कलेजमा निरीक्षणमा गएका थिए। परीक्षाका....

कोपिलाको काखमा टोपबहादुरको साथ

हरियाली, सुनसान मनै लोभ्याउने बाँस, माटो र ढुङ्गाबाट बनेका आकर्षक घरहरुले त्यहाँ जाने सबैको मन लोभ्याउँछ। यो दृश्य हो कोपिला भ्याली स्कुलको। कोपिला भ्यालिमा आमा–बुबा दुवै नभएका र दुईमध्ये एक नभएका बालबालिका अध्ययन गर्छन्।  यो....

मध्यपश्चिमल विश्वविद्यालयको दीक्षान्त समारोह स्थगित

विश्वविद्यालयका रजिष्ट्रार प्रा. डा. नारायणप्रसाद पौडेलले दीक्षान्त समारोह स्थगित भएको जानकारी दिएका हुन्। विश्वविद्यालयको पहिलो दीक्षान्त समारोह २०७४ साल असारमा सम्पन्न भएको थियो। यसयता विश्वविद्यालयले दीक्षान्त समारोह सञ्चालन गर्न सकेको छैन।

स्थानीयकै अवरोधले विद्यालय छाप्रोको छाप्रै

गुल्मीको अति दुर्गम मानिने मालिका गाउँपालिका वडा नम्बर २, साउनेपानीमा रहेको सिद्ध मालिका आधारभूत विद्यालयको स्वरुप कुनै गाईगोठभन्दा कम छैन। जनप्रतिनिधिविहीन हुँदा र जनप्रतिनिधि आएपछि पनि विद्यालयमा तात्विक फरक छैन। शैक्षिक गुणस्तर उस्तै। विद्यालयको पूर्वाधार....

शिक्षकहरु आयोगको परीक्षा दिन हिँडेपछि विद्यालय बन्द

गाउँपालिकाकाले आज एक सूचना जारी गर्दै यही चैत १४ देखि १८ गतेसम्म विद्यालयहरू बन्द हुने जनाएको छ।  दोगडाकेदार गाउँपालिकाको शिक्षा समितिले गरेको निर्णयानुसार नै विद्यालय बन्द हुने भएको गाउँपालिकाका शिक्षा अधिकृत सुरेशप्रसाद भट्टले जानकारी दिए। ....

विद्यार्थीले परीक्षा दिन नपाएपछि पूर्वाञ्चल इञ्जिनियरिङ क्याम्पसअगाडि आगजनी र प्रदर्शन 

इञ्जिनियरिङ अध्ययन संस्थान (आईओई)ले परीक्षा फारम रजिस्टर नभएको कारण प्रवेशपत्र नपाएको बताएको छ। यता आईओईको केन्द्रीय कार्यालयसम्म पुगेर ध्यानाकर्षण गराउँदा समेत माग सुनुवाइ नभएपछि बिहीबारबाट क्याम्पसअगाडि विद्यार्थी संगठनहरूको समेत उपस्थितिमा आगजनी र प्रदर्शन भएको हो।  पाँच दलीय....

त्रिविमा देखिएका समस्या तत्काल समाधान हुनुपर्छ : मन्त्री भुसाल

व्यक्तिले खोलेका शिक्षण संस्थाले नाफा कमाउने र त्यहाँ विद्यार्थीको भीड हुने तर त्रिभुवन विश्वविद्यालयका कुनै संकायमा विद्यार्थीभन्दा शिक्षक बढी हुने अवस्था कसरी आयो भन्दै मन्त्री भुसालले व्यवस्थापन, प्रशासन र प्राध्यापन तीनै क्षेत्रले जवाफ दिने अवस्था....

खुसी हुने पहिलो ढोका शिक्षा : मन्त्री पौडेल

उनले जुन देशमा शिक्षामा लगानी राम्रो हुन्छ उक्त देशमा नै अन्य भौतिक विकासले फड्को मार्ने उल्लेख गर्दै शिक्षालाई प्रयोग गरेर देशलाई समृद्धितिर लानु आजको आवश्यकता रहेको औँल्याए। उनले भने, 'अहिले शिक्षाको प्रयोग प्रत्यक्ष रुपमा सीप....