ब्रिटिस कलेजमा ‘साइबर सेक्युरिटी एन्ड डिजिटल फरेन्सिक’ विषय थपियो

कलेजले सन् २०२२ को जनावरीबाट ‘बीएससी (हन्स) साइबर सेक्युरिटी एन्ड डिजिटल फरेन्सिक’कार्यक्रमको पढाई सुरु गर्दैछ। कलेजले बिहीबार औपचारिक कार्यक्रम गरेर ब्रिटिस इन्जिनियरिङ काउन्सिल तथा ब्रिटिस कम्प्युटर सोसाइटीबाट समेत मान्यता पाएको विषय ‘बीएससी (हन्स) साइबर सेक्युरिटी एन्ड....

१२ कक्षाको परीक्षाफल प्रकाशित, यसरी हेर्नुहोस्

कक्षा १२को परीक्षा गत भदौ ३० गतेदेखि असोज ८ गतेसम्म सञ्चालन भएको थियो। नतिजा हेर्नका लागि परीक्षा बोर्डको वेवसाइट, एसएमएस र आईभीआर प्रयोग गर्न सकिन्छ। एसएमएस सेवाका लागि NEB टाईप गरी एक स्पेस छोडेर सिम्बोल....

त्रिविमा विद्यार्थीको अलग-अलग तालाबन्दी : पदाधिकारीको निर्देशनमा तालाबन्दी भएको आंशिक प्राध्यापकको आरोप

विज्ञप्तिमा ‘मङ्सिर १४ गते करार उपप्राध्यापकलाई स्वतः स्थायी गर्ने निर्णयप्रति त्रिवि संयुक्त विद्यार्थी सङ्गठनले आपत्ति जनाउँछ। नियमित खुला प्रतिस्पर्धाबाट उपप्राध्यापक छनौट गर्नुपर्नेमा चोर बाटोबाट उपप्राध्यापक नियुत्ती गर्दा विश्वविद्यालयको शैक्षिक गुणस्तर खस्किएको सबैलाई थाहै छ। विश्वविद्यालय धराशायी....विश्वविद्यालयको वार्षिकोत्सवमा सहभागी हुन राष्ट्रपति भण्डारी लुम्बिनी आउँदै

राष्ट्रपतिले ९ करोड २० लाख लागतमा निर्माण भएको केन्द्रीय पुस्तकालय भवनको उद्घाटन गर्ने कार्यक्रम रहेको छ। राष्ट्रपति दिउँसो १२ बजे लुम्बिनी आउने बताइएको छ। विश्वविद्यालयले आफ्नो वार्षिकोत्सवको अवसरमा लुम्बिनीमा त्रियान सम्मेलन सुरु गरेको छ। विश्वविद्यालयले बौद्ध....

कर्णालीमा परीक्षा आउँदा पनि विद्यार्थीले पाउदैनन् पाठ्यपुस्तक

जुममा पढाइ हुँदा उनीसँग न त एन्ड्रोइड मोबाइल नै थियो नत घरमा इन्टरनेट नै। त्यसकारण उनले अनलाइन कक्षा पनि लिन पाइनन्।  असार १ गतेदेखि विद्यालयमा भर्ना खुल्यो। उनी १० गते जाँदा किताब नै सकिएको भन्दै ....

कक्षा ११ का विद्यार्थीको अनलाइन रजिस्ट्रेसन खुल्ला 

बोर्डले सूचना निकालेर बोर्डको वेबसाइटमा पुस १० गतेदेखि अनलाइनबाट रजिस्ट्रेसन आवेदन दिन पाइने जनाएको छ। बोर्डका अनुसार अनलाइन आवेदन पुस मसान्तमा बन्द गरिनेछ। रजिस्ट्रेसन आवेदन बापत बोर्डमा बुझाउनुपर्ने रकम पुस २१ गतेसम्म विलम्ब शुल्क रहित....

राजनीतिक दलले 'जस' खाेज्दा सञ्चालन हुन सकेन पूर्वाञ्चल विश्वविद्यालयमा मेडिकल शिक्षा

तर यही अनुपातमा नयाँ भवनहरू पनि अझै बन्नेक्रममा नै छन्। विश्वविद्यालय ८०५ बिघा क्षेत्रमा फैलिएको छ। विश्वविद्यालयमा मेडिकल कलेज सञ्चालन गर्नेबारे लामो समयदेखि बहस पनि चलिरहेकाे छ। तर कुन पार्टीले जस पाउने भन्ने मनोविज्ञानले मेडिकल....

१०० शय्याकाे आफ्नै अस्पताल भएका शिक्षण संस्थाले मात्र पीसीएल नर्सिङ पढाउन पाउने

परिषद्का अध्यक्ष एवं शिक्षा, विज्ञान तथा प्रविधिमन्त्री देवेन्द्र पौडेलको अध्यक्षतामा बसेको बैठकले मापदण्ड पूरा गरेका कलेजलाई मात्र भर्ना खुला गर्न दिने निर्णय गरेको हो।  यता चिकित्सा शिक्षा आयाेगले आफ्नै १०० शय्याको अस्पताल भएका निजी शिक्षण संस्थामा विद्यार्थी भर्ना....

खुले विद्यालय: बालबालिकालाई सङ्क्रमणको जोखिम, 'चुस्त व्यवस्थापन'मा चिकित्सकको जोड

यता चिकित्सकहरू भने कोरोना भाइरस सङ्क्रमणको जोखिम कायमै रहेकाले विद्यालय खुलाउँदा चुस्त व्यवस्थापन हुनुपर्ने बताउँछन्।  बालबालिकालाई स्वास्थ्य मापदण्ड पूर्ण पालना गराउन कठिन हुने भएकाले मापदण्ड पालना गर्ने अभ्यास गराउनुपर्ने  स्वास्थ्य तथा जनसंख्या मन्त्रालयका सहप्रवक्ता डा.....

सामुदायिक विद्यालयमै पढ्न पाउँदैनन् विद्यार्थी, निःशुल्क शिक्षा राजनीतिक नारा मात्रै

प्रवेश परीक्षा उत्तीर्ण गरेकामध्येबाट सर्वोत्कृष्ट अंक ल्याउनेलाई अंकका आधारमा विद्यालयले भर्ना लिन्छ। यसो हुँदा पढ्न चाहने धेरै विद्यार्थीले नमुना भनिएका सामुदायिक विद्यालयमा पढ्न पाउँदैनन्। जिल्लाभित्र रहेका कालिका मानवज्ञान, शान्ति नमुना, कान्ति माध्यमिक विद्यालय, नवीन औद्योगिक....

चिकित्सकको सुझाव : संक्रमण न्यून भएको ठाउँमा विद्यालय खोल्न सकिन्छ

टेकुस्थित शुक्रराज ट्रपिकल तथा सरुवा रोग अस्पतालका संयोजक डा. शेरबहादुर पुनले धेरै क्षेत्र खुला भएकाले राम्रो व्यवस्थापन अपनाएर विद्यालय खोल्न सकिने सुझाव दिएका छन्। उनी भन्छन्, ‘धेरै जना विद्यार्थी जम्मा हुन्छन्। त्यसैले होसियारीपूर्वक व्यवस्थापन गरेर....

चिकित्सा शिक्षा आगोगले जारी गर्‍यो पूर्वमनोनयनको सूचना

‘आयोगले पूर्वमनोनयनको सूचीमा सूचिकृत भएका उमेद्वारले असोज ७ गतेभित्र आफू पूर्वमनोनयनमा परेको सिटमा अध्ययन गर्न सहमत वा असहमत भए सो को जानकारी अनिवार्य रूपमा आयोगलाई आफ्नो अनलाईन प्रोफायलमार्फत दिनुपर्ने’ आयोगले जारी गरेको विज्ञप्तिमा उल्लेख छ।....

रुपन्देहीमा आजदेखि भौतिक उपस्थितिमा विद्यालय सञ्चालन 

जिल्ला प्रशासन कार्यालय रुपन्देहीले कोरोना सङ्क्रमणको दर कम भएका स्थानीय तहलाई विद्यालय सञ्चालनका लागि स्वीकृति दिएसँगै रुपन्देहीका विद्यालयमा आजदेखि भौतिक उपस्थितिमा पठन पाठन सुरु हुन लागेको हो। कोरोना महामारीका कारण वैशाखको पहिलो हप्तादेखि रुपन्देहीका विद्यालय....

ललितपुर महानगरका विद्यालय असोज १ गतेदेखि खुल्ने 

महानगरपालिकाले स्वास्थ्य सम्बन्धी मापदण्डको पूर्ण रूपमा पालना गरी भौतिक उपस्थितिमा पठन पाठन गराउन विद्यालयहरूलाई नै जिम्मेवारी प्रदान गर्ने निर्णय गरेको हो।  विद्यालयमा मास्क, साबुन, पानी, स्यानिटाइजर अनिवार्य गरिएको छ। स्वास्थ्य सम्बन्धी मापदण्ड पालना भए नभएको....

असोज १ बाट पोखराका विद्यालय खुल्ने

विद्यालय सञ्चालन गर्दा कक्षाकोठा, फर्निचर, शौचालय, यातायातका साधन तथा विद्यालय प्राङ्गण पूर्णरूपमा निर्मलीकरण गरेर मात्र सञ्चालन गर्न पाइनेछ। पोखरा महानगर शिक्षा समितिको भदौ २८ गतेको बैठकको निर्णयअनुसार सम्पूर्ण विद्यालय, पूर्वप्राथामिक विद्यालय, कोचिङ तथा ट्युसन सेन्टर....

विज्ञ भन्छन्– ‘अहिले बालबालिकालाई स्कुल पठाउनु त पापै हुन्छ’

स्वास्थ्य मापदण्ड अपनाएर कसरी विद्यालय सञ्चालन गर्न सकिन्छ भन्नेबारेमा छलफल भएको उनले बताइन्।  सहायक प्रजिअ घिमिरेले उकेरासँगको कुराकानीमा भनिन्– ‘आइतबार प्रमुख जिल्ला अधिकारीको संयोजकत्त्वमा काठमाडौंको शिक्षा समन्वय एकाइ प्रमुख, प्रत्येक पालिकाको शिक्षा प्रमुखहरू, सुरक्षा प्रमुखहरू....

कक्षा १२ को परीक्षा ‘होम सेन्टर’ मै लिने तयारी

 राष्ट्रिय परीक्षा बोर्डका प्रवक्ता दुर्गाप्रसाद अर्यालका अनुसार परीक्षा ‘होम सेन्टर’ (जुन विद्यालय पढेको हो त्यही विद्यालय) बाट लिने तयारी भएको हो। होम सेन्टरमै परीक्षा लिने तय भए पनि कुन विधिबाट परीक्षा हुने भन्नेमा भने अहिले....

कोरोनाका कारण परीक्षा स्थगित हुँदा विद्यार्थीमा मानसिक असर : शिक्षा समिति 

प्रतिनिधि सभा अन्तर्गतको शिक्षा तथा स्वास्थ्य समितिले भौतिक दुरी कायम गरी कक्षा १२ को परीक्षा यथाशक्य चाँडो सञ्चालन गर्न सरकारलाई निर्देशन दिएको हो।  बैठकले खोपको व्यवस्थापन गर्दै स्वास्थ्य मापदण्ड र भौतिक दुरी कायम गरी यथाशीघ्र....

कोरोना महामारीले बढायो शैक्षिक विभेद

विद्यालय बन्द भएपछि उनलाई खेल्ने समय मिलेको छ। उनीसँगै उनका दुई जना भाइ त्यसैमा दङ्ग छन्। भदौ २५ गते परीक्षाको मिति तोकिएको भए पनि कहाँ र कसरी परीक्षा दिने दोधारमा छन् उनीहरू।  आमा सुनाखरी मल्लिक....

दिवा खाजाका नाममा ६ करोड अनियमितता

महालेखा परीक्षक कार्यालयको ५८ औँ वार्षिक प्रतिवेदनअनुसार १३ गाउँपालिकाले १६६ विद्यालयलाई २०७७ वैशाख, जेठ र असारमा  दोस्रो र तेस्रो चौमासिकको दिवा खाजाको ६ करोड ३ लाख ५६ हजार निकासा गरेको देखिएको छ। विद्यालय बन्द भएको....